Domů » Je investiční zlato dobrou investicí?

Je investiční zlato dobrou investicí?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Investiční zlato

Lidstvo odedávna řešilo naléhavou otázku přežití, směny, uchování hodnoty. Nenadálé události jako neúroda, sucho, živelná pohroma byly téměř vždy důrazným varováním. Dnešní svět je naštěstí trochu jiný a dokáže nabídnout efektivní řešení odpovídající potřebám každého z nás. Dům i auto lze pojistit, stejně jako ztrátu zaměstnání. Pro důchodový věk si lze sjednat penzijní připojištění či investovat do investičních a podílových fondů či vzácných kovů. V této souvislosti se nabízí jednoduchá otázka. Je investiční zlato dobrou investicí?

Investice do drahých kovů

Investice do drahých kovů byla pro lidstvo vždycky přitažlivá. Historie už mnohokrát ukázala svou odvrácenou tvář ve formě válečných konfliktů, znárodnění, znehodnocení měny, přechodu na jiné platidlo. Každá tato historická událost lidmi hluboce otřásla a přiměla je myslet na vhodnou „pojistku“ proti nepohodě.

Co se ukrývá pod pojmem investiční zlato?

Investičním zlatem se rozumí především zlaté mince a cihličky (slitky), které si klienti finančních institucí postupně nakupují. Jedná se o specifickou formu zlata sloužící k investičním nikoliv ke sběratelským či numismatickým účelům. Investiční zlato je určitou formou cenného listu, jehož účelem je ochránit hodnotu vynaložené investice.

Klienti ho nakupují v obzvláště v ekonomicky nejistých dobách, kdy mají obavu ze ztráty svého majetku a v investičním zlatu vidí naději na jeho uchránění. Výhodou investičního zlata oproti akciím nebo dnes modernímu Bitcoinu je jeho stálost ceny. Ekonomická krize, kterou přinesl koronavir významně zahýbala s cenou většiny akcií směrem dolů. Bitcoin, který vznikl v předešlé ekonomické krizi, měl být bezpečným přístavem se vzestupnou tendencí. Opak se stal pravdou a Bitcoin rekordně propadl. Zlato je v tomto porovnání velmi konzervativní a bezpečnou investicí.

Zlatem se otevírá každá brána”.

Seneca, římský filozof , 4 – 65 př. n. l.

Jak zjistíme aktuální cenu investičního zlata?

Pokud se rozhodneme pro nákup investičního zlata, je nutné si ověřit jeho cenu za 1 g. Cena zlata je zpravidla uváděna v jednotce dolar za trojskou unci. To znamená, že aktuální cenu zlata vydělíme číslem 31,103 g (hmotnost unce v gramech). Následně získáme údaj o ceně zlata v amerických dolarech. Po přepočtení aktuálního kurzu si můžeme poměrně snadno spočítat i jeho hodnotu v českých korunách.

Aktuální cena zlata se může měnit denně v závislosti na vývoji kurzu amerického dolaru i české koruny. Na jejím základě se můžeme rozhodnout, zda investovat či nikoliv. Kurz ke dni 31. 3. 2020 uvádí jeho hodnotu 41993 Kč za jednu trojskou unci, což znamená, že 1350,13 Kč je cena zlata za 1 g.

Jaké jsou výhody investice do zlata?

 1. Získáváte možnost nadčasové investice a uchování hodnoty.
 2. Investiční zlato lze použít jako dárek pro blízké, ale zároveň ho můžete odkázat potomkům .
 3. Je osvobozeno od daně z přidané hodnoty.
 4. Můžete investovat i po menších částkách.
 5. Zlato můžete mít fyzicky doma, nebo ho mít bezpečně uložené v trezoru.

„ Dárky zalichotí i bohům, zlato působí víc než tisíc slov”.

Euripidés, starověký aténský dramatik – 480 – 406 př. n. l.

Jaké jsou nevýhody pro nákup investičního zlata?

 1. S držením zlata mohou mít spojené náklady ve formu poplatků za uložení v trezoru, za vedení účtu.
 2. Do zlata není vhodné investovat vše, ale pouze určitou část prostředků určených na investice kvůli diverzifikaci portfolia.
 3. Zlato jako takové slouží pouze k uchování hodnoty, ale žádný další zisk či úrok již negeneruje.
 4. Zlato není vhodné na krátkodobé investice.
 5. Zlato není stejně likvidní jako peníze, musíte najít zprostředkovatele.

Kde si klienti mohou zakoupit investiční zlato?

Investice do zlata byla dříve doporučována miliardářům pouze jako doplněk portfolia. Dnes je situace jiná. Nákup zlata je dostupný i pro menší střadatele, kteří si mohou zlato nakupovat po menších částkách (např. 500 Kč) a po naspoření určité částky je převádět na cihličky či odlitky určité hodnoty. Investiční zlato se stává alternativou k spořicím účtům u bank, které při krizi ihned srazí úroky na účtu.

Je nutné navázat obchodní vztah s prověřenou a spolehlivou společností, jež klientům zajistí nákup, uložení i následný odkup zlata. Zájemci o nákup cenných kovů by se měli vyvarovat podezřelých nabídek z Ruska či Asie. Česká mincovna patří mezi prověřené a spolehlivé výrobce investičních mincí.

Česká mincovna doporučuje následující postup při sjednávání spoření do zlata:

 1. Založení Zlatého konta u České mincovny.
 2. Klient si sám zvolí investiční produkt, který se mu jeví jako zajímavý. Česká mincovna mu navrhne měsíční částku ke spoření, aby pro něj bylo spoření co nejvýhodnější. Nebo je možné volit opačný postup. Klient si určí částku ke spoření a klientský pracovník mu navrhne optimální produkt.
 3. Klient si sám určí termín, kdy bude částku ke spoření zasílat a také si stanoví vlastní požadovanou dobu spoření.
 4. Klient si zkontroluje nastavené parametry spoření a potvrdí, zda mu vyhovují a usnadní jeho využívání produktu.
 5. Klient online či na pobočce potvrdí založení smlouvy a po složení vstupní jistiny (vratná záloha ve výši minimálně 5 % z cílové částky, kterou klient obdrží zpět po ukončení spoření) může začít střádat.

Jaké jsou výhody využívání služeb České mincovny?

 1. Spoření je možné založit online z pohodlí domova.
 2. Finanční prostředky jsou vkládány pouze do bezpečných investičních mincí České mincovny.
 3. Pravidelné připisování sjednaného bonusu z naspořeného zůstatku.
 4. Ukládání naspořeného zlata v trezorech České mincovny zdarma.
 5. Pojištění uloženého zlata zdarma.
 6. Objektivní investiční poradenství pro klienty.
 7. Jistota a garance zpětného odkupu investičních produktů.
 8. Možnost manipulace s investičními produkty. Česká mincovna vám může zlato také pravidelně zasílat poštou.
 9. Sjednání smlouvy bez skrytých a nevratných poplatků.

Které další společnosti se zabývají obchodem s investičním zlatem?

Mezi výrobce investičního zlata patří kromě Investičního zlato České mincovny také Investiční zlato Münze Österreich AG a Investiční zlato New Zealand Mint. Emisí zlatých investičních mincí se zabývá také Česká národní banka a to již od roku 1993.

Prostřednictvím ČNB byly již vydány tyto sady a cykly mincí:

 1. Sada Koruna česká
 2. Sada Karel IV.
 3. Cyklus Deset století architektury vydávaný v letech 2001 až 2005
 4. Cyklus Kulturní památky technického dědictví vydávaný v letech 2006 až 2010
 5. Cyklus Mosty vydávaný v letech 2011 až 2015
 6. Cyklus Hrady vydávaný v letech 2016 až 2020
 7. Mimořádné ražby zlatých mincí
 8. Zlatá vysokohmotnostní mince

Kromě výroby mincí se ČNB zabývá rovněž prodejem zlatých cihel a investičních zlatých svitků. Cena každé zlaté cihly se odvíjí od ceny zlata na burze. Zlaté cihly Argor Heraeus o různé váze jsou velmi žádaným aktivem.

Vlastnictví zlata a jeho předávání dalším generacím jako specifickou formu ochrany i dědictví zaznamenanou v různých částech světa i v různých kulturách. Poslední hospodářská recese, jež probíhala v letech 2007 – 2012 ukázala, že hodnota zlata zvýšila o 160 %. I v roce 2020 se počítá s nárůstem jeho hodnoty. Rozumná investice do zlata je tedy doporučována. Optimisté počítají s hodnotou nárůstu kolem 30 %.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz