Domů » Recept na štěstí? Zpomalte a plánujte

Recept na štěstí? Zpomalte a plánujte

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Plánování

V současné hektické době je těžké najít si čas na sebe. Abychom ale byli více efektivnější, potřebujeme občas zpomalit a vypnout. Ptáte se, jak si to dovolit, když máte tolik úkolů, že nevíte, kam skočit první? Jednoduše, naučte se plánování si svých aktivit a správnému rozvržení svého času.

Chaos a zmatek ve svých povinnostech akorát zvyšuje míru stresu v životě. To nám nejenže nepomůže splňovat všechny naše úkoly (ať už povinné či odpočinkové), ale také si tímto jednáním zhoršujeme naše psychické i fyzické zdraví.

Lístečky úkolů
Plánování si svých aktivit a úkolů na papírky

Plánování aktivit je základ

Určitě to znáte. Nejprve máte pár povinností, ale postupně se vše kupí, kupí, až vznikne obrovská hora, přes kterou už ani nevidíte a při pohledu na ní byste to nejraději vzdali, ale to by přece nešlo! Proto je důležité plánování aktivit. To je ten pravý recept na štěstí, tak si pojďme společně ukuchtit plnou mísu šťastného žití.

Stanovte si priority

Každý má plnou hlavu úkolů, které by si přál nejlépe hned udělat, ale mají všechny stejnou váhu? Určitě ne. Stanovte si proto priority a ty aktivity, do kterých se Vám chce nejméně a jsou nejdůležitější, splňte jako první. Budete pak mít lepší pocit, že to nejtěžší a s největší hodnotou máte za sebou.

Ne vždy jde to nejobtížnější udělat jako první. Může se jednat o aktivitu, která má daný specifický čas, např. důležitá schůzka v 16:00. Mezitím ale můžete splnit jiné úkoly, které jsou pro Vás důležité. Až potom se věnujte věcem, u kterých termín tolik nehoří.

Rozvržení času

Ať už je pondělí, středa nebo neděla, každý den má stejný počet hodin. Naučte se mít naplánované jednotlivé povinnosti na konkrétní čas. Nezapomeňte si udělat i prostor pro své „odpočinkové“ aktivity, abyste načerpali energii. Uvidíte, že když si správně rozvrhnete své dny, budete mít čas i na své oblíbené činnosti.

Moje plány
Sepsání si svých plánů

Velký cíl = mnoho menších kroků

Mít cíl je důležité, ale občas vidina velkého a dosti vzdáleného snu může odrazovat od cesty k němu. Proto si stanovte malé krůčky, které Vás postupně dovedou až k onu velkému snu. Budete se cítit více motivovanější a šťastnější, že jste blíž a blíž.

Když budete mít více malých cílů, které Vás povedou k tomu velkému snu, budete si více užívat samotnou cestu k němu. Ne nadarmo se říká, že „cesta je cíl“. Samotný proces zlepšování a přibližování se Vás musí bavit a popohánět dál k vytoužené odměně. Proto si dejte čas na plánování aktivit a krůčků vedoucích k úspěchu.

Tvorba to-do listů

Vytvoření si různých denních, týdenních a klidně i měsíčních to-do listů či seznamů úkolů, které byste za daný čas chtěli nebo musíte stihnout, může více motivovat k jejich splnění. Pomůže Vám to při plánování aktivit, nezapomínání na některé povinnosti a tvorbě určitého řádu.

A jaká je odměna? Taková fajfka, smajlík, srdíčko nebo jen obyčejné přeškrtnutí úkolu, to je slast! Nejenže splnění činnosti vyvolá pocit štěstí, ale také ho uvidíte pěkně odškrtnutý na papíře. 

TIP: Pokud se Vám nechce tvořit vlastní To-Do list, stáhněte si šablonu, která Vám nejvíce padne do noty.

Plánování aktivit ve formě to-do listů

Zhodnocení splněných úkolů

Skvělou technikou na zlepšování se a zvládání tak povinností efektivněji je následné vyhodnocení. Měli byste si pokládat otázky typu: „Co mi dělalo největší problém a proč? Co bych příště mohl udělat lépe?“

Ruku na srdce a upřímně si odpovězte. Tato sebereflexe Vám pomůže k tomu, abyste příště zvládali své úkoly lépe. Hlavně se poučit z případných chyb či nedostatků a zapracovat na nich. A důležité je také uvědomění si činností, které se povedly.

Nelpění na cílech

Občas se stane, že nám život zkříží cesty, a ne vše jde podle předem stanoveného plánu. Proto byste neměli na svých snech a krocích příliš lpět. Když něco nejde podle nalajnovaných představ, zkuste vytrvat a udělat to jinak.

Pokud se Vám nedaří plnit si své sny, ale přesto je stále chcete, je důležité hledat jiné možnosti. Také se ale může stát, že na cestě k vytouženému cíli zjistíte, že ho vlastně až tak nepotřebujete.

Žít své sny
Žít si svůj sen

Naučit se pracovat s časem a plánovaním aktivit je klíčovým bodem úspěchu a štěstí. Je důležité mít a plnit si své sny, ale neměli byste zapomínat také na každodenní radosti, které Vám pomohou načerpat pozitivní energii.

Přečtěte si také článek o tom, jak na dlouhověkost.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz