Určitě není tak těžké, aby vám měsíčně zbyla na bankovním účtu tisícikoruna. Někomu to udělá radost a vydá se na nákup nového oblečení a někdo přemýšlí, jak by se tisíc korun dalo zhodnotit.
Je ale vůbec možné investovat a vydělávat s tak nízkým vkladem? Jaké investice se za takovou částku nabízejí?
Obsah článku
Tisícikoruna stranou
Jeden měsíc vám zůstane na bankovním účtu tisícikoruna a vy se vydáte na dobrou večeři nebo nečekaný nákup. Taková úspora potěší a není důvod, proč si neudělat radost. Pokud ale pracujete s rodinným rozpočtem a zůstává vám na bankovním účtu tisícikoruna pravidelně, možná přemýšlíte, jak ji co nejlépe zhodnotit. Je to obnos, který můžete snadno postrádat a za několik let už se promění v zajímavou sumu. Jak na to? Kam pravidelně ukládat nebo investovat tisíc korun?
Spoření je bezpečné, investování výnosné
Nejprve je třeba se ptát, zda se jedná o tisícikorunu, kterou chcete bezpečně uložit nebo se jedná o částku se kterou si dovolíte trošku rizika. Druhou otázkou je, jak dlouho se spoření nebo investování chcete věnovat a s jakým výnosem se spokojíte.
Rádi bychom vám představili recept na zhodnocení tisícikoruny během půl roku o stovky procent s nulovým rizikem, ale bohužel takové investice se nenabízejí. Proč?
- Kdo chce zhodnocení v řádu tisíců procent musí podstoupit obrovské riziko
- Kdo chce bezpečně uložit peníze, musí počítat s nízkým zhodnocením
Proto je třeba vybrat si mezi spořícími (bezpečnými) produkty s nízkým zhodnocením a produkty investičními s vyšší mírou rizika.
Reálné zhodnocení vkladů
Rozlišení nominální a reálné výše zhodnocení vám pomůže vybrat spořící produkt. Co přesně oba pojmy znamenají? Nominální zhodnocení je to, které máte na vkladu připsané. Počet bankovek, co vám bude následně vyplacen, včetně uvedeného úroku.
Reálné zhodnocení ale znamená, co si za dané peníze můžete koupit. Jistě vás neminulo sdělení o prudkém nárůstu inflace. Zdražování se týká (téměř) všech produktů a služeb. Ačkoliv si vyzvednete na konci spoření větší počet bankovek, koupíte si za ně méně benzínu, hamburgerů, kabelek nebo šperků. Cenová hladina v průběhu let vzrostla a kdybyste obnos bez zhodnocení utratili na začátku spoření, nakoupili byste více.
Ano, bohužel jsou na trhu i produkty na kterých proděláváte.Při spoření je třeba vybrat produkt, který vám zhodnotí vklad alespoň na úrovni inflace. Ta se aktuálně pohybuje okolo 3 %.
Výnosy u spořících produktů
Spoření s jednoduchou obsluhou, nízkým rizikem a vysokou likviditou je spoření na termínovaný vklad nebo spořící účet. V obou případech je však nutné sledovat vývoj na trhu. Finanční instituce často nabízejí zajímavé akce pro nové klienty nebo pro nově vložené peněžní prostředky. Proto jakmile se objeví atraktivní nabídka neváhejte vklad převést jinam. (Samozřejmě pokud se k vyzvednutí vkladu neváže penále).
U termínovaných vkladů a spořících účtů je možné očekávat zhodnocení asi 2 až 3 % ročně. Nízké zhodnocení je ale doprovázené vysokou likviditou, zanedbatelnými náklady na založení a téměř nulovým rizikem. Nulové riziko znamená vzhledem k inflaci ovšem často mírnou ztrátu…
Peníze jste sice nezhodnotili, ale zároveň jste je alespoň částečně ochránili před inflací. Vzhledem k nulovému riziku a v porovnání se zhodnocením na běžném bankovním účtu jste se rozhodli správně.
Nízká likvidita, státní záruky
Bezpečným vkladem je i nákup státních dluhopisů. Je však třeba počítat s vázáním peněz po delší časové období. Podmínku dlouhodobého vkládání má i stavební spoření. Tam je možné vklad vyzvednout až za 6 let, jinak vás čekají penále.
Pro nejefektivnější zhodnocení je třeba na stavební spoření zaslat částku 20 000 tisíc korun ročně (získáte státní příspěvek). Stavební spoření vám dokáže nabídnout zhodnocení asi 3,5 % ročně.
Je to vhodný produkt pro ty, kteří nechtějí podstupovat riziko a zároveň mají možnost dlouhodobého spoření.
Popsané spořící produkty jsou jednoduché na administraci a není prakticky nutné orientovat se na finančních trzích. U většiny z nich jsou vaše peníze pojištěny, takže je zde prakticky nulové riziko.
Investice s nízkým rizikem a vyšším zhodnocením
Kdo je ochotný podstoupit vyšší míru rizika, může se rozhodnout pro nákup akcií nebo firemních dluhopisů. Velké firmy a prověřené značky slibují nejen zhodnocení akciového titulu v průběhu let ale i výplatu dividend. Obvykle se zisky pohybují okolo desíti procent, ale není to pravidlo samozřejmě. Svoji investici můžete zhodnotit o 100 % nebo o 2 %, nic není předem dáno.
Vysoké výnosy u investic
Pokud se rozhodnete, že je tisícikoruna obnosem, který můžete postrádat, můžete vyzkoušet rizikovější možnosti zhodnocení peněz. Nabízí se nákup kryptoměn nebo akcií menších firem vstupujících na trh.Volatilita kurzu dokáže tisícikorunu proměnit za rok ve dvacet tisíc korun nebo v pětikorunu. Pohybujete se na půdě posypané rizikem na každém kroku, proto počítejte s možnou ztrátou. Ať už plánujete investovat do čehokoliv, vždy si to pořádně promyslete!
První lekce pro investory
Začínající investoři se musí učit od zkušených. A ti radí diverzifikovat riziko. Rozložit peníze mezi bezpečné produkty a produkty slibující větší zhodnocení. Pamatujte. Nikdy nesázejte vše na jednu kartu. O dalších možných způsobech, jak můžete pravidelně investovat malé částky si můžete přečíst zde.