Domů » 20 TOP: Nejlepší české podcasty na Spotify

20 TOP: Nejlepší české podcasty na Spotify

autor Kristýna
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
české podcasty

Světové, ale i české podcasty jsou dnes čím dál tím víc oblíbené především pro svoji dostupnost a množství témat. Jestli stále hledáte v záplavě pořadů ten pravý právě pro vás nebo jste začínající tvůrce, přinášíme 20 nejlepších českých podcastů, které najdete zcela zdarma na streamovací službě Spotify. Pro lepší přehled jsme je rozdělili podle témat.

Seznam TOP 20 českých podcastů

Takže, jaké jsou nejlepší podcasty na Spotify? V následujícím přehledu najdete podcasty z nejrůznějších oblastí jako jsou společenská témata, sport, vědomosti či události z domova nebo ze světa. Zmíněné podcasty bodují u posluchačů i v anketě Podcast roku, v níž soutěží ty z nejlepší českých tvůrců.

💡 Tip: Podcasty jsou skvělý doplněk při cvičení, domácích pracích nebo při cestování. Jestli se chcete dozvědět víc o multitaskingu, doporučujeme článek Je lepší multitasking nebo soustředění na jeden úkol?

1/ BROCAST

Adam a Tomáš jsou bratři, kteří si rádi povídají. Do svého podcastového seriálu si zvou nejrůznější osobnosti a nebojí se ptát. Jestli chcete poznat různé sféry české kultury a jejich zástupce od novinářů, sportovců po experty ve svých oborech, určitě je tohle podcast právě pro vás.

2/ Prostor X

Znáte časopis Reflex? Pak vám určitě nesmí uniknout jeho podcast Prostor X. Moderátoři Leila Chadalíková a Čestmír Strakatý si zvou k rozhovorům osobnosti s nimiž probírají aktuální témata, ať už ze světa politiky, kultury nebo společnosti.

3/ Cukrfree podcast

Blog Cukrfree, který se hlavně (a nejen) věnuje receptům, má i svůj podcast. Ne, jeho autorka Janina D. Černá v něm nepředčítá z kuchařek a nedává rady o pečení. Místo toho si zve hosty a hovoří s nimi o lifestylových tématech jako je zdravý životní styl. Pokud se zajímáte o zdraví a chcete si poslechnout rozhovory s odborníky z oboru, jistě si ho užijete.   

4/ Čas kávičky

Další blogerka, která si založila stejnojmenný podcast, je Verča Emča neboli Veronika Lechnerová, autorka knihy De(bil)níček. Ta se svojí one woman show hovoří o tom, co sami prožíváme. Jestli hledáte upřímný podcast o životě, s nímž se můžete ztotožnit, zkuste Čas kávičky.

5/ Vyhonit ďábla

Sejdou se dvě kamarádky Zuzana a Terezie a začnou si povídat o sexu. Vznikne z toho podcast, ve kterém nic není tabu. Mezi nejlepší české podcasty je Vyhonit ďábla často řazen, jelikož větší média tyto témata nedokáží autenticky řešit. Při poslechu vás neminou témata jako orgasmus, sex, fetiše, sugar dating, příběhy z online seznamek nebo sexuální hračky a další. Holky zkrátka vyhánějí sexuální tabu. Zaručeně se při poslechu budete červenat a možná i bavit. Záleží na vás.

6/ LINKA

Pod záštitou společnosti Elite bloggers vznikla řada skvělých podcastů. My vybíráme jeden z nich, a to pořad blogerky Terezy Salte a YouTubera Karla „Kovyho“ Kováře LINKA. Dvojice moderátorů se zabývá tématy, která zasahují dnešní společnost a možná přímo i vás. Jestli vás zajímají mezilidské nebo partnerské vztahy, jistě vás tento podcast zaujme.

7/ Proti Proudu

Moderátor Dan Tržil „zpovídá osobnosti, kteří dosahují vynikajících výsledků ve svých oborech, ale hlavně plnohodnotného života dle vlastních pravidel“. Mezi hosty najdete zástupce vědy, kultury, politiky nebo sportu. Podcast si můžete přehrát i na YouTube. Právě Dan Tržil byl u začátků podcastů v ČR. Skvěle odhadl možnosti tohoto znovu rostoucího média a vybudoval si na něm svůj osobní brand i několik úspěšných podcastů.

8/ U Kulatého stolu

Ke kulatému stolu zasedne moderátorské duo Martin Klesnil s Patrikem Fialou a k rozhovoru si přizvou hosta. Tak vznikne netradiční podcast, který se „snaží jít do hloubky a obsáhnout témata, o kterých host jinde nemluvil“. Jestli si chcete poslechnout dlouhé rozhovory s osobnostmi z různých oborů a dozvědět se víc, určitě ho vyzkoušejte.

9/ Deep Talks

Za tímto podcastem stojí Petr Ludwig, mimo jiné autor knihy Konec prokrastinace, který s hosty hovoří hlavně o tématech jako jsou životní hodnoty či smysl života a to, co dnes prožíváme. Jak autor uvádí, snaží se o rozhovory s přesahem.

10/ Podcast Vinohradská 12

Jestli nestíháte číst noviny, poslouchat zprávy v rádiu, v televizi nebo se neorientujete v záplavě informací, podcast Vinohradská 12 vás zasvětí do děje. Pořad Českého rozhlasu, který vede Lenka Kabrhelová, vám shrne a vysvětlí ani ne ve třiceti minutách aktuální témata, která se řeší.

11/ Host Lucie Výborné

Mezi nejlepší české podcasty zařazujeme pořad Lucie Výborné. Novinářka je známou osobností české žurnalistiky, proto ji jistě nemusíme představovat. Pod taktovkou Radiožurnálu vznikl její pořad, v němž se věnuje nejen osobnostem kultury.

12/ Studio N

Podcast Deníku N mapuje aktuální dění a zabývá se zprávami a kauzami, ať z Česka nebo ze světa. Nové epizody přináší moderátor Filip Titlbach každé odpoledne ve všední dny.

13/ Brain We Are

Jestli se rádi dozvídáte nové poznatky z různých oborů, zkuste vzdělávací podcast. Stojí za ním dvojka Vojtěch Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmara, kteří se neomezují jen na jednu oblast. Kluci řeší témata od filosofie, psychologie, až po neurovědu, biologii nebo vesmír.  

14/ Algor Mortis

Baví vás krimi a záhady? Kamarádky Anet a Natálie tvoří true crime podcast, v němž vyprávějí příběhy, které se skutečně odehrály, a přidávají k nim své teorie.

15/ Opravdové zločiny

Stejně jako výše zmíněný podcast, i zde dvojice moderátorek Lucie Bechynková a Bára Krčmová přináší podcast o světových i českých zločinech a s detaily opravdu nešetří.

16/ MovieZone

Oblíbená stránka moviezone.cz, která přináší nejnovější novinky o filmech a seriálech, jejich recenze nebo třeba trailery vytvořila stejnojmenný podcast, kde se nemůže řešit nic jiného než zprávy a trendy ze světa filmu a seriálu nebo ohlédnutí za klasikami.

17/ Tak určitě

Legendrání hláška českých sportovců, kterou převzal premiér Babiš, dala jméno podcastu Ondřeje Novotného, v němž vede rozhovory „s lidmi, kteří mají co říct“. Jak je za názvem skryté, převážně se pořad zabývá sportem. Ovšem hosty nejsou vždy pouze sportovní hvězdy, ale i jiné známé tváře. Takže „dámy a pánové, chlapci a děvčata, moji milí samurajové, Tak určitě“ si pusťte.

18/ Bomby k tyči

Další podcast, který se věnuje sportu a hlavně hokeji, je podcast Bomby k tyči. Moderátoři Jakub Koreis a Richard Tesař hovoří nejen s hvězdami světa hokeje.

19/ The Healthy Tapes

Zajímá vás zdravý životní styl, cvičení nebo třeba cestování a psychologie? V tom případě se vám bude líbit podcast fitness YouTuberky Lucie Minářové. Ta se ve svém podcastu věnuje spokojenému a zdravějšímu životu. Pořad obohacuje lifestylové paradigma českých podcastů a určitě stojí za poslech.

💡 Tip: Podcast je vhodný poslouchat při cvičení. Pokud chcete začít, určitě si nezapomeňte přečíst článek o józe a jejím přínosu.

20/ Zkouškový

Při ranní cestě do práce nebo do školy se pořád nemůžete probudit? Nebaví vás žádná hudba, kecy v rádiu nebo hluboké podcasty? Zkuste seriál Zkouškový, který vznikl pod záštitou Radia Wave. Zaposlouchejte se do telefonních rozhovorů šesti hlavních hrdinů, kteří prožívají vysokoškolské zkouškové se všemi jeho nástrahami.

Co jiné české podcasty?

O oblibě podcastů svědčí jejich množství. Proto vybrat mezi spoustou skvělých pořadů pouze 20 nejlepších není lehký úkol. Pokud máte zajímavé tipy na české podcasty, s nimiž bychom mohli tento článek obohatit, určitě se s námi o ně podělte v komentářích. Také bude velmi záležet na vaší osobní preferenci, jaké podcasty vás baví a jaká témata.

Jestli nevíte, co je to podcast nebo ho chcete začít točit, určitě se vám bude hodit článek Trend doby: Co mají společného úspěšné podcasty.

Další tipy k poslouchání podcastů

Poslouchání podcastů je módní a možná vás k tomu postrčilo právě vyprávění vašich známých či kamarádů. Zde vám nabízíme dodatečné čtyři tipy, jak poslouchat vědoměji a vytěžit z poslechu co nejvíce.

1. Poslouchejte podcasty v jiných jazycích

Pokud jste přívržencem multitaskingu, tak vás možná osloví možnost nejen poslouchat podcast při cestě do práce, ale ještě jej poslouchat v cizím jazyce, který se snažíte naučit. Máte to rovnou tři v jednom: zvládnete přesun z jednoho místa na druhé, dozvíte se něco nového a ještě si potrénujete poslech. Především podcasty v angličtině jsou velmi populární a kdo v dnešní době nepotřebuje angličtinu?

Pokud si nevěříte, tak to stejně vyzkoušejte. Třeba po čase do toho proniknete. A pokud ne, tak existují podcasty v různých úrovních, můžete si tedy vybrat podle toho, jak na tom jste. Případně můžete najít podcasty učitelů vašeho jazyka, které nebudou plně v cizím jazyce, ale budou zaměřené výukově.

2. Vyzkoušejte neznámá témata

Většina lidí má svá oblíbená témata a okolo těch se točí stále dokola. Jenomže potom je to podobně jako s facebookem, který zjistí, jaké jsou vaše názory a pak už vám nabízí pouze to, co se vám bude líbit. Alespoň jednou za čas vyzkoušejte vystoupit ze své komfortní zóny. Zkuste si poslechnout seberozvojové téma, něco o technologii, historii, anebo o současném politickém dění. Třeba najdete něco, co vám rozšíří obzory naprosto nečekaným směrem. Vyzkoušejte to.

3. Udělejte z podcastu vědomou aktivitu

Možná, že nejste příznivci multitaskingu. Anebo patříte mezi lidi, kteří když řídí, tak se plně věnují řízení a jakékoliv audio pro ně v tu chvíli znamená pouze šum v pozadí. Možná, že naopak patříte k lidem, kteří neustrále multitaskingují a pak si nic nepamatují. Zkuste pro změnu své poslouchání zvědomit. Věnujte se pouze tomu, co posloucháte. Přestaňte u toho vařit, uklízet a odpovídat na e-maily. Pokud váš oblíbený podcast vychází jednou týdně, vyčleňte si na něj čas a pouze poslouchejte. Můžete se u toho jít projít do lesa, ale plně se věnujte pouze poslouchání. Berte to jako čas pro sebe. Uvidíte, jaké změny se ve vás začnou dít.

4. Sdílejte, co jste se dozvěděli

Také zapomínáte snad ještě dříve, než si danou věc poslechnete. Občas se to zdá jako boj s větrnými mlýny. Kromě výše zmíněného bodu, kdy se skutečně zaměříte na to, abyste pouze poslouchali, tak zkuste o daném tématu vyprávět někomu blízkému. Pár slov. Možná se na základě toho tématu rozeběhne konverzace, kterou byste jinak neměli. Anebo pošlete někomu hlasovou zprávu, ve které shrnete základní body, o čem podcast byl, anebo co vás na tématu zaujalo. Uvidíte, že si vše budete pamatovat mnohem lépe.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz