Domů » Znáte nejčastější druhy manipulace ve vztahu?

Znáte nejčastější druhy manipulace ve vztahu?

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
manipulace

Jak častá je manipulace ve vztahu? Jaké jsou různé druhy a taktiky manipulátora? Jsou všechny druhy manipulace stejně závažné? A ruku na srdce, používáte ve vztahu manipulaci vy sami? 

Jednoduše řečeno manipulace je každé jednání, kdy svému partnerovi neříkáme přesně a otevřeně, co si přejeme, ale používáme nějakou kličku, jak dosáhnout svého. 

Jakým způsobem partneři nejčastěji manipulují?

Málokdo vstupuje do vztahu s představou, že bude svého partnera podvádět a manipulovat s ním. Věřím, že cílem každého je být autentický a otevřený. A přesto z mnoha partnerů se stávají manipulátoři, když si myslí, že jejich přímé žádosti nebude vyhověno. 

Možná nemají v úmyslu využít partnera, ale jednoduše cítí, že budou úspěšnější, pokud v určitých situacích použijí strategickou taktiku. Možná se ani nesnaží být manipulativní, ale jen dělat to, o čem věří, že zlepší jejich vztah. A tak i ti nejláskyplnější partneři mohou použít manipulativní techniky, aby přiměli svého partnera k tomu, aby udělal věci, pro které by se jinak nerozhodl.

manipulace

1. Vina 

Lidé se cítí provinile, když nesplňují očekávání těch, kteří jsou pro ně důležití. Tohoto pocitu viny se pak pokusí zbavit tak, že svému partnerovi vyhoví. Pokud partner ví, co v tom druhém vyvolá pocit viny, může využít této znalosti k tomu, aby získal to, co potřebuje. Tato psychická manipulace ve vztahu častokrát hraničí s citovým vydíráním. A mezi všemi druhy manipulace je jednou z nejzávažnějších.

2. Mučednictví 

Pokud jeden partner pravidelně dává příliš mnoho, možná se tím snaží vybudovat “emocionální zůstatek na vztahovém účtu”, díky kterému se ten druhý může cítit povinen vyhovět žádosti, která se mu jinak vůbec nelíbí. Manipulace ve vztahu, kdy se jeden staví do pozice mučedníka určitě není dobré podceňovat (ani pokud tím mučedníkem, který dělá všechny jste vy sami). Po nějaké době vede nevyhnutelně k znechucení na obou stranách.

3. Použití ostatních k „prodeji“ myšlenky či nápadu 

K tomuto druhu nátlaku dochází, když jeden z partnerů uvádí neobjektivní odkazy na druhé, aby přiměl toho druhého k tomu, aby mu vyhověl. „Všichni si myslí…“ nebo „Naši nejlepší přátelé si vždy berou alespoň dvě dovolené ročně“ nebo „Nejnovější výzkumy ukazují, že…“ Problém nastává, když se věty manipulátora začnou odkazovat na blízké či rodinu, kde se jim hůře vzdoruje.

nefungující vztahy

4. Skrytí vlastních chyb 

Pokud se jeden partner bojí kritiky nebo nechce toho druhého zklamat, může skrývat, že něco udělal špatně. Běžně potom čeká na příznivou dobu, kdy má druhý dobrou náladu, aby odhalil pravdu a zmírnil tak ránu či kritiku. Jedná se o chování běžné u dětí a u dospělých již nemá co dělat.

5. Předkládání přehnaných, přikrášlených nebo nepravdivých důvodů svého chování 

Pokud je partner přistižen při něčem, co toho druhého netěší, může hledat únik ve vytvoření přijatelnějšího příběhu, který ospravedlní jeho chování a druhého přesvědčí k mírnější reakci. Cílem je, aby si druhý pak myslel, že chování se dá za těchto okolností považovat za legitimní a může zmírnit svou potenciálně negativní reakci.

6. Přehnané reakce, aby se váš partner cítil špatně ohledně svých emocí. 

Vytváření dramatu je typický způsob, jak přimět partnera, aby ustoupil. To platí především na partnery, kteří nemají rádi scény, emocionální zmatky nebo přehnané následky. Partner tak vědomě či nevědomě počítá s tím, že ten druhý ustoupí, aby se vyhnul intenzitě situace.

manipulace

7. Předstírání výmluvy, když ve skutečnosti partner věc nechce vykonat a zároveň nechce zklamat 

„Bolí mě hlava,“ nebo „Byl to opravdu těžký den. Jen jsem nečekal tolik stresu. Zítra se k tomu dostanu,“ nebo: „Moc se omlouvám, jen jsem zapomněl. Mám toho na srdci příliš.” Jak poznat, že se jedná o manipulaci, když partner věc nakonec nikdy nevykoná a kdy se jedná o skutečnost, je pak někdy těžké. Mezi všemi druhy manipulace je tento snadno pochopitelný, ale přesto je lepší být k partnerovi úplně upřímný.

8. Snaha vyhnout se pasivnímu či agresivnímu chování 

Pokud jeden z partnerů s něčím souhlasí jenom, aby nezklamal nebo rozčílil toho druhého, je extrémně nepříjemný způsob, jak s druhým manipulovat. Skákat tak, aby něco nevyvolalo negativní reakci nechá člověka skutečně pocítit, co je frustrace, zvláště když je chování partnera nevyzpytatelné. Pokud jste se sebe někdy ptala “jak poznám, že mu na mě záleží”, pak pravděpodobně partnerovo chování patří do této kategorie.

9. Vstřícnost jen jako strategie k příští výhře 

Jedná se o jeden z nejběžnějších typů manipulace. Většina partnerů ví, co se jejich druhovi líbí, a tak snadno s jednou věcí souhlasí a to těsně před tím, než sami požádají o věc, kterou ten druhý pak nemůže snadno odmítnout. Nezaměňujte tuto strategii za kompromis, ke kterému ve zdravých vztazích dochází.

manipulace

Můj partner je manipulátor. Co dál?

Není manipulace jako manipulace. Pokud k ní dochází jen zřídka a jedná se o některé nevinnější druhy manipulace, tak ještě není třeba hledat radikální řešení. Kdo z nás někdy neřekl: “Ale vždyť všichni … “ (Dosaďte si, co se hodí do vaší situace.) V takové situaci stačí sám sobě i svému partnerovi naslouchat a objeví-li se podobná věta, ihned ji zkuste přeformulovat a vyjádřit se otevřeně.

Druhou možností je, že partner se tomuto chování naučil doma, kde to mezi jeho rodiči byl běžný způsob komunikace, anebo kde jako dítě nemohl jinak dosáhnout uspokojení svých potřeb. V takovém případě je častokrát potřeba přivést partnera na to, jak se naučit sebelásce, jak si věřit a jak komunikovat otevřeněji.

Poslední možností je, že emoční manipulátor, se kterým máte tu čest, toto chování využívá proti vám vědomě. A v tom případě je na místě rozchod s manipulátorem. Ten nebude jednoduchý, ale pokud partner nechce přistoupit na změnu a mít otevřený vztah, je na čase začít hledat, jak vyléčit zlomené srdce.

Přečtěte si také o gaslightingu nebo o tom, na co se správně ptát psychologa.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz