Domů » Jaké jsou možnosti vydělávání peněz hraním her

Jaké jsou možnosti vydělávání peněz hraním her

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak si vydělat hraním her

Hraní her již dávno přestalo být pouze zábavnou aktivitou pro volný čas a stalo se lukrativním odvětvím, kde mohou hráči skutečně vydělávat peníze. V tomto článku se podíváme na různé možnosti, jak hrát hry a zároveň si přivydělat. Některé způsoby vydělávání peněz hraním vyžadují, abyste byli profesionálním hráčem nebo vývojářem. Jiní vyžadují pouze nadšení pro hraní a ochotu pracovat. 

1. Staňte se streamerem na Twitchi

Twitch je web pro streamování videí, které se zaměřují hlavně na videohry. Jako streamer na Twitchi máte potenciál vydělávat peníze tím, že se budete natáčet při hraní her. Chcete-li získat odběratele, budete muset pravidelně zveřejňovat aktuální a poutavý obsah. Můžete též vydělávat z reklam, sponzorství, příspěvků fanoušků či z předplatného. Úspěch v této oblasti často závisí na charismatu streamera a jeho schopnosti budovat komunitu.

2. Vydělávejte peníze jako hráč na sociálních sítích

Platí zde podobný princip jako vydělávání peněz na Twitchi. Pokud se vám líbí myšlenka sdílet své herní zážitky s ostatními, tento způsob výdělku je pro vás ideální. Vydělávání peněz na TikToku, Instagramu a YouTube jsou dobré možnosti pro každého, kdo má zájem sdílet obsah o videohrách online. Můžete sdílet tipy na hry nebo zveřejňovat zábavná videa. Nebo obojí. Chcete-li začít, podívejte se na ostatní herní influencery na jednotlivých platformách sociálních médií, kde najdete nápady, jaký styl obsahu funguje nejlépe. Abyste mohli úspěšně využít tento způsob vydělávání peněz hraním her, budete potřebovat vybavení, jako je kamera, mikrofon a software pro úpravu videa, včetně toho, co používáte k hraní videoher, ať už jste na konzoli nebo PC. Budete také muset umět vytvářet video průvodce, což zahrnuje:  

 • Nahrávání screenshotů, jak hrajete. 
 • Použití softwaru pro úpravu videa k úpravě nezpracovaného záznamu.
 • Přidávání efektů, jako je text, hudba a animace.
 • Nahrávání a sdílení videí.

3. Prodej virtuálního zboží

Někteří hráči si vydělávají peníze prostřednictvím prodeje virtuálního zboží, jako jsou virtuální předměty, postavy, nebo dokonce účty s vysokou úrovní. Některé hry mají systém, který umožňuje hráčům obchodovat s virtuálními předměty za skutečné peníze.

4. Turnaje a soutěže

Mnoho her a herních komunit pořádá různé turnaje a soutěže s finančními odměnami. Tyto akce jsou otevřené nejen profesionálním hráčům, ale i amatérům, kteří mohou vydělat peníze nebo ceny za své herní dovednosti.

Soutěžte v herních turnajích a vyhrajte peněžní ceny. | Zdroj: Pixabay

E-sporty, neboli elektronické sporty, jsou nejpopulárnější formou profesionálního hraní her. Hráči se účastní soutěží na profesionální úrovni a mohou vydělávat prostřednictvím cen, sponzorů, a dokonce i přenosem svých her na streamovacích platformách jako Twitch nebo YouTube. Vydělávání v e-sportech je však náročné a vyžaduje vysokou úroveň dovedností a oddanosti. V některých soutěžích mohou být peněžní ceny docela velké. Nicméně ty  největší turnaje jsou neuvěřitelně konkurenční a i když věnujete přípravě na turnaj spoustu času, stále neexistuje žádná záruka, že si domů odnesete jakoukoliv finanční odměnu. Též zde hrají roli vstupní náklady na tyto turnaje.

💡 Tip: Pokud jste dobrý organizátor akcí a marketingový specialista, můžete herní turnaje pořádat, získávat sponzory a účtovat účastníkům vstupní poplatky a inzerentům poplatky za propagaci. Pokud jste dobří v marketingu a prodeji, můžete turnaj využít k prodeji produktů pro sebe, sponzorskou značku nebo affiliate marketingového partnera. Pokud jste investor, můžete do herních turnajů investovat.

5. Pracujte jako tester her

Playtesteři poskytují zpětnou vazbu, která  následně pomáhá vývojářům her identifikovat závady, které zhoršují uživatelský zážitek, a provádět vylepšení. Tyto testerské pozice mohou zahrnovat hraní her za účelem posouzení záležitostí, jako je použitelnost a funkčnost či nacházení chyb, které je třeba opravit. Můžete testovat hry na řadě platforem, například na herní konzoli, mobilu, tabletu nebo stolním počítači. Chcete-li najít práci na testování her, pomůže vám, pokud jste programování vystudovali. Testování her je ideální pro ty, kteří mají oko pro detail a schopnost identifikovat chyby ve hrách. Playtesteři hrají hry pod vedením instrukcí vývojářů a shromažďují pro ně informace, jako například:

 • Zda hráči rozumí herním pokynům.
 • Zda herní ovládací prvky a funkce fungují tak, jak mají.
 • Co se hráči snadno naučí.
 • Kde se hráči zaseknou.
 • Čím hráči tráví čas.
 • Jak hráči hodnotí své celkové zkušenosti.
 • Co mají hráči rádi.
 • Které aspekty hry chtějí hráči zlepšit.
 • Které funkce a výhody jsou nejatraktivnější.
 • Zda je hra ve své současné podobě komerčně životaschopná.

Playteteři mohou být dobrovolníci, nezávislí pracovníci nebo běžní zaměstnanci. Chcete-li se pustit do testování her, musíte spojit vášeň pro hraní s dobrou pracovní morálkou, která zahrnuje schopnost sledovat pokyny, dodržovat termíny a sdělovat zpětnou vazbu. 

6. Pište recenze videoher za peníze

Práce novináře v oblasti videoher je skvělý způsob, jak spojit dovednosti v hraní a psaní a vydělat peníze v rámci svého koníčku. Vydělávat peníze jako herní novinář je možné jak na volné noze, tak na plný úvazek. Ale bohužel není vždy je snadné vydělat si peníze psaním recenzí – zvláště když začínáte. Je tedy dobré si nejprve založit blog o videohrách. Zde můžete psát o svých oblíbených hrách a podělit se o své myšlenky a nejnovější zprávy a události z oboru. Jakmile získáte čtenáře, můžete blog zpeněžit. Mít blog vám pomůže, pokud předkládáte nápady na články do časopisů a novin nebo se ucházíte o práci v žurnalistice. Ukáže vaše spisovatelské schopnosti a také váš skutečný zájem o hraní. 

Další z možností je prodej písemných průvodců pro konkrétní hru prostřednictvím vašeho webu. Herní průvodce můžete zpeněžit v písemné podobě i ve formě videa. Co by měl obsahovat psaný průvodce videohrou? Mezi témata ke zvážení patří:

 • Návody, které hráčům sdělují základní podrobnosti, například kam jít a co dělat.
 • Návody na herní funkce.
 • Tipy a triky pro pokročilé hraní.
 • Možnosti rozšíření.

Psaný obsah by měl být podpořen snímky obrazovky a další grafikou, aby vaši čtenáři snáze viděli, o čem mluvíte. Na svůj web můžete zahrnout video, které doplní váš psaný obsah. Svůj obsah můžete publikovat v příspěvcích na vašem webu nebo ve formátu e-knihy ke stažení. Jednou z propagačních strategií je nabízet bezplatný obsah jako pobídku k nákupu vašeho prémiového obsahu. Další alternativou je nabízet bezplatné výukové programy, zároveň ale zpeněžit své stránky jiným způsobem, například reklamou. 

7. Design videoher

Snili jste někdy o tom, že si navrhnete vlastní hru? Pokud máte nápad na hru spolu s technickými dovednostmi k vytvoření webu nebo aplikace, může to být úžasný způsob, jak vydělat peníze. Je pravda, že tento tip technicky není o vydělávání peněz hraním her. Ale aby bylo možné navrhnout úspěšnou a dobře naformátovanou hru, výrazně pomůže, pokud jste již zkušený hráč. Skutečné vytvoření hry bude nějakou dobu trvat. Jakmile ji však budete mít hotovou, můžete na ní začít vydělávat peníze.

Několik příkladů, jak vydělat peníze ze své hry, zahrnuje účtování poplatků lidem za její nákup, nabízení nákupů v aplikaci a zahrnutí reklam. Přemýšlejte o tom, jaká technika zpeněžení by pro vaši hru fungovala nejlépe. Pokud si nejste jisti, porovnejte podobné hry na trhu a zamyslete se nad tím, kolik stojí hraní (pokud vůbec něco) a zda obsahují reklamy. 

Ilustrativní obrázek. | Zdroj: Pixabay

💡 Tip: Titul v softwarovém inženýrství nebo informatice pomůže a může být pro některé práce nezbytný, i když je méně důležitý než skutečné programátorské know-how. Také pro vás bude užitečné znát 3D grafiku a animace. Chcete-li získat zkušenosti jako vývojář, můžete si vývoj her procvičovat sami. Začněte s jednoduchými hrami a jak se vaše dovednosti budou zlepšovat, vyzkoušejte složitější projekty. To vám pomůže vytvořit portfolio, které můžete použít k prokázání svých dovedností budoucím zaměstnavatelům.

8. Nabídka herního koučovánÍ

Dalším zajímavou možností je stát se trenérem videoher. Videoherní trenéři pomáhají klientům zlepšit jejich herní dovednosti. Herní trenéři mohou poskytovat služby jako:

 • Prohlížení nahrávek záznamů her a nabízení postřehů.
 • Poskytování vedení prostřednictvím strategií, tipů a praktických cvičení.
 • Pozorování živé hry.

Herní trenéři mohou poskytovat služby jednotlivě nebo v rámci skupinového koučování, jako je webinář nebo digitální workshop. V závislosti na vaší úrovni odborných znalostí můžete nabídnout služby herního koučování jakékoliv úrovni hráče, od začátečníků po turnajové závodníky. Čím vyšší úroveň dovedností a čím hlubší vhled můžete nabídnout, tím více si můžete účtovat. Abyste se stali herním trenérem, budete potřebovat řadu kvalifikací:

 • Zkušenosti hráče.
 • Aktuální znalost herních verzí a hratelnosti.
 • Umění učit, včetně schopnosti pozorovat chování hráčů, sdělování pokynů, odpovídání na otázky a měření pokroku.

9. Hostujte herní podcast

Pokud rádi mluvíte o hraní her, hostování podcastu je další možností výdělku. Podcasty mohou zahrnovat různé typy obsahu souvisejícího s hraním, včetně:

 • Komentáře ke hře.
 • Nové recenze her.
 • Novinky z oboru.
 • Rozhovory se zástupci herního průmyslu.
 • Odpovídání na otázky od publika.

Podcasty lze zpeněžit mnoha způsoby, například:

 • Crowdfunding a dary.
 • Prodej prémiového obsahu, jako jsou tutoriály nebo koučování.
 • Pořádání exkluzivních akcí.
 • Příjmy z reklamy.
 • Sponzorství značek.
 • Propagace produktů affiliate marketingu.

Chcete-li spustit podcast, budete potřebovat mikrofon, software pro úpravu zvuku a platformu pro hostování podcastů. Budete také muset propagovat svůj podcast pomocí taktiky, jako je optimalizace pro vyhledávače a marketingu na sociálních sítích. 

10. Vyzkoušejte Mistplay

Máte rádi mobilní hry a máte telefon s Androidem? Připojte se k Mistplay a vydělávejte peníze navíc při hraní her. Jednoduše najděte hru, která se vám líbí, a začněte ji hrát. Čím déle hrajete, tím více „jednotek“ získáte. Tyto jednotky pak můžete převést na dárkové karty.

Vydělávání peněz hraním her nabízí různé možnosti pro různé typy hráčů. Je však důležité si být vědom toho, že úspěch v těchto oblastech vyžaduje nejen dovednosti a vášeň pro hraní her, ale také trpělivost, disciplínu a schopnost budovat svou vlastní značku a komunitu. Nicméně spojení zábavy a finanční odměny je nepochybně  velmi atraktivní a uspokojivý způsob, jak vydělávat peníze.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz