Byla by škoda, aby vám úspory jen tak zahálely na běžném účtu. Zvlášť dnes, kdy inflace láme rekordy a úroky na spořicích účtech po letech konečně stoupají. Poradíme vám, kam s penězi, které každý měsíc ušetříte z výplaty.
Z televizních zpráv se zdá, že my Češi máme neustále hluboko do kapsy. Pravda je ale jinde – jsme poměrně spořivý národ. Není to tak dávno, co bankovní vklady překročily hranici 3 bilionů korun, tedy tři tisíce miliard! Ještě v dubnu 2022 se objem úspor meziročně zvýšil dokonce o 4 %.
Loni možná bylo docela jedno, jestli si úspory odkládáte na spořicí účet, nebo ne, úroky byly všude nízké. Ale teď, když úrokové sazby letí nahoru, to už jedno není. Pokud nežijete vyloženě od výplaty k výplatě a každý měsíc vám zbude aspoň pár tisíc, stojí za to s nimi správně pracovat.
Ušetříte 2 500 Kč měsíčně? Spoření vám ročně vydělá přes tisícovku
Nechoďme ale kolem horké kaše a pojďme si to ukázat na příkladu. Dejme tomu, že si odkládáte na spořicí účet 2 500 Kč měsíčně. To je mimochodem jen o něco málo míň, než kolik my Češi průměrně opravdu uspoříme z výplaty.
Pokud začnete s nulou, za rok máte naspořeno 30 000 Kč, a k tomu ještě úrok 1 147,50 Kč (po zdanění a při dnes už celkem běžné sazbě 4,5 % p. a.). Právě to jsou peníze, o které byste přišli, kdyby vám úspory zahálely na neúročeném běžném účtu. Jsou to peníze, kterými vás banka odměňuje za to, že spoříte právě u ní.
Úrok na spořicím účtu je dnes běžná věc. Nicméně třeba u Hello bank! vám úročí i finance na běžném účtu. A to sazbou 1 % ročně pro zůstatky do 100 000 Kč. (údaj z listopadu 2022)
Na spořicí účet patří železná rezerva
Odkládat si úspory bokem na spořicí účet je ta nejlepší cesta, jak si vytvořit finanční rezervu. Místo, kam sáhnete, pokud třeba delší dobu zůstanete bez příjmů. Podle odborníků by měla odpovídat šesti měsíčním platům. Pro představu: Současné průměrné mzdě odpovídá rezerva plus minus 240 000 Kč.
Zásadní výhodou rezervy je, že na ni můžete kdykoli sáhnout. U moderních spořicích účtů bývá běžná okamžitá výpovědní lhůta, respektive účet rušit nemusíte a jen si jednoduše naspořené peníze převedete na běžný účet – za pár vteřin a na pár kliknutí v internetovém bankovnictví. Peníze navíc máte pojištěné ze zákona. Nepřijdete tedy o ně, ani kdyby se naplnily ty nejčernější ekonomické scénáře.
A mimochodem, taková rezerva 240 000 Kč na spořicím účtu vám při úrokové sazbě 4,5 % každý rok vydělá 9 180 Kč po zdanění. Pokud jsme vám tím nasadili brouka do hlavy a líbilo by se vám právě takovéto zhodnocení vašich úspor, pak si stačí založit spoření u Hello bank!, která tyto podmínky nabízí. Hello spoření si založíte během chvilky online a úrok 4,5 % ročně pro částky do 300 000 Kč získáte bez jakýkoliv dalších podmínek – tedy i v případě, že u této banky nemáte třeba ani běžný účet. Peníze si pak ze spořicího účtu můžete přesouvat, kdykoli a kamkoli chcete.
V investicích můžete vydělat ještě víc, ale je to něco za něco
Až když máte finanční rezervu dostatečnou, teprve pak stojí za to přemýšlet i o investicích. Nakonec, dobře investované peníze se vám mohou zhodnotit výrazně lépe než úspory. Ale také nemusejí. Záleží na tom, zda zvolíte správnou investiční příležitost, a to se nikdy nedá 100 % odhadnout. Když budete příliš riskovat, může se dokonce stát, že místo výdělku proděláte.
U investice také platí, že když chcete vydělat, musíte být trpěliví. To znamená nechat peníze „pracovat“ třeba i několik let a počkat si na správnou chvíli, kdy je vybrat. Právě proto finanční experti doporučují investovat opravdu jen ty peníze, které můžete delší dobu postrádat.
Speciálním typem investice je pak penzijní spoření, se kterým si šetříte na bohatší důchod. Kromě toho, že vám na něj stát přispívá až 2 760 Kč ročně, nabízí i daňovou úlevu a garanci, že neproděláte. Nevýhodou ale je, že když penzijní spoření vyberete předčasně, musíte státní podporu vrátit.
Přečtěte si také o dalších tipech na to, jak vydělat peníze a jak vydělat peníze na internetu.