Domů » TOP 10: Nejlepší filmy a dokumenty o investování

TOP 10: Nejlepší filmy a dokumenty o investování

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
investování

Zajímá vás téma investování a financí? Nemusíte jen číst nudné učebnice, ale můžete se mnoho dozvědět i při sledování filmů. Vybrali jsme nejlepší filmy a dokumenty o investování, díky kterým skutečně porozumíte hlavním konceptům finančních trhů, a navíc si je určitě užijete.

💡Tip: Pokud se chystáte začít investovat, tak si určitě prohlédněte naše srovnání investičních platforem a pokud již máte jasno, že chcete investovat do akcií či ETF, tak můžeme na základě našich zkušeností doporučit platformu XTB, kde nejsou žádné poplatky za držení a mnoho dalších konkurenčních výhod.

1. Million Dollar Traders (2009)

Dokumentární

Délka: 3 epizody (každá 60 minut)

Britský televizní seriál, který sleduje 12 rádoby obchodníků bez zkušeností s obchodováním s akciemi na jejich cestě k tomu, aby se stali manažery fondů. Cílem bylo zjistit, zda lze nezkušené obchodníky naučit být lepší než profesionální investoři. 

Během finanční krize v letech 2007-09 dal manažer fondu Lex Van Dam soutěžícím 1 milion liber výměnou za skvělou show, kterou soutěžící museli vydržet. Výborná a návyková show. 

Jak byste si při investování vedli vy? Kam můžete nejlépe investovat i malé částky?

investování

2. Finanční krize – Inside Job (2010) 

Dokumentární

Délka: 108 minut

Snadno sledovatelný dokument o globální finanční krizi od jejího začátku až po krach v letech 2007/08. Dokument namluvil Matt Damon, je velice dobře zpracovaný a na konci budete zaručeně naštvaní na míru chamtivosti a korupce ve finančním systému.

💡 Tip: Zde si můžete přečíst, zda zlato je dobrou investicí anebo jestli by byl lepší nápad investiční alkohol.

3. Den před krizí – Margin Call (2011) 

Hrají: Kevin Spacey, Simon Baker, Demi Moore.

Délka: 109 minut

Příběh se odehrává po dobu 36 hodin ve velké investiční bance na začátku finanční krize 2007/08. Mladý analytik zjistí, že cenné papíry zajištěné hypotékami, které banky drží, jsou bezcenné a že brzy zbankrotují, což povede k tomu, že všichni obchodníci ve firmě budou vědomě prodávat bezcenné investice klientům. 

Provokující film je děsivě podobný situaci, která nastala s Goldman Sachs v roce 2007 a otevírá téma morálky využití krize k investicím.

4. Sázka na nejistotu – The Big Short (2015)

Hrají: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt

Délka: 130 min

Tento film, založený na knize The Big Short: Inside the Doomsday Machine od Michaela Lewise, sleduje několik důvtipných obchodníků, kteří si dříve než kdokoli jiný uvědomí bublinu na trhu nemovitostí, která v letech 2007–2008 spustila finanční krizi.

Film je známý tím, jak chytře ukazuje sofistikované finanční nástroje. Selena Gomez vysvětluje, co jsou syntetické CDO u pokerového stolu nebo Margot Robbie vysvětluje hypoteční dluhopisy ve vaně se šampaňským.

5. Freakonomics (2010)

Dokumentární 

Délka: 93 min

Zajímavá sbírka dokumentů zkoumajících lidskou povahu a to, jak si vysvětlujeme svět kolem nás. Je založen na knize Freakonomics: A Rogue Economist Explores the Hidden Side of Everything z roku 2005 od ekonoma Stevena D. Levitta a spisovatele Stephena J. Dubnera. 

Témata zkoumají například jakou roli má má reputace člověka na jeho úspěch v životě anebo proč se tolik podvádí ve sportech.

💡 Tip: Finanční gramotnost se sice neučí ve školách, ale jedná se o zcela zásadní dovednost. Jak jste na tom vy? Máte třeba finanční rezervu?

investování

6. Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Dokumentární

Délka: 109 min

Dokument o společnosti Enron a jejích zkorumpovaných praktikách, které vedly ke konečnému pádu. Film zkoumá, jak se jedna z největších společností v USA téměř přes noc rozpadla a jak se jí podařilo oklamat regulační úřady falešným účetnictvím. Podrobně se zde popisuje, jak Enron způsobil kalifornskou energetickou krizi, která způsobila, že bylo uzavřeno až 50 % státní energetické sítě. 

Film obsahuje několik rozhovorů s klíčovými zaměstnanci a také příběh ústředního informátora případu.

💡 Tip: Být informátorem není nic jednoduchého. Zde si můžete přečíst o nejznámějších informátorech dnešní doby, kteří odkryly pochybné chování společností jako Facebook či Cambridge Analytica.

7. Velká krize – Too Big to Fail (2011)

Hrají:  Topher Grace, Cynthia Nixon, Paul Giamatti

Délka: 99 min

Film zaznamenává finanční zhroucení roku 2008 a soustředí se na ministra financí Henryho Paulsona. Film nabízí detailní pohled do zákulisí od konce března do poloviny října 2008 a sleduje pokus Richarda Fulda zachránit Lehman Brothers, rozhovory mezi politiky při hledání soukromého řešení a vyjednávání mezi Paulsonem, Warrenem Buffetem, investičními bankéři, britským regulačním úřadem a členy Kongresu, kteří pracovali na záchraně ekonomiky USA.

8. Makléř – Rogue Trader (1999)

Hrají: Ewan McGregor, Anna Friel

Délka: 101 min

Toto drama, založené na skutečném příběhu, sleduje Nicka Leesona pracujícího ve velké investiční bance Barings. Leeson je poslán do Singapuru a dosazen do manažerské pozice v tamní pobočce a využívá prosperujícího asijského trhu k riskantním obchodům. Zanedlouho je v tom až po krk a snaží se skrýt ztráty. Na útěku ze země se svou manželkou Lisou musí Leeson nakonec čelit následkům svého investování.

investování

9. The China Hustle (2018)

Dokumentární

Délka: 82 min

The China Hustle od producentů Enronu je příběhem o loupeži z Wall Street o stále se odvíjejícím finančním zločinu tak velkém, že má moc ovlivnit nás všechny. Malí investoři horečně hledají nové alternativy pro vysoce návratné investice na globálních trzích a nacházejí zlatý důl v Číně. Ale když jeden investor objeví masivní podvodný kruh, vše je zpochybněno.

10. Wall Street (1987)

Hrají: Charlie Sheen, Michael Douglas

Délka: 126 min

Film vypráví příběh Buda Foxe, mladého makléře, který se zaplete s Gordonem Gekkem, bohatým korporátním podnikatelem bez skrupulí. Bud Fox udělá cokoliv, aby zbohatl, včetně obchodování s nelegálními interními informacemi.

Jaké filmy o investování a financích byste do našeho žebříčku přidali vy?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz