Domů » Vitamín C: Kde ho najdeme?

Vitamín C: Kde ho najdeme?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Vitamín C

Vitamin C je podle odborníků jednou z nejbezpečnějších a nejúčinnějších živin podporujících správné fungování našeho těla. Mezi přínosy vitaminu C patří ochrana před nedostatky imunitního systému, kardiovaskulárními chorobami, prenatálními zdravotními problémy, očními chorobami a dokonce i vráskami. Kde ho najdeme a jak ho nejlépe užívat?

Co je vitamín C a jak funguje?

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je nezbytný pro růst, vývoj a obnovu všech tělesných tkání. Podílí se na mnoha tělesných funkcích, včetně tvorby kolagenu, vstřebávání železa, správného fungování imunitního systému, hojení ran a udržování chrupavek, kostí a zubů.

Vitamin C je jedním z mnoha antioxidantů, které mohou chránit před poškozením způsobeným škodlivými molekulami zvanými volné radikály a také toxickými chemickými látkami a škodlivinami, jako je například cigaretový kouř. Volné radikály se mohou hromadit a přispívat ke vzniku zdravotních potíží, jako je rakovina, srdeční choroby a artritida.

Vitamin C patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Protože je vaše tělo neukládá, musíte je mít ve stravě neustále, abyste si udrželi jejich zdravou hladinu. Vitamin C se snadno vstřebává jak v potravinách, tak ve formě tablet, a může zvýšit vstřebávání železa, pokud se tyto dva vitaminy konzumují společně. Ovoce a zeleninu bohaté na vitamin C jezte syrové nebo je vařte s minimálním množstvím vody, abyste část vitaminu rozpustného ve vodě neztratili ve vodě při vaření.

Nedostatek vitaminu C je poměrně vzácný a projevuje se především u podvyživených dospělých. V extrémních případech může vést ke kurdějím – charakterizovaným slabostí, chudokrevností, modřinami, krvácením a vypadáváním zubů.

Zdravotní přínosy vitaminu C

Ačkoliv žádný vitamín nemůže přebít závažné zdravotní problémy, četné výzkumy ukazují, že vitamín c účinky mohou být prospěšné v těchto situacích:

 1. Stres. Nedostatek vitaminu C je spojen s mnoha onemocněními souvisejícími se stresem. Je to první živina, která je vyčerpána u alkoholiků, kuřáků a obézních jedinců. A protože vitamín C je jednou z živin citlivých na stres, může být podle odborníků ideální ukazatel celkového zdraví.
 2. Nachlazení. Pokud jde o nachlazení, vitamin C není lékem, ale některé studie ukazují, že může pomoci předcházet vážnějším komplikacím. Existují dobré důkazy, že užívání vitaminu C při nachlazení a chřipce může snížit riziko vzniku dalších komplikací, jako je zápal plic a plicní infekce.
 3. Mrtvice. Ačkoli si výzkumy protiřečí, jedna studie v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že u osob s nejvyšší koncentrací vitaminu C v krvi bylo riziko mrtvice o 42 % nižší než u osob s nejnižší koncentrací. Důvody této skutečnosti nejsou zcela jasné. Jasné však je, že lidé, kteří jedí hodně ovoce a zeleniny, mají vyšší hladinu vitaminu C v krvi a celkově lépe zdravotně prospívají.
 4. Stárnutí kůže. Vitamin C ovlivňuje buňky uvnitř i vně těla a jeho antioxidační vlastnosti mohou být prospěšné, pokud jde o stárnutí. Studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zkoumala souvislosti mezi příjmem živin a stárnutím kůže u 4025 žen ve věku 40-74 let. Zjistila, že vyšší příjem vitaminu C byl spojen s nižší pravděpodobností vzniku vrásek, suchosti pokožky a lepším vzhledem při stárnutí pleti. Kromě toho bylo v některých studiích prokázáno, že lokální ošetření vitaminem C snižuje tvorbu vrásek.

Jiné studie naznačují, že vitamin C může hrát roli také při:

 • Snížení zánětu.
 • Snižování rizika rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

🗣️ Odborný výzkumník Mark Moyad z Michiganské univerzity říká:Vitamínu C se věnuje velká pozornost, a to z dobrého důvodu. Vyšší hladina vitaminu C v krvi může být ideálním výživovým ukazatelem celkového zdraví. Čím více studujeme vitamin C, tím lépe chápeme, jak rozmanitý je jeho vliv na ochranu našeho zdraví, od kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, mrtvice, zdraví očí [a] imunity až po delší život.

vitamín c

Jak získat více vitaminu C ve stravě

Tento antioxidant se nachází v řadě druhů ovoce a zeleniny. Mezi potraviny nejbohatší na vitamin C patří citrusové plody, zelená paprika, jahody, rajčata, brokolice, bílé brambory a sladké brambory. Mezi další dobré zdroje patří tmavá listová zelenina, meloun, papája, mango, meloun, růžičková kapusta, květák, zelí, červená paprika, maliny, borůvky, zimní dýně a ananas.

Zde je osm snadných způsobů, jak do svého jídelníčku denně zařadit více ovoce a zeleniny:

 1. Přidávejte očištěné nebo nastrouhané ovoce a zeleninu do receptů na muffiny, sekanou a polévky.
 2. Mějte po ruce nakrájené ovoce a zeleninu, abyste je měli připravené k rychlé svačině.
 3. Mražené plátky ovoce jsou skvělou letní pochoutkou.
 4. Na všechny sendviče a wrapy přidávejte tmavý salát, rajčata a drcenou brokolicovou kaši.
 5. Syrovou zeleninu jezte s humusem, nízkotučnými dipy a salsami.
 6. Přidávejte čerstvé nebo mražené bobulovité ovoce do muffinů, palačinek, cereálií a salátů.
 7. Na vločky nebo do sáčku s ořechy přihoďte hrst sušeného ovoce, abyste si mohli připravit snadnou svačinu.
 8. Vychutnejte si sklenici zeleninové šťávy jako sytou a nízkokalorickou odpolední svačinu.

Tradičně se uvádí citron vitamin c jako dvojice, která jde vždy pohromadě. Můžete ale vyzkoušet i jiné zdroje a tím udělat svůj jídelníček zase o něco pestřejší. Nebojte se vyzkoušet třeba Rakytník vitamín c. Je také jeho skvělým zdrojem a pokud vám zachutná, přidá vám do kuchyně zase další méně tradiční potravinu.

vitamín c

Kolik vitaminu C stačí?

Tělo tento vitamin neukládá, takže vitamín c předávkování nehrozí. Přesto nepřekračujte bezpečnou horní hranici 2 000 miligramů denně, abyste se vyhnuli žaludečním potížím a průjmu.

Mějte na paměti, že ačkoli mnoho lidí nemusí vždy přijímat optimální množství vitaminu C, v USA a mnoha dalších zemích je nedostatek vitaminu C velmi vzácný. Nedostatek vitaminu C se vyskytuje především u podvyživených dospělých. V extrémních případech může vést ke kurdějím, které se vyznačují slabostí, chudokrevností, modřinami, krvácením a vypadáváním zubů.

Užívání 500miligramového doplňku nemá žádné skutečné nevýhody, kromě toho, že některé druhy mohou dráždit žaludek. Proto doporučuje užívat nekyselou, pufrovanou formu vitaminu.

Nejlepší způsob, jak získat všechny živiny, samozřejmě představuje jídlo. Spolu s vitaminem C získáte řadu dalších vitaminů a minerálů a také vlákninu, zvláště pokud jíte ovoce, zeleninu nebo jiné produkty.

Lipozomální vitamín c

Lipozomální vitamin C nebo také liposomální vitamín C je druh vitaminu C, který se v těle vstřebává lépe než běžný vitamin C. Lipozomy jsou malé bublinky o velikosti nano, které napodobují buněčné membrány těla. Tím, že chrání a pomáhají vitaminu C cestovat tělem, liposomy napomáhají a urychlují vstřebávání.

Ideální je také kombinace více vitamínů a minerálů dohromady, protože se vzájemně ve svých účincích podporují. Vyzkoušejte třeba “Vitamin C zinek”.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz