Domů » Jak se stát skvělým řečníkem, rétorem a motivátorem?

Jak se stát skvělým řečníkem, rétorem a motivátorem?

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
jak být dobrým řečníkem

Žádný učený z nebe nespadl a žádný rozený řečník také ne. Někteří mají k vystupování před lidmi blíže než jiní, ale to nic nemění na tom, že se rétoriku musí naučit a procvičovat, než dokáží skutečně zaujmout. A dobrá zpráva je, že se to mohou naučit i ti, které představa mluvení před lidmi děsí. Jak tedy na to?

Co dělat, abyste byli výborným řečníkem, rétorem či motivátorem?

Řečník a rétor jsou synonyma. Řečník je hezké české slovo, rétor vychází z řečtiny. Rétorika je věda o tom, jak mluvit. “Jak mluvit” znamená nejen formu a tedy nacvičení správné vyslovování, aby vám bylo rozumět, či správná modulace hlasu, aby vaši posluchači neusnuli, ale také umění jakým způsobem podat zprávu, aby jste své posluchače přesvědčili o své věci. A motivátor? Ten chce svou řečí přesvědčit motivovat své posluchače k tomu, aby něco udělali. 

🗣️ Shep Hyken, expert na zákaznický servis a motivační řečník: Každý řečník musí být motivátor.

Protože proč by jinak před ostatní lidi vůbec lezli a proč by jím něco říkali? Nechcete-li být motivátorem a inspirovat ostatní k nějaké akci, tak před ně nechoďte a neplýtvejte jejich časem. 

Věcí, kterým můžete chtít lidi motivovat, je spoustu. Doma v rodině chcete ostatní přesvědčit, aby jeli na dovolenou tam, kam chcete vy. Při pohovoru chcete lidi motivovat, aby přijali právě vás. V práci chcete, aby váš šéf pochopil, že vaše řešení je to správné. Anebo třeba chcete lidi motivovat, aby přestali kouřit, začali si užívat život, anebo se přestali bát mluvit před ostatními.

Jak se stát řečníkem?

Tato část je teoreticky jednoduchá. Řečníkem se stanete tak, že si stoupnete před lidi a začnete na ně řečnit. V tuto chvíli jste řečníkem.

Jak se stát dobrým řečníkem?

Jak být dobrým řečníkem již vyžaduje praxi, cvičení a odhodlání. Být dobrý speaker není zadarmo a stojí to hodně úsilí. Ale zvládnout to může každý, když se pro to rozhodne či pokud k tomu má dobrou vnitřní motivaci

S tou snazší částí vám pomůže rétorika a rétorická cvičení. Nemusíte jako Démosthenés si dávat do úst oblázky a snažit se překřičet moře. Vězte ale, že když vám posluchači nebudou rozumět, tak vás nebudou chtít poslouchat. 

Rétorika: cvičení 

Rétorika pro každého zahrnuje dechová cvičení, jazykolamy ale i přednes textu, kde si můžete vyzkoušet, kde ve větách dělat smysluplné pauzy. Vezměte si texty a čtěte je nejprve potichu a stále více nahlas a pak naopak začněte od hlasitého čtení a postupně na hlasitosti ubírejte. Najděte si jazykolam a opakujte jej tak dlouho, dokud vám nedojde dech. Procvičujte slova, kde špatná výslovnost může způsobit nedorozumění (podaný – poddaný).

jak se stát řečníkem

Nácvik samotné řeči

Pokud jste rozmluvení, přichází čas na samotnou řeč.

1. Připravte se! (Slyšeli jste již někdy řeč, která evidentně nebyla připravená, protože si řečník myslel, že to na místě vymyslí, když tématu přeci rozumí? Já ano, je to hrozné. Připravte se! Posluchači nepřipravenou řeč poznají.)

2. Nečtěte! (Slyšeli jste řečníka, který byl tak nervózní, že nakonec celou řeč přečetl? Bohužel to je v 99% naprosto neposlouchatelné. Málokdo umí skutečně hezky číst před lidmi, aby mu bylo rozumět.)

💡 Tip: Udělejte si kartičky, kde si napíšete krátké poznámky o tématech, která chcete probrat a v jakém pořadí. Když se zaseknete, pouze zkontrolujete, které téma následuje a zase se chytíte, protože to máte připravené. Pokud se stále ztrácíte, najděte si také tipy, jak na lepší paměť, které vám pomohou.

3. Vyzkoušejte si to! (Nevyzkoušenou řeč také poznáte a to podle toho, že řečník neumí správně zacházet s časem. Téma se vleče anebo naopak skončí brzy a musí pak vařit z vody, aby vyplnil zbývající čas.)

💡 Tip: Poznat pocitově patnáct či dvacet minut, když jste nervózní, je těžké. Ale pokud můžete využívat vizuální pomůcky, připravte si slidy, kde na každý slide připadnou na dvě až tři minuty vaší promluvy, to už pocitově poznáte snáz. Čas se vám bude mnohem snáze kontrolovat.

4. Nahrajte se a pusťte si to. Ano, málokomu se chce dívat sám na sebe. Ale díky tomu odhalíte neuvěřitelnou spoustu nešvarů, kterým se pak můžete vyvarovat. Je nějaká část, kde vám není rozumět? Děláte divné pohyby rukama či nohama? Nervózně přecházíte? Máte špatně umístěný mikrofon? Mějte odvahu se nahrát a podívat se na to. Vyplatí se vám to.

jak se stát řečníkem

Jak se stát lepším řečníkem?

Jak pracovat s nervozitou

Být nervózní je normální. V první řadě to musíte přijmout a najít způsob, jak s tím bojovat. Publikum trochu nervozity odpustí. Pokud chcete ale skutečně lidi motivovat a být více než jen řečníkem, pak musíte působit sebejistě.

Uvědomte si, že nervozita či strach je strategie, kterou se tělo chrání. Buďte svému tělu vděční, že se o vás stará, ačkoliv se tyto reflexy do naší doby už moc nehodí. Je dokázané, že jistá dávka nervozity dokonce zlepšuje výkon. Udělejte si ze stresu svého kamaráda, kterého přivítáte a kterému poděkujete. V tomto případě pozitivní myšlení pomáhá. Pokud vám to nejde, najděte si specialistu, který vám pomůže.

Interaktivní promluva a vtipy

“Zapojte své publikum” je jedno z oblíbených doporučení. Nicméně je to dobré pro již trošku pokročilejší řečníky a motivátory. Určitě jste se setkali s někým, kdo si stále ještě nebyl sám sebou dost jist, a jeho vtipy či otázky na publikum neměly očekávanou reakci. To se samozřejmě stává. A zkušenější řečník z toho vybruslí snáze. 

Ve chvíli, kdy máte za sebou již pár promluv, tak ale určitě jděte do toho. Promyslete, kde se to hodí, a určitě to do své řeči začleňte. Dokážete tím své publikum mnohem více zaujmout a vtáhnout do děje.

Myslete na své publikum!

To nejdůležitější na konec. Všechny strategie mohou fungovat jenom v případě, když v první řadě myslíte na své publikum. Kdyby si vás publikum nepřišlo poslechnout, tak by se vaše řeč nesla vniveč prázdným prostorem. Vy jste tam kvůli svému publiku. Nemluvíte kvůli sobě, abyste ukázal, jaký jste frajer, ale mluvíte kvůli nim, aby jejich životy byly lepší poté, co si vás vyslechnou. A to je alfa a omega celého řečnictví.

Pokud v první řadě budete myslet na své publikum, tak podle toho uzpůsobíte svou zprávu, kterou jim chcete předat. Uzpůsobíte slovní zásobu, délku promluvy, vtipy a otázky. K tomu, aby to bylo možné, tak je hlavně potřeba umění naslouchat a až poté mluvit. Ale zaručeně z vás potom bude skvělý motivátor a lidé budou rádi, že si vás budou moci vyslechnout.

jak se stát řečníkem

Praktické tipy

Knih o rétorice a motivování existuje spoustu. Zvykněte si se této oblasti věnovat a minimálně každý týden si něco k tomuto tématu přečtěte. Informace z knih a článků mohou pomoci sestavit vaši řeč tak, aby vaše posluchače skutečně zasáhla. 

Mluvení na veřejnosti si také můžete pravidelně procvičovat v kurzech jako je Toastmasters. Ten je pro začátečníky k nezaplacení. Dostanete prostor a ochotné publikum, které vám v bezpečném prostředí umožní vše nacvičit.

A když přijde správný čas, tak to můžete vyzkoušet jako podnikání při zaměstnání. Díky tomu nic riskujete, ale zjistíte, jaký styl života by vám tato nová kariéra umožňovala a zda to je skutečně to, co chcete. 

Slovo na závěr: Z mluvení před lidmi jde strach. To je fakt. Ale pokud se chcete stát motivátorem, musíte mít lidi čím motivovat. Pokud je někdo od začátku dobrý a nemusí sám sebe překonávat, těžko bude někoho motivovat. Pokud se vypracujete díky své nezdolnosti a píli, dokážete lidi inspirovat, protože budete mít za sebou příběh, který stojí za to vyprávět. Běžte do toho, motivátorů, kteří mají světu co předat, není nikdy dost.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz