Domů » 8 Tipů: Jak vyhladit vrásky?

8 Tipů: Jak vyhladit vrásky?

autor Dominika Veselá
0 komentářů
Různé typy vrásek

Vrásky – noční můra každé ženy i leckterého muže. To už opravdu mám nitky kolem očí? Vždyť jsem ještě mladá! Takto se zhrozí každý, kdo v zrcadle objeví první vrásky kolem očí, pod očima nebo mezi obočím. Jak se jich zbavit? A je lepší je vyhladit, nebo spíše zakrýt?

Na úvod si řekněme, že mít vrásky není žádná hanba. Jsou součástí života, naší tělesné schránky i kosmetického průmyslu. Bez rýh kolem očí a rtů by mnohé kosmetické firmy zkrachovaly. Pokud je někdo, kdo si vašich vrásek nesmírně cení, jsou to tyto společnosti.

🗣️ Já dodávám: Dobře, dost legrace. Odstranění vrásek (chirurgicky) je finančně náročný špás, co ani není potřeba. Existují spolehlivé krémy, séra i tělová mléka, která bojují proti této „estetické nedokonalosti“. Občas dokonce pomůže jen změna životního stylu.

💡 Tip: Zavedete-li do svého života jen zdravé a rychlé večeře, vaše pokožka bude zářit.

Nevěříte? Pojďte se přesvědčit spolu se mnou.

Co doopravdy stojí za tvorbou vrásek, a dá se jich zbavit efektivně?

8 tipů, jak předejít vráskám (nebo vyhladit ty jemné a tenké)!

Genetika sehrává významnou roli v tom, jak pokožka stárne. Tzv. „vnitřní stárnutí“ není výmyslem médií – pokud máte v DNA zakódováno, že se vrásky objeví, zkrátka to tak bude. Občas stačí radikálně zhubnout v obličeji. Ale i když se ve vaší rodině objevují nedokonalosti pleti odnepaměti, stále máte velkou šanci korigovat, kdy a jak k nim dojde. Obecnou radou je například vhodné doplnění kolagenu.

🗣️ Kosmetičky radí: I když je třeba nevyhnutelné, že se vrásky objeví, dobrá péče o pokožku může tento okamžik výrazně oddálit.

Zde je 8 tipů, jak efektivně předejít vráskám a zajistit vyhlazení těch jemných a nitkovitých.

Tip č. 1: Vyhněte se pobytu na přímém slunci!

Vystavení se slunci systematicky poškozuje pokožku, což vede k předčasnému stárnutí a tvorbě vrásek, zejména na krku, kolem úst a mezi obočím.

🎓 Zajímavost: Pravidelné používání opalovacích krémů zpomaluje známky stárnutí pleti.

Pro ochranu pokožky před škodlivými UV paprsky používejte krémy s SPF mezi 30 a 50. UV paprsky mohou pronikat mraky, takže nevynechávejte aplikaci opalovacího krému jen proto, že není slunečno. Pro extra ochranu noste klobouk se širokou krempou, světlé oblečení, které odráží slunce, a sluneční brýle s UV ochranou.

Tip č. 2: Používejte retinoid!

Retinoidy pocházející z vitaminu A jsou jednou z nejzkoumanějších pomocníků proti stárnutí. Někdy označované jako retinol, retinoidy mají schopnost zvýšit produkci kolagenu, což pomáhá vyhlazovat vrásky. A nebo také můžete vhodně doplnit kolagen napřímo.

🎓 Zajímavost: Retinoidy také podporují regeneraci pokožky a tvorbu nových krevních cév, což zlepšuje celkový vzhled, elasticitu a texturu pokožky.

Existuje pět hlavních typů retinoidů, každý s mírně odlišným stupněm účinnosti. Některé jsou k dispozici v krémech a gelech, které jsou k dostání bez lékařského předpisu, jiné pouze na předpis.

Dermatologové doporučují začít s malým množstvím, abyste otestovali toleranci pokožky, a používat je každý druhý den.

Retinoid je součástí všech přípravků proti vráskám (krémů, sér i make-upů). Proč tomu tak je?

Tip č. 3: Zvlhčujte pokožku použitím hydratačního krému!

Hydratační krém působí na obličej jako sklenice vody na vyprahlý krk. Hydratační přípravky pomáhají vyživovat a hydratovat pokožku. Když stárneme, pokožka se vysušuje a je náchylnější k vráskám.

🗣️ Dermatologové říkají: Hydratační krémy s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C bojují proti stárnutí pleti a fungují i jako prevence tvorby nebo prohlubování vrásek.

Co dalšího by měl takový hydratační krém obsahovat, se dozvíte v další kapitole.

Tip č. 4: Dodržujte pitný režim!

Pitná voda je nezbytná pro dobré zdraví. Tělo potřebuje vodu téměř na každou tělesnou funkci, a to až na buněčné úrovni.

🎓 Zajímavost: Kromě životně důležitých funkcí, jako je vyplavování toxinů z těla, napomáhání trávení a regulace tělesné teploty, může voda také pomoci udržet pokožku zdravou a hydratovanou zevnitř.

Některé studie hovoří samy za sebe:

 • Vyšší přísun vody má vliv na hydrataci pokožky a může pozitivně ovlivnit fyziologii pokožky.
 • Pití extraktu z listů meduňky, který se obvykle nachází v čaji, pomáhá zvýšit elasticitu pokožky a napravit poškození tkání.

Tip č. 5: Jezte potraviny bohaté na vitamíny!

Pravděpodobně jste slyšeli rčení: “Jste to, co jíte.” Pokud jde o zdraví pokožky a výskytu vrásek, platí to dvojnásob.

🎓 Zajímavost: Velká nizozemská studie z roku 2019 s více než 2 700 účastníky zjistila, že stravovací návyky jsou spojeny s vráskami v obličeji, zejména u žen.

Podle výzkumu mají ženy, jejichž jídelníček obsahuje vysoké množství červeného masa a sladkého jídla, více vrásek než ty, které do svého jídelníčku zařazují spíše ovoce. Zařadíte-li navíc do života i jednodenní půst, značně oddálíte tvorbu vrásek a rýh.

💡 Tip: Zkuste z jídelníčku na chvíli vyřadit maso. Stále máte spoustu možností, čím ho nahradit a neztratit tak zdroj bílkovin!

Potraviny s vysokým obsahem protizánětlivých a antioxidačních látek zlepšují elasticitu pokožky a chránit ji před poškozením a předčasným stárnutím. Zkuste do jídelníčku zařadit:

 • Zelený čaj,
 • Olivový olej,
 • Losos,
 • Avokádo,
 • Granátové jablko,
 • Lněné semínko a
 • Zeleninu – zejména mrkev, dýni, listovou zeleninu, papriku a brokolici.
Celá řada potravin oddaluje tvorbu vrásek. Které to jsou?

💡 Tip: Recepty z červené čočky dělají s tělem divy! Nejenže upravují zažívání, ale navíc i vyhlazují hluboké vrásky a rozjasňují pleť!

Tip č. 6: Zkuste začít spát na zádech!

Podle studie z roku 2016 má poloha při spánku vliv na tvorbu vrásek. Zjistilo se, že lidé, kteří spí na boku nebo na břiše, jsou náchylní k mechanické kompresi, která urychlí tvorbu vrásek a deformovat pokožku obličeje.

🎓 Zajímavost: Jedním ze způsobů, jak předejít tvorbě vrásek (hlavně kolem očí a rtů), je zkusit spát na zádech místo na boku nebo na břiše.

Hedvábné povlaky na polštáře jsou také šetrnější než bavlna, protože vytvářejí menší tření a pomáhají předcházet oděru pokožky.

Tip č. 7: Omezte kouření!

Tabákový kouř deformuje kolagen a elastin, které dodávají pokožce pružnost a pevnost. K tomu se přidává nikotin, který způsobuje stažení krevních cév. Tím se snižuje průtok krve do pokožky.

🎓 Zajímavost: Výsledkem je nepříjemnost, kdy pokožka nedostává dostatek kyslíku. Omezí se přísun důležitých živin, jako je vitamín A, které tradičně pleť vyživují a vyhlazují vrásky.

Podle Mayo Clinic je horko z cigarety také spojené s tvorbou vrásek. Opakované našpulení rtů k nádechu tabákového kouře vede k předčasnému svraštění kůže kolem úst.

Tip č. 8: Zkuste obličejovou jógu a uvolnění obličejových svalů!

Opakované pohyby obličeje, jako mžourání, mračení nebo špulení rtů, zrychlují tvorbu vrásek. Zbavte se lenosti a vyzkoušejte cviky a techniky k vyhlazení vrásek!

Pokud často šilháte, nechte si zkontrolovat zrak. Šilhání zhoršuje vrásky kolem očí. Pokud se často mračíte, možná je načase hledat způsob, jak zmírnit stres. Některé dobré návyky a techniky zvládání stresu zahrnují:

Jak na vrásky? Vybírejte hloubkově hydratační krémy a séra s kyselinou hyaluronovou!

Odstranění vrásek je běh na dlouhou trať. Jak stárneme, někdy ani ty nejlepší krémy na vrásky nezafungují tak, jak by měly. S jakými typy nedokonalostí se za život setkáme? Inu, jsou to mimické vrásky, konkrétně:

 1. Vrásky na čele – probíhají vodorovně přes horní část T-zóny,
 2. Rýhy mezi obočím – ty vytvářejí číslici „jedenáct“ nad kořenem nosu,
 3. Vrásky nad hřbetem nosu – táhnou se vodorovně od hřbetu nosu mezi oči,
 4. Vrásky kolem očí – ty se rozbíhají z vnějších koutků očí,
 5. Nosoretní rýhy – nazývané též nasolabiální rýhy, vytvářejí „závorky“ kolem horního rtu,
 6. Tzv. linie marionet – bradu orámují svisle, a jak tváře klesají, tvoří se vrásky.

Jak vyhladit tyto vrásky? Na to se ptají celé generace žen a obrovské kosmetické firmy se snaží jim poskytnout odpověď. Zbavit se vrásek dokážou krémy, séra, mléka, ale i make-upy, co nejhorší výsev spolehlivě zakryjí. Co by měly obsahovat?

Retinoidy

Tento termín se používá pro sloučeniny vitaminu A, jako je retinol a kyselina retinová. Tyto složky se používají lokálně, aby pomohly opravit pokožku poškozenou sluncem a redukovat jemné linky i hluboké vrásky.

🎓 Zajímavost: Nacházejí se v top krémech proti vráskách. Dále by je mělo obsahovat sérum i tělové mléko.

Vitamin C (kyselina askorbová)

Vitamin C je silný antioxidant, což znamená, že chrání pokožku před volnými radikály – nestabilními molekulami kyslíku, které rozkládají kožní buňky a způsobují vrásky.

🎓 Zajímavost: Vitamin C pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem a redukovat jemné linky a vrásky.

Před použitím musí být krém proti vráskám obsahující vitamín C skladován způsobem, který jej chrání před vzduchem a slunečním zářením.

Hydroxykyseliny

Alfa hydroxykyseliny (AHA) zahrnují kyselinu glykolovou, citrónovou a mléčnou. Používají se k odstranění odumřelých kožních buněk (exfoliace).

🎓 Zajímavost: Pravidelné používání AHA produktu připraví pokožku na lepší vstřebávání jiných produktů a stimuluje růst hladké, rovnoměrně pigmentované, nové pokožky.

Beta hydroxylové kyseliny se také ukázaly jako účinné při redukci jemných linek i celkem hlubokých vrásek!

Koenzym Q10

Pomáhá redukovat jemné vrásky kolem očí a chránit pokožku před poškozením sluncem.

Peptidy

Tyto molekuly se přirozeně vyskytují v živých organismech. Některé peptidy jsou schopny stimulovat produkci kolagenu a bylo prokázáno, že zlepšují texturu pokožky a omezují tvorbu vrásek.

Čajové extrakty

Zelený, černý a oolong čaj obsahují sloučeniny s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.

🎓 Zajímavost: Krémy proti vráskám s největší pravděpodobností obsahují výtažky ze zeleného čaje.

Extrakt z hroznových jader

Kromě antioxidačních a protizánětlivých vlastností podporuje extrakt z hroznových jader tvorbu kolagenu.

Niacinamid

Silný antioxidant, tato látka je příbuzná vitaminu B-3 (niacin). Pomáhá snižovat ztrátu vody z kůže a může zlepšit elasticitu pokožky.

Kyselina hyaluronová v boji proti vráskám – V čem je tak speciální?

Kyselina hyaluronová hraje klíčovou roli ve hydrataci pokožky. Jak člověk stárne, vlhkost z kůže uniká, vysušuje se a ztrácí živiny. Kyselina hyaluronová je doplní, vyživí a hydratuje.

🎓 Zajímavost: Kyselinu hyaluronovou můžeme pořídit ve formě perorálních doplňků, topických krémů, sér nebo dokonce injekcí.

Proč hledat přípravky (např. make-up) s kyselinou hyaluronovou?

 1. Hydratuje!
 2. Urychluje hojení drobných ranek v obličeji.
 3. Zjemňuje kůži a vyhlazuje vrásky.
 4. Pomáhá léčit ekzémy a nedokonalosti pleti.
 5. Vyživí pokožku zevnitř.
V tomto videu se dozvíte, proč rozhodně upřednostnit krém s kyselinou hyaluronovou před botoxem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz