Domů » Sám sobě šéfem. Jak na to, aby práce na volné noze byla pohoda

Sám sobě šéfem. Jak na to, aby práce na volné noze byla pohoda

autor Patrik Pilous
0 komentářů
freelancer a práce z domova

Být svým vlastním pánem, rozhodovat svobodně o své pracovní náplni i době a pracovat, odkudkoliv si zrovna zamanete. To jsou většinou hlavní důvody, proč je práce na volné noze pro většinu lidí tak lákavá. Předtím, než podáte výpověď a pustíte se do práce freelancera, je ale dobré ujasnit si jeden nejdůležitější fakt. Když nad sebou nebudete mít žádného nadřízeného, musíte se svým vlastním šéfem i projektovým manažerem stát vy sami. Není to úplně těžké, ale je dobré držet se několika pravidel. Podívejte se, jak na to, aby byla práce na volné noze opravdu taková pohoda, jakou jste si původně vysnili.

Ovládněte řízení projektů

Když máte štěstí, klienti a s nimi i nové projekty se na vás hrnou ze všech stran. Přichází chvíle, kdy byste se možná chtěli naklonovat. Práce freelancera si totiž žádá, abyste v jednom člověku řešili úkoly, na které je jinde často celý tým. Komunikace s klienty, přijímání objednávek, řízení projektů, plnění úkolů i následné fakturování. To všechno je najednou jen na vás a je potřeba udělat si v tom systém

V první řadě se musíte naučit dobře plánovat, organizovat si čas a určovat priority. Rozdělte si každý z úkolů na jednotlivé menší podúkoly a určete si termíny jejich splnění. Nepřeskakujte neustále z jednoho úkolu ke druhému, nic neodkládejte a termíny striktně dodržujte. Tohle vám hodně usnadní aplikace pro řízení projektů

V dnešní době jich najdete na trhu nepřeberné množství a většinu z nich můžete hravě ovládat i ze svého mobilního telefonu. Taková aplikace většinou zvládne nejen projektové řízení pro začátečníky, ale pomůže vám i s udržováním přehledu o odpracovaných hodinách nebo s následnou fakturací klientům. Ušetříte si spoustu starostí i času a vaše práce získá řád.

Zapomeňte na prokrastinaci

Nezáleží na tom, jestli pracujete z kavárny, ze sdílené kanceláře, z domu nebo z pláže. Démon zvaný prokrastinace je všudypřítomný. Buďte na sebe přísní a snažte se ve svém okolí eliminovat všechny rušivé elementy. Ztište si upozornění oznámení ze sociálních sítí a pokud vaši pozornost od práce odvádí i rádio, klidně ho vypněte a pracujte v naprostém tichu. 

Nebo si naopak nasaďte sluchátka s oblíbenou hudbou, odpoutejte se od okolí a ponořte se do vlastního světa a myšlenek. Myšlenek na práci samozřejmě. Při práci z domu si navíc zvolte takové místo, kde vás nebudou rušit svou přítomností ostatní členové domácnosti a kde se vám stále nebudou připomínat nedokončené domácí práce, které na vás čekají (a taky počkají, to se nebojte). 

Naučte se říkat NE

Možná máte pocit, že v případě práce freelancera je říkat „ne“ holý nesmysl. Že odmítat klienty je něco, co si nikdy nemůžete dovolit. Ale můžete. Když už máte pocit, že je vše nad vaši hlavu a že zkrátka nestíháte, naučte se vybírat si v množství projektů jen takové, které vám opravdu padnou do oka. Sami uvidíte, jak se vám najednou uleví

Ničeho se nebojte. Buďte důslední, osvojte si projektové řízení krok za krokem, važte si svého času a dodržujte termíny. Tak málo stačí a vaše vysněná práce na volné noze bude pohoda, kterou si budete vážně užívat.

Zkuste také článek o práci z domova nebo o vydělávání online.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz