Domů » Společenská odpovědnost jako vyšší cíl podnikání aneb Jak se plní sen?

Společenská odpovědnost jako vyšší cíl podnikání aneb Jak se plní sen?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
společenská odpovědnost

Když někdo vybuduje úspěšnou firmu a stane se úspěšným, může si za vydělané peníze plnit sny. O definování úspěchu jsme se bavili v jednom z předchozích článků. Někdo sní o cestování, jiný o pěkném domě nebo autě… Ale co dál, když se osobní potřeby naplní?

Můžete mít lepší dovolenou, větší dům a silnější vůz, pokud vám to dává smysl. Anebo se o své zdroje podělit s lidmi, kteří mají menší štěstí než vy. Tak, jako to dělá Monika Melicharová ze společnosti ČISTĚ CZ. V následujícím rozhovoru si povíme více o společenské odpovědnosti jako vyšším cíli podnikání.

Přečtěte si také o nejbohatších hercích na světě.

Proč jste se začala věnovat společensky prospěšným aktivitám?

Za 13 let svého podnikání jsem došla do bodu, že mám pokryté všechny své potřeby. A zbývá mi prostor, energie, čas a prostředky pro podporu těch, kteří to potřebují. Téma společenské odpovědnosti je mi odjakživa blízké. Část dětství jsem strávila v Nadaci Archa Chantal. Jestliže v tom vyrůstáte, stane se takový způsob myšlení vaší přirozenou součástí. Pěkně to vystihuje věta, kterou jsem kdysi zaslechla: „Když máš víc, než kolik potřebuješ, postav delší stůl, nikoliv větší zeď.“ 

Komu jste se rozhodla pomáhat a proč?

Vybrala jsem si děti, protože k těm mám celý svůj život blízko. První akcí, kterou jsem pořádala, byl Brněnský silák v roce 2016. Bonusovou součástí akce byla dražba činek. Výtěžek dražby putoval do rukou rodiny popáleného chlapečka. Na základě této akce pak začala moje spolupráce s nadačním fondem Pro dětský smích. V té době jsem zasela první semínko touhy mít jednou svůj vlastní nadační fond. Další moje pomoc směřovala k dětem z dětských domovů. Zjistila jsem přitom, že naše představy o tom, co tyto děti potřebují, jsou často mylné.

Zdá se, že s tím máte vlastní zkušenost…

V tom jsem se hodně poučila v roce 2020. Jen si to představte: Celý svět je vzhůru nohama. Začnete uvažovat, jak je asi dětem v dětských domovech. Následujete svůj vnitřní impulz a vezmete tržnici útokem. Koupíte dva pytle plyšových myší s JASNOU představou, jak se obličeje děti rozzáří, až vaše dárky spatří. Až jim osobně plyšáky předáte a budete jim vyprávět příběh, který se k myškám váže. Jenže přijde vystřízlivění. Takové to OČEKÁVÁNÍ vs. REALITA. Na místě se dozvíte, že plyšová hračka není ani zdaleka to pravé.

Co tedy dětem v dětských domovech doopravdy schází?

To jsem samozřejmě zjišťovala hned na místě a pak i u ředitelů dalších dětských domovů. Co by děti skutečně potěšilo? Odpověď byla jasná a shodli se na ní všichni: Zážitky

Našla jste způsob, jak dětem toto přání splnit?

Už po cestě z dětského domova jsem věděla, že zážitkem pro děti bude plavba parníkem. V mé představě to měl být takový malý výlet pro dvacet dětí. Nejprve jsem byla rozhodnuta, že tento den zaplatím sama. Poté, co jsme dali hlavy dohromady s mými přáteli, kteří doporučili spolupráci s dopravním podnikem, ZOO a rádiem, jsem zveřejnila příspěvek na sociálních sítích.

To, co následovalo, totálně předčilo mé očekávání. Byla jsem z toho úplně paf. Strhla se lavina podpory. O velkoleposti této akce se můžete dozvědět na1lodi.cz. A co je nejdůležitější, děti byly nadšené. Viditelný úspěch této akce mě vedl k dalšímu kroku, a to k založení Nadačního fondu NA1LODI. Moc se těším na to, co s nadačním fondem v budoucnu můžeme dokázat.

Co máte v plánu v nejbližší době, pokud to okolnosti dovolí?

Na jaře jedeme na koně, pořádáme degustační den s etiketou. Proč? Nechceme děti jen obdarovávat, ale chceme, aby se na akcích podílely. Ukázat jim, co za tím vším stojí, že to není samo od sebe. Cílem je, aby děti pochopily souvislosti v běžném životě, jak to chodí. Nakonec děti zapojíme do organizace. Starší děti mohou přiložit ruku k dílu. Mladší mohou pomáhat nejmenším. Právě o tom je naše motto: „Na 1 lodi.”

Jak mohou lidé na vaše aktivity přispět?

Děti mají spoustu snů. Přály by si třeba jet k moři, mít tobogán a neomezenou konzumaci zmrzliny. Některé sny jim náš nadační fond pomůže splnit. Určitě budu ráda, když moje postoje a aktivity budou rezonovat s co největším množstvím podobně smýšlejících lidí, protože bez nich to nepůjde. Abychom plnili sny dětí, potřebujeme, aby nás na jedné lodi bylo co nejvíc. Uvítáme každého, kdo s námi bude chtít být na jedné lodi!

Zaujal Vás článek? Zkuste si také přečíst o výhodách chůze na boso nebo o podnikatelských nápadech.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz