Domů » Stres a imunita: Jak se vzájemně ovlivňují?

Stres a imunita: Jak se vzájemně ovlivňují?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
stres a Kognitivní behaviorální terapie

Stres je strašákem, který je pro mnoho z nás každodenní součástí. Vyvarovat se ho je někdy náročné, pro někoho téměř nemožné, ale jde to. O jeho škodlivosti v dnešní době už nikdo nepochybuje, ale věděli jste o tom, že pokud budete často vystresovaní, vaše imunita se sníží a budete tak náchylnější k nemocem? Dnes si povíme, jak to funguje.

Proč je stres škodlivý

Stres znáte určitě všichni. Je to takový ten nepříjemný pocit, který vám zrychlí tep, začne vám bušit srdce a možná cítíte až úzkost. V takovém momentě dochází k ohrožení stavu těla a pokud tyto pocity prožíváte často, klesá vám imunita a tím pádem jste náchylnější k nemocem.

Abyste si ale nemysleli, stres nemusí být pouze na škodu, dělí se totiž na dva typy:

  • eustres – pozitivní stres; při zkouškách, prvním rande, vyburcuje k výkonu.
  • distres – negativní stres; při zátěži, nepříjemných situacích, způsobuje paralyzaci systému.

Stres nemusíte pociťovat pouze v život ohrožujících situacích, ale i úplně normálních každodenních chvílích. Když svou mysl naučíte na to, že jste napjatí například z práce, pak se napětí bude objevovat každý den. Je důležité takové chování zastavit dříve, než si na něj organismus zvykne a začne ho považovat za normální. Pokud se vám to nepodaří, pak budete vystresovaní bezdůvodně a bude pro vás těžší se stresu zbavit.

Co způsobuje stres v těle

Při zažívání stresu tělo vypustí hormon kortizol, který oslabuje imunitu snížením produkce T-buněk a odvádí z organismu vodu. Je tedy pak logické, že jsme častěji nemocní a máme větší potenciál pro rozvoj závažnějších nemocí, jako je například rakovina. Mezi další příznaky, které můžete při stresu pociťovat patří:

  • nechutenství nebo naopak sklony k přejídání,
  • časté trávicí potíže,
  • pálení žáhy,
  • bolesti za hrudní kostí,
  • bolesti žaludku,
  • zrychlení srdeční činnosti,
  • nespavost,
  • dlouhodobá únava,
  • bolesti hlavy,
  • nevysvětlitelné svalové křeče,
  • impotence či frigidita,
  • nevysvětlitelné zdravotní problémy.

Nejprve se může jednat o nezávažné potíže, nicméně časem se to bude stupňovat a bude potřeba zakročit. Pokud víte, že se jedná o váš případ, zajděte na terapii a proberte své problémy s psychologem, který vám poradí, jak příčiny řešit. Jestliže budete stres řešit návykovými látky, z krátkodobého řešení se může stát dlouhodobé a vaše tolerance se po čase sníží.

stres
Stres nás unavuje a připravuje o sílu, proto oslabuje organismus a my jsme pak náchylnější k nemocem.

Stres a imunita: Vzájemné ovlivňování

Jestliže mluvíme o distresu, je jasné, že na naše tělo nemá dobrý vliv. Při dlouhodobém vytížení organismu dochází k závažnějším problémům, které se promítají jako nemoci, a to jak ty duševní, tak fyzické. Je obecně známo, že ten, kdo se často stresuje, mívá problémy se žaludkem. Centrum stresu je totiž v játrech, které poté narušují správné fungování trávení. Je to kvůli tomu, že právě v játrech sídlí bhuta agni, oheň, který tráví tuky a zpracovává bílkoviny. Při narušení rovnováhy dojde ke zhoršení procesů a vyskytnou se tak problémy, jako je nadýmání, nevysvětlitelné křeče, sevřený žaludek a tím pádem i problémy s jídlem.

Kromě jater se stres projevuje také na pleti – zhoršuje se akné, červenáme či bledneme. Měli jste celý svůj život čistou pleť, ale najednou máte pupínek kam se podíváte? Pak byste se měli zamyslet nad svým životním stylem a popřípadě ho změnit. Jak zjistit, kde udělat změnu? Zjistěte, proč se stresujete!

Proč se stresujete?

Důvodů, proč pociťujete stres je několik a je na vás, abyste si na ně přišli. Pokud se vám to nedaří, požádejte o pomoc psychologa, který s vámi rozebere každý problém, který vás trápí a poradí vám, jak s ním nakládat. Nemusíte se stydět říct si o pomoc, je to zcela přirozené a projevujete tím laskavost hlavně sami sobě.

1) Negativní a úzkostné myšlenky

Pokud trávíte většinu času ve své hlavě, pravděpodobně procházíte nejrůznější kouty a vzpomínky. A protože vaše mysl už byla všude, začíná hlodat. Přemýšlíte nad věcmi, které se staly a negativně vás ovlivnily, nad něčím, co se ještě ani nestalo, ale může stát nebo vidíte vše v tmavém světle. Zkuste namísto toho hledat to pozitivní, vzpomínejte na to hezké a připomínejte si, na co se těšíte.

2) Strachy

Naše obavy nás dokáží pohltit. Pokud nad nimi budete často přemýšlet, strach vás paralyzuje a budete vyřazeni z každodenních aktivit. Je třeba si uvědomit, že když se budete bát, nic to nevyřeší. Jste-li vystresovaní z nějaké nadcházející události, pak se zkuste co nejvíce uvolnit, pečujte o sebe a připravte se, pokud je to možné. Strach je v mnoha případech zbytečný, primárně by nám měl sloužit pouze k tomu, aby nás dokopal k akci. Pokud vás doprovází každý den, pak se ho zbavte, má neblahý vliv na vaše tělo.

3) Hněv a zlost

Nenávist je emoce, která je stejně tak silná jako vášeň. Ne nadarmo se říká, že nic nedokáže motivovat tak jako láska nebo nenávist. Pokud ji ale v sobě držíte dlouho, začne růst a stupňovat se. Jednoho dne jí ve vás bude tolik, že nebudete vědět, proč se pořád tak trápíte, stresujete a jste nevrlí i na své okolí. Někdo má pocit, že nemůže odpustit, protože si to ten, který mu způsobil bolest, nezaslouží. Pravdou ale je, že neodpouštíte jemu, nýbrž sobě. Upustíte tak od silných negativních emocí a bude vám lépe.

stres
Při odpuštění pocítíte úlevu v duši, protože ve skutečnosti odpouštíte sobě, nikoliv druhým lidem. Pamatujte, že negativní emoce tvoří jen další negativní emoci.

4) Nedostatek času

Život v této době je hektický a plný tlaku. Musíte stíhat všechno a ještě s úsměvem na tváři? Tak tomu ale není! Vy totiž nemusíte NIC. Většinou máme takto vysoké nároky ukryté někde hluboko v sobě a pokud přijdeme na to, proč tak prahneme vše stíhat, pak s tím můžeme pracovat. Zde vám výborně pomůže psycholog, když si nebudete vědět rady.

5) Vnitřní stresory

Poslední možností, proč bojujete se stresem jsou vaše vnitřní stresory. Ty mohou být různorodé a nemusí jít o žádné zátěžové situace, jen o obyčejnosti, které vás i tak stresují. Například musíte mít vždy vše pod kontrolou, což je v životě nemožné, proto se s takovými chvílemi budete setkávat často a muset se s nimi poprat. Stačí jen povolit a přenechat více věcí přítomnému okamžiku – uvidíte, jak se vám uleví. Mezi další stresory patří také rozdíl mezi očekáváním a realitou, jídlo či nespokojenost sám se sebou.

Jak snížit stres

I když znáte příčinu stresu, neznamená to, že hned zmizí. Je to cesta, která prostě trvá a je třeba s tím počítat. Abyste svou imunitu neohrožovali, neměli byste se nadměrně stresovat, tudíž být více v klidu než ve stresu. Dosáhnete toho meditacemi, dechovými cvičeními, trávením času s lidmi i pravidelnou schůzkou sami se sebou, kde si vyjasníte, v čem tkví váš problém a jak ho budete řešit. V případě, že to neumíte, opět pomůže psycholog.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz