Domů » 10 tipů: Jak zlepšit komunikační dovednosti?

10 tipů: Jak zlepšit komunikační dovednosti?

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak zlepšit komunikační dovednosti?

Spousta lidí bojuje se strachem z verbální či neverbální komunikace. Jak tento blok odbourat? Je jedno, zda jste extrovert, či introvert, v obou případech se komunikace dá natrénovat! Jak se naučit tu tolik potřebnou rétoriku?

Komunikace – důležitá položka v životopise i v běžném životě

Problémy s vyjadřováním se ústní formou mívají ti, kteří tyto dovednosti neprocvičují. Pokud nejste znevýhodněni zdravotním stavem, například koktavostí a podobně, můžete své komunikační schopnosti vybrousit.

Naše tipy pro zlepšení v konverzaci ocení nejen stydliví a neprůbojní lidé s úzkostmi, ale i takové osoby, které zkrátka jen nevědí, o čem by měly hovořit, ale chtějí se v debatování posunout.

Umění komunikace nepřipadá jen na manažery, ale vhodné je pro všechny lidi bez rozdílu. V některých profesích se takřka nevyžadují (zejména dělnické pozice), jinde jsou přímo klíčové (moderátor, novinář, učitel, tiskový mluvčí).

Jistě, nějaké osobnostní předpoklady k dobré mluvě být musí – dobrá zpráva však je, že většina lidí živících se komunikací se vyjadřovat musela naučit. To je celkem motivační, nemyslíte? A pokud i vy toužíte být třeba novinářem, ale pokulháváte v onom tolik proklamovaném příjemném vyjadřování, k tomu vám chybí dostatek sebevědomí a neumíte základy řemesla, měli byste se v daných oblastech vzdělávat a na zlepšení svých komunikačních dovedností začít pracovat. V mnoha pracích je radost z vlastního rozvoje jednou z podmínek přijetí.

Jak zlepšit komunikační dovednosti?
Jak zlepšit komunikační dovednosti?

Co jsou to komunikační dovednosti?

Komunikace patří mezi měkké dovednosti (soft skills). Zahrnuje umění verbální (slovní) i neverbální (bezeslovné) komunikace. Správné vyjadřování je prospěšné všem lidem bez rozdílu.

„Genialita v komunikaci je schopnost být zcela upřímný a zárověň ohleduplný.“

John Powell – anglický skladatel filmové hudby (1645 –1713)

Typy komunikace

Verbální komunikace se dělí na psanou a mluvenou. Ty spolu úzce souvisejí, protože to, jak mluvíme, je do značné míry formováno naší slovní zásobou, kterou bezesporu získáváme zejména literaturou.

Neverbální komunikaci zahrnuje řeč těla – mezi nejčastější indikátory našeho rozpoložení patří mimika obličeje, fyzický postoj a chování rukou. Z pohledu, pohybu končetin a celkového držení těla druhého člověka můžeme nahlédnout do jeho duše.

Jak zlepšit komunikační dovednosti

Stejně jako čtením rozšiřujete svou slovní zásobu a psavecké schopnosti, mluvením posilujete ústní vyřídilku. Co z toho vyplývá? Zlepšit komunikační dovednosti lze zejména tím, že budete co nejvíce mluvit. Za všech okolností. Čím častěji opouštíte svoji komfortní zónu, tím rychleji se přibližujete k sebezdokonalení.

Co to pro vás znamená? Je to zcela jasné: Přestaňte se stále dokola obávat, že se ztrapníte, a jděte se ztrapňovat. Stání na místě ještě nikdy nikoho neposunulo. A nezapomeňte, že zatímco ztrácíte čas váháním a odkládáním, váš život utíká. Na smrtelném loži lidé litují toho, co v životě neudělali. Pokud tedy pociťujete rezervy v komunikaci a chtěli byste je omezit, začněte na sobě neodkladně pracovat. Podnikněte kroky nezbytné pro progres.

Komunikační dovednosti – cvičení

Choďte co nejvíce mezi lidi: na večírky, plesy, do hospody. Využijte každé příležitosti ke konverzaci: v práci, ve škole, na zastávce, na ulici, v obchodě. Přihlaste se na kurzy komunikace. To samé platí, i když se chcete naučit cizí jazyk – například angličtinu. Pro zlepšení svého ústního vyjadřování se řiďte našimi radami.

Pomohou vám tyto články:

Pokud chcete vyniknout v komunikaci, musíte chtě nechtě nabýt sebevědomí. Neříkám, že se po vás chce, abyste zpychli a chovali se namyšleně. Jen nesmíte být tak úplně neprůbojní.

1) Udělejte něco bláznivého

I když vám to přijde trapné, začněte o přestávce ve škole či v práci zpívat nebo tančit. Ostatní se tomu zasmějí a přidají se k vám. Něco podobného můžete udělat i na ulici nebo v supermarketu.

Staňte se lídrem, vedoucím třídy. Zorganizujte maturitní ples, rozdejte úkoly delegováním. Přihlásit se jako pomocník můžete i v případě, že si pozici lídra na sebe vezme někdo jiný.

Pokud jste introvert, hrajte si na extroverta. Spousta lidí, kteří čerpají energii ze svého nitra, mistrně zvládá předstírat upovídanost. A nejlepší na tom je fakt, že jim to společnost věří.

2) Naučte se sexy věty

Všímejte si, jak mluví jiní lidé – ti, které denně potkáváte, nebo třeba moderátoři či prodavači. Některým z nich to mluví samo, ostatní (a těch je většina) musejí svou veselou náladu s průpovídkami předstírat. Prodavač, který jen mlčí a markuje, to často nestačí. Když něco chcete prodat, musíte být zdatní ve verbální komunikaci.

Spadnou-li vám mince a rozkutálejí se do všech stran, omluvte se a řekněte: „Jsou jako živé, že?” Zlehčíte tím situaci a lidé budou souhlasně přikyvovat.

💡 Tip: Vyzkoušejte kurzy seberozvoje. Pomohou vám mimo jiné zlepšit komunikaci.

3) Čtěte, pište a poslouchejte podcasty

Abyste se dokázali dobře vyjadřovat, musíte mít hodně načteno a naposloucháno. Kromě toho je nutné něco také čas od času napsat. Stále se něco učte, třeba si vyzkoušejte nějaký nový novinářský žánr. Čtěte beletrii (třeba literaturu k maturitě), poezii, tištěná i onlina média a poslouchejte rozhlas. Všímejte si artikulace a rétoriky moderátorů i respondentů.

Čtěte také naučnou literaturu. Kniha Jak poznávat přátele a působit na lidi mě osobně neoslovila, ale lidé si ji velmi chválí. Další příručka, která vám může pomoci zlepšit svou komunikaci, je Není důležité, co říkáte, ale jak to říkáte od Michaela Parkera.

Pište články na blog, zápisky do deníku, povídky, básně a další žánry. Posílejte díla do literárních soutěží. Tím vším pracujete na svých vyjadřovacích schopnostech. Potom lépe nacházíte slova, tolik se nazadrháváte a váš projev je kultivovanější a plynulejší.

4) Hrajte Aktivity

Mezi skvělé aktivity pro lepší komunikativnost patří Aktivity – společenská desková hra, jež pobaví všechny lidi, kteří rádi hádají, co druzí v daném časovém limitu nakreslili, předvedli nebo orálně popsali. Kromě mluvení tedy potrénujete i pantomimu, která, jak už bylo řečeno, patří mezi neverbální komunikaci.

5) Kurzy, stáže

Přihlaste se na stáž a kurz copywritingu nebo se nabídněte v nějaké reklamní agentuře či v novinách jako posila. Třeba se poštěstí a vy získáte práci snů. Na internetu sledujte videa, z nichž se dozvíte, jak se rozmluvit.

Jak zlepšit komunikační dovednosti?
Jak zlepšit komunikační dovednosti?

6) Zvykejte si mluvit, i když poslouchají i ti, kterým to neříkáte

Máte-li problém s nežádoucíma ušima, které se snaží zachytit váš rozhovor s někým, musíte si zkrátka zvyknout. Získejte sebejistotu, aby vám nemuselo být nepříjemné, že máte více posluchačů, než by se vám líbilo. Nestyďte se za své názory a emoce, jež předáváte příjemcům (tomu, komu to vyprávíte, i těm nezvaným).

7) Točte a nahrávejte své přednesy

Cestu k rozmluvení se pravidelně dokumentujte – stačí jen pro sebe. Nahrajte se na video, ať víte, jak u přednesu vypadáte. Trénujte také před zrcadlem. Nemluvte vulgárně, dokončujte věty, nepoužívejte výplňkové výrazy a neopakujte slova. Přijměte osobní výzvu – publikujte své nahrávky na YouTube. Zprvu stačí jen hlas, poté můžete i s obrazem. Po čase uvidíte vlastní pokrok.

Musíte zkrátka stále dokola procvičovat verbální i neverbální komunikaci. Až budete mít v malíku rétoriku, můžete se soustředit na řeč svého těla. Stůjte/seďte rovně, nedělejte nervózní pohyby.

Snažte se vždy mluvit spisovně. Tím si to zautomatizujete, abyste nad tím příště už nemuseli přemýšlet. Abyste vždy věděli a měli o čem mluvit, musíte toho o tématu hodně vědět. Zajímejte se tedy o okolní svět, ať jste v obraze a nedostanete se do úzkých kvůli neznalosti problematiky. Jednoduše řečeno: snažte se být odborníkem pro danou oblast, nejlépe ovšem ve všech společenských tématech (politika, zeměpis, historie).

Pokud tedy máte natočit rozhovor, připravte si předem otázky. Ve chvíli, kdy zpovídáte respondenta, se však neváhejte od naplánovaných dotazů odbočit – chytit se zkrátka příležitosti, když se od onoho člověka dozvíte něco zajímavého, čím interview obohatíte.

8) Čtěte dětem a vyprávějte příběhy

Pokud máte v rodině malé děti, není nic lepšího, než jim přečíst knihu, vyprávět příběhy nebo odrecitovat básničku. To můžete každopádně i sami sobě, ale je lepší to rovnou trénovat před živým publikem. Skvělá zpráva je, že děti to baví i přesto, že se třeba jako přednášející nevyjadřujete perfektně. Rozvíjíte tím osobnost jejich i svou.

9) Doučujte

Tápe někdo v nějaké látce? Doučte ho to. Také si tímto způsobem můžete vydělat peníze na internetu. Mnžná z toho bude i pěkná brigáda nebo plný úvazek – pokud tedy na sobě budete pracovat, abyste neměli trému před někým mluvit.

10) Naučte se asertivitě

Z vašeho celkového jednání musí vyzařovat sebedůvěra. Nenechte se ničím rozhodit a naučte se říkat NE, když to tak cítíte. Ať vás ani nenapadne někomu něco slibovat, když vaše srdce nic takového udělat nechce. Buďte féroví, naučte se argumentovat, svá tvrzení vždy podložte fakty. Obhajte si své názory bez agrese, ale s dostatečným důrazem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz