Domů » TEST: Jak se zbavit přílišné touhy po harmonii a překonat strach z konfliktů?

TEST: Jak se zbavit přílišné touhy po harmonii a překonat strach z konfliktů?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
nahled-konflikt

Nemusíte se líbit všem.

Jak se zbavit přílišné touhy po harmonii a překonat strach z konfliktů?

Neodvažujete se otevřít pusu, když se vám něco nelíbí? Zdráháte se říci ne? Snažíte se vyhnout konfliktům tak úporně, že se kvůli tomu často dostáváte do mnohem závažnějších sporů a potíží? Nejspíš jen v hloubi duše toužíte po oblibě ze strany svého okolí a nechcete upadnout v nemilost.

Přehnaná potřeba harmonie však není jen vaší neškodnou individuální povahovou zvláštností, je to problém. Všechno to vyhýbání se konfliktním situacím totiž škodí zdraví, může způsobovat poruchy spánku, bolesti hlavy i nevolnost. Pokud zjistíte, že vás potřeba harmonie takto obtěžuje, měli byste s tím něco udělat. A jak poznáte, zda se u vás jedná o nebezpečnou závislost na harmonii? Udělejte si test:

TEST – Jak moc potřebujete harmonii?

Vyberte si vždy jednu odpověď na následující otázky a zapište si na papírek, zda vás charakterizuje odpověď A, B nebo C.

1. Přátelé vás pozvali na večeři. Podává se jídlo, které k smrti nenávidíte. Víte ale, že si vaši přátelé dali s přípravou hodně práce. Jak se zachováte? 

• Šup tam s tím. Cokoli je lepší než kazit hostitelům náladu. (C) 

• Omluvím se, že jsem už v okamžiku pozvání neřekl/a, že některé věci nemám rád/a, trochu ochutnám, abych ukázal/a svou dobrou vůli. (B) 

• To přece není můj problém! řeknu, že to jíst nebudu, a objednám si pizzu. (A) 

2. Přátelé si půjčili vaše auto a postavili ho před váš dům úplně špinavé a s prázdnou nádrží. Co uděláte? 

• Několik dní budu odkládat nepříjemný telefonát a budu se kvůli tomu cítit hrozně. Nakonec se rozhodnu poslat přátelskou zprávu s prosbou, aby auto příště pokud možno vrátili v lepším stavu. (B) 

• Okamžitě zavolám svým přátelům a požádám je o vysvětlení. Mají jeden den na to, aby mi auto vrátili v pořádku a s plnou nádrží benzínu. (A) 

• Auto prodám. Nebudu se tak dostávat do rozpaků, že ho musím půjčovat nespolehlivým přátelům. (C)

3. Necháte si navrhnout novou kuchyň, ale ani třetí návrh není podle vašich představ. Co uděláte?

• Zablokuji si číslo na designérku kuchyní a vydám se do jiného kuchyňského studia – je to skoro hodinu jízdy. (C)

• Seženu si číslo na jejího šéfa a doporučím mu, aby se poohlédl po nových zaměstnancích. (A)

• Vyhledám na internetu co nejvíce fotografií své vysněné kuchyně a vytvořím koláž. S tou se znovu vydám za designérkou a sáhodlouze se omluvím za své zjevně nedostatečné zadání. (B)

4. Zpozdíte se s termínem odevzdání a zjistíte, že už není možné ho dodržet. Co uděláte? 

• Vysvětlím svému klientovi, že mi pes sežral notebook a že potřebuji několikatýdenní odklad. (B)

• Požádám o nový termín – bez udání důvodu. (A)

• Budu pracovat ve dne v noci, nebudu se šetřit, ztratím přátele a partnera a zhubnu nejméně čtyři kila, ale odevzdám to včas. (C)

5. V pekařství vás předběhne jeden zákazník. Co mu řeknete? 

• Nic! Můžu počkat. Žádný problém. (C)

• „Spěcháte? Já jsem tu totiž byl/a první.“ (B)

• Řeknu nahlas a zřetelně, aby tomu všichni rozuměli: „Respekt, zvládl jste předběhnout celou frontu, aniž by si někdo stěžoval! Určitě jste předbíhání hodně trénoval.“ (A)

Vyhodnocení testu:

Spočítejte, kolikrát jste vybrali A, B nebo C – podle největšího počtu zvolených odpovědí poznáte, jak na tom jste s potřebou harmonie.

Typ A: Bojovník (nepotřebuje harmonii)

Vaše touha po harmonii není nijak zvlášť silná – alespoň co se týče ostatních. Proto jste sami se sebou celkem v souladu a říkáte, co si myslíte. Nikdy byste neudělali nic, co nechcete, a myslíte si, že je v pořádku, že existují lidé, kteří vás nemají rádi. Koho to zajímá? Ani vy si nemyslíte, že jsou všichni skvělí.

Typ B: Diplomat (střední potřeba harmonie)

Je pro vás důležité žít v harmonii a rovnováze s lidmi ve vašem okolí. Konflikty vám v podstatě nepřipadají nijak zvlášť příjemné ani žádoucí. Přesto víte, kdy máte otevřít pusu a promluvit si o problémech. U svého protějšku se vždy snažíte vzbudit pochopení a najít kompromis, se kterým mohou všichni žít.

Typ C: Měkkota (velmi potřebuje harmonii)

Při sebemenším náznaku hrozícího konfliktu přejdete do defenzivy a sebe a své potřeby kompletně odsunete na druhou kolej. A co hůř, ani nevíte, jaké jsou vaše potřeby, kromě vaší neúměrné touhy nikdy se do ničeho nezaplést. Místo toho se z každé nepříjemné situace vykroutíte a někdy se uchylujete k malým lžím, abyste se zalíbili ostatním.

Pokud vám vyšla vysoká potřeba harmonie, měli byste se nad tím zamyslet. Odmítání vstupovat do jakýchkoli konfliktů a neschopnost říct ne totiž lze vykládat jako závislost na harmonii – což může být velký problém. Člověk, který je příliš přívětivý, se často dostává na druhou kolej a minimalizuje prostor pro své vlastní potřeby. A to je z dlouhodobého hlediska vyčerpávající. V určitém okamžiku člověk pod takovým tlakem může explodovat nebo se zhroutit. 

Zatněte tipec své závislosti na harmonii!

Někdy je lepší otevřít pusu než všechno beze slova spolknout – nemusíte se za každou cenu líbit všem. Miláček všech je často u všech za hlupáka, a to přece není to, co by se vám v životě líbilo. I vy se můžete naučit zvládat konflikty, pokud pochopíte příčiny svého strachu z konfrontace. 

O gorilách, kozách a zajících

Tři reakční vzorce – a jak se od nich můžete (trochu) odpoutat

Když čelíme nebezpečí nebo hrozbě, máme tři základní reakční vzorce, podle nichž jednáme: Útěk, strnutí nebo útok. Tyto vzorce pocházejí ještě z pravěku a zajistily nám, respektive našim předkům, přežití. 

Podle toho, jak reagujete, když vás někdo konfrontuje s obviněním, konfliktem nebo jinou nepříjemnou situací – jste gorila, koza nebo zajíc. S těmito reakčními vzorci se rodíme – ale ne vždy je vnímáme jako příznivé nebo odpovídající. Díky následujícím tipům se sice nemůžete zásadně změnit a z prchajícího zajíce se stát řvoucí gorilou, získáte však čas vědoměji ovládat své reakce. 

Gorila

První reakcí je pro ni vždy vykročit vpřed. Vaše motto zní: „Jestli mě vytočíš, zničím tě!“ Někdy reagujete příliš prudce a dostáváte se do konfliktů, které ve skutečnosti nejsou nutné a za které byste se později za jistých okolností chtěli omluvit. Pro vás jako gorilu není v podstatě žádný problém účastnit se konfliktů – někdy však chvíli trvá, než se po výbuchu opět uklidníte. Navíc vaše reakce není ve všech životních situacích společensky žádoucí. Proto si v klidu dopřejte trochu času – a rozhodněte se, jestli se vyplatí se kvůli nějaké provokaci tolik rozčilovat.

Co můžete udělat pro to, abyste prolomili svůj reakční vzorec:

1. Získejte prostor: Udělejte krok zpět. To je myšleno doslova. Vyvarujte se pohybu vpřed, neútočte, ale ustupte. Pokud vám krok zpět připadá přehnaný, zkuste malý pohyb do strany. Každý centimetr se počítá.

2. Počítejte do čtyř: Znáte pořekadlo „Když tě něco rozzlobí, počítej do čtyř, a když to nepomůže, exploduj“? Kolikrát jste se dostali až ke čtyřce? Přesně! Někdy to zkuste. I když dopočítáte jen k jedné a půl, získáte nějaký čas a možná budete reagovat o něco klidněji. 

3. Terapie smíchem: Dnes už víme, že široký úsměv má pozitivní vliv nejen na okolí, ale i na nás samotné. Než se příště změníte v gorilu, usmějte se a dopřejte si alespoň jeden nádech, abyste se dostali z útočného postoje a uvolnili napětí.

Koza

Když vás někdo provokuje, napadne nebo konfrontuje s něčím nepříjemným, obvykle upadnete do jakési šokové paralýzy. Možná se nepřevrátíte na bok, ale nemůžete ze sebe dostat jakoukoli reakci, byť by byla sebemenší. Místo toho ztuhnete, naprosto zkoprníte; někdo v takových situacích dokonce předstírá vlastní smrt (což, jak si jistě dokážete představit, není vždy dobré pro vaše vlastní zdraví ani pro sociální interakci). 

Co můžete udělat pro to, abyste prolomili svůj reakční vzorec:

1. Dejte se do pohybu: Ať je to pro vás jakkoli těžké, začněte se hýbat. Při nepříjemném rozhovoru s nadřízeným může zázračně zapůsobit třeba to, že vstanete a otevřete okno. Tím se zbavíte své strnulosti. Můžete si také zajít na toaletu – hlavní je, abyste na svém stavu něco změnili. Pokud nemůžete změnit svou fyzickou polohu, může vám pomoct i zcela nečekaná změna tématu. Řekněte svému protějšku nějaký kompliment, pochvalte počasí nebo právě snědený oběd. Pak se okamžitě vraťte k tématu – s jistotou, že v tomto konfliktu máte co říct.

2. Způsobte si potíže: Zní to absurdně, ale myslím to vážně. Přinuťte se otevřít ústa! Například tím, že zvednete ruku a oznámíte: „Rád/a bych k tomu něco řekl/a.“ Váš protějšek, ať už je to protivný tchán, nebo drzý kolega, to naštve, protože takové chování od vás nezná. Svým „ohlášením výpovědi“ však způsobíte, že budete muset do konfliktu skutečně něčím přispět. Bude to těžké, nicméně budete moct změnit situaci ve svůj prospěch, nebo se alespoň nenecháte jen tak osočovat. 

3. Zůstaňte mobilní: Pokud někdy budete muset podstoupit obtížný rozhovor, kterého se bojíte, doporučuji nenechávat tuto diskuzi proběhnout ve statické situaci, například u stolu, kde s dotyčným sedíte proti sobě. Místo toho navrhněte jít na procházku. Když budete udržovat své tělo v neustálém pohybu, nedostanete se emocionálně do rozpaků a nesvalíte se jako myotonická koza, která se probere k životu, až když hrozba pomine.

Zajíc

Kličkování máte v genech, úprk je vaše druhé jméno: kdykoli je pro vás situace příliš nepříjemná, utečete. To je sice dobré pro váš organismus, protože při běhu si (alespoň na několik minut) snížíte hladinu stresových hormonů, které se vám v těle nahromadily, v mnoha životních situacích však není možné prostě utéct. Kromě toho je většina konfliktů rychlejší a jednou vás nějaký stejně dožene – nebo na vás prostě počká na výchozí pozici, kam se budete muset jednou vrátit, pokud si nechcete každou chvíli hledat novou práci, nového partnera nebo novou rodinu. Bylo by tedy výhodné, kdybyste občas dokázali ovládnout svůj únikový reflex.

Co můžete udělat pro to, abyste prolomili svůj reakční vzorec:

1. Postupte dopředu: Zní to absurdně a možná i trochu vyšinutě, ovšem ve skutečnosti má smysl, aby zajíc v nepříjemné situaci záměrně a vědomě udělal malý krok dopředu. To lze provádět nohama, ale i horní částí těla, například vsedě. Na jedné straně to pro vás znamená vynucený tah, protože vás malinko přiblíží k vašemu protějšku. Na druhou stranu si pro sebe vytvoříte prostor a neverbálně dáte najevo, že jste pořád tady. Ve velmi vážných případech může být užitečné nosit vysoké podpatky, které téměř znemožňují příliš rychle utéct.

2. Narovnejte se: Velkým problémem zajíce je, že každé vlákno jeho těla je zaměřeno na útěk. Přelstěte sami sebe a překonejte reflexivní reakci těla tím, že dáte nohy mírně od sebe a ramena stlačíte dolů. Vypněte hruď, zatáhněte břicho a zhluboka dýchejte. Dívejte se svému protějšku do očí tak dlouho, dokud neodvrátí zrak. Nemusíte pronést ani slovo.

3. Řekněte stop: Neexistuje žádný občanský zákoník, který by určoval, jak vést konflikty. Nicméně se ustálila některá pravidla – například že druhou osobu nesmíte hned praštit pěstí nebo že ji prostě nenecháte beze slova stát na místě (alespoň většinou). Kdykoli však můžete říct stop, případně dokonce natáhnout ruku dopředu a toho druhého zastavit. Situaci to sice nevyřeší, ovšem alespoň se dostanete do pozice, kdy se můžete aktivně zapojit do dění, například tím, že budete mluvit klidným hlasem, když na vás někdo křičí nebo vás kritizuje.

Tipy, jak trénovat schopnost zvládat konflikty

1. Projděte se po pěší zóně a neuhýbejte okamžitě, pokud jde někdo proti vám. Pozor: Nikomu schválně nenadbíhejte! Jen se zkrátka nevyhýbejte. 

2. Najděte si jiné místo v restauraci, pokud se na tom stávajícím necítíte dobře. Nevysvětlujte, proč chcete změnit místo. Prostě to udělejte. 

3. Přesedněte si, pokud vedle vás v MHD sedí někdo, koho nemůžete „cítit“ nebo kdo vám připadá příšerný. Je možné, že se věnujete potápění bez přístroje. V tom případě zadržte dech.

4. Odmítněte pozvání na akci, kam nechcete jít – bez vysvětlení. Váš život je příliš krátký na to, abyste ho trávili s levným vínem, slabou kávou a nudnými lidmi. 

5. Nebavte se s lidmi, kteří vás nezajímají. No dobrá, pokud jsou součástí vaší rodiny, možná můžete udělat výjimku.

6. Přerušte zajímavý rozhovor, pokud je vám zima a chcete si dojít pro bundu nebo potřebujete na záchod. Vážně, žádný konverzační partner nestojí za to, aby vaše tělo trpělo.

7. Nezvedejte telefon, když se vám to nehodí. Dovolte si zavolat zpět nebo odepsat, jen když se vám chce. Chce to trochu cviku, ovšem po chvíli vám to bude dělat moc dobře.

8. Vraťte dárky, které se vám nelíbí nebo je nemůžete použít. 

9. Odpusťte si kompliment, který byste řekli jen z laskavosti, ale nemyslíte ho vážně. Mlčet je někdy opravdu zlato.

10. Přestaňte se neustále za všechno omlouvat nebo se do telefonu ptát: „Neruším?“ Pokud byste rušili, a druhá osoba by hovor přesto přijala, nebyl by to váš problém.

I vy se můžete naučit zvládat konflikty. Začněte trénovat ještě dnes!

Udělej to jako racek: Vy… se na to!

Cesta z pasti závislosti na harmonii ke schopnosti zvládat konflikty nemusí být dlouhá a trnitá. Po přečtení knihy Udělej to jako racek: Vy… se na to!, která je zdrojem cvičení a tipů, uvedených v tomto článku, pochopíte příčiny svého strachu z konfliktů a najdete způsob, jak konečně dát průchod své nelibosti a postavit se na vlastní nohy.

Autorka knihy – Lea Blumenthalová – sama úspěšně prošla procesem boje se závislostí na harmonii a v knize představuje množství příkladů ze života a tipů na praktická cvičení, které vám pomohou pochopit příčiny svého strachu z konfliktů a naučit se nevnímat výměnu názorů jako hrozbu, ale jako příležitost.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz