Domů » Zesplatnění dluhu: Jak funguje a jak postupovat?

Zesplatnění dluhu: Jak funguje a jak postupovat?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
dluh

Zesplatnění dluhu je pravděpodobně jedna ze situací, kterou zažít nechcete. Jde totiž o postih, který vás čeká v případě, že své půjčky nesplácíte tak, jak máte. Jak celý proces funguje a jak u něj postupovat?

Co je zesplatnění dluhu

V klasickém případě, kdy si půjčíte peníze, probíhají splátky tak, že si nastavíte výši a dobu, po jakou budete půjčku věřiteli splácet. Platíte tak například několik tisíc korun měsíčně po dobu 10 let. Stane-li se ale, že se se splátkou opozdíte, a to více jak dvakrát, nebo po dobu delší než jsou 3 měsíce, banka má možnost začít proces zesplatnění dluhu. O všem budete předem informováni, a proto byste se měli snažit s věřitelem domluvit na nějakých podmínkách než upozornění přehlížet.

Jak funguje zesplatnění dluhu

V momentě, kdy přestanete splácet tak, jak máte, je banka či nebankovní instituce v ohrožení, a je třeba zakročit. Namísto toho, abyste půjčené peníze vraceli postupně, musíte je vrátit najednou i s úroky. Na vyřízení těchto záležitostí přitom nemáte moc času, spíše tak pár týdnů (maximálně však jeden měsíc). Nesplatíte-li ani tento dluh, čeká vás exekuce.

Kromě nesplácení může k zesplatnění dluhu dojít také tehdy, kdy věřitel zjistí, že jste do smlouvy uvedli nepravdivé informace, majetek jste převedli třetí osobě nebo na vás byla uvalena exekuce. V takovém případě vám totiž věřitel nemusí důvěřovat a půjčku tak vezme zpátky. Nutno říct, že zesplatnění je až posledním krokem, kterému předchází jiná řešení. Před tím, než k zesplatnění dojde, budete vyzváni k řešení problému e-mailem, SMS zprávou i dopisy. Nebudete-li reagovat, musí věřitel přistoupit na možnost zesplatnění úvěru.

K zesplatnění dluhu dojde, když:

  • nesplácíte úvěr po dobu delší jak 3 měsíce,
  • opozdili jste se se splátkou více jak dvakrát,
  • uvedli jste ve smlouvě nepravdivé informace,
  • převedli jste majetek na třetí osobu,
  • byla na vás uvalena exekuce.
dluh
V případě zesplatnění dluhu dojde k nutnosti splatit celý dluh i s úroky.

Jak se zachovat, když zesplatnění dluhu nastane

Z nějakého důvodu se zesplatnění dluhu v životě objevilo i vám – co teď? Pokud jste bance neoznámili, že nemáte možnost splácet další splátku (což byste určitě měli), ještě existují cesty, jak situaci vyřešit. Jako první byste měli hlavně jednat s věřitelem a snažit se domluvit na nějakých podmínkách, protože pokud se vám zesplatní například hypotéka, částka se vyhoupne na několik milionů, což bude problém.

Kroky, které je tedy dobré udělat ještě před samotným zesplatněním jsou:

  • sdělení (ne)bankovní společnosti, že momentálně nejste schopni splácet úvěr,
  • sjednání pojištění schopnosti splácet.

Možnosti řešení po oznámení zesplatnění:

  • Splátkový kalendář – přesně stanovené datumy, kdy máte zaplatit danou částku,
  • Refinancování – převod půjčky k jiné (ne)bance, která má lepší podmínky,
  • Odklad splátek – placení pouze úroku na nějakou dobu, prodloužení celkové doby splácení.

Věřitel s vámi projedná nové podmínky, pokud s ním budete komunikovat a nebudete problémy jen přehlížet. Je proto důležité nic nezatajovat a raději se přiznat, než se topit v dluzích. Budete-li hrát mrtvého brouka, věřitel už na novou dohodu nemusí přistoupit.

Jednejte včas

Důležité je, abyste nic nenechávali na poslední chvíli a vždy komunikovali své problémy. Najde se nějaké řešení, pokud se ozvete včas. Nejhorším scénářem bude exekuce, která vás připraví o majetek, což by měla být vaše motivace řádně splácet. Tomu předchází správný výběr půjčky a zhodnocení vlastních schopností. Pokud nejste v této oblasti silní, můžete si nechat pomoct od finančního poradce. Je velmi důležité udělat správná rozhodnutí již na začátku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz