Domů » Oshova dynamická meditace: Zbaví vás stresu?

Oshova dynamická meditace: Zbaví vás stresu?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
dynamická meditace

Hledáte způsoby, jak se zbavit stresu? Obvyklý styl meditace vám nepřinesl očekávanou úlevu anebo vás nebavil? Možná je na čase vyzkoušet dynamickou meditaci. Osho je navíc světově známým guru. Jím navržená meditace je rychlý, intenzivní a důkladný způsob, jak rozbít staré, zakořeněné vzorce v těle a mysli. Mnozí uváději, že tímto způsobem můžete zažít svobodu, svědectví, ticho a mír. Jak tedy funguje a co na to říká západní věda?

Jak se Oshova meditace provádí?

Tato dynamická meditace je jednou z nejoblíbenějších aktivních meditací, kterou v roce 1970 zavedl indický mystik Osho. Skládá se z pěti fází a je určena k provádění brzy ráno, kdy “celá příroda ožívá, noc je pryč, slunce vychází a vše se stává vědomým a bdělým”. Můžete ji provádět sami, ale pro začátek může být užitečné provádět ji s dalšími lidmi. 

dynamická meditace

Oblečte si volné, pohodlné oblečení a meditaci provádějte s její specifickou hudbou určenou právě pro meditaci, protože indikuje a energeticky podporuje jednotlivé fáze.

Po celou dobu mějte zavřené oči, v případě potřeby použijte pásku přes oči. Jedná se o meditaci, při níž musíte být neustále bdělí, vědomí, uvědomělí, ať už děláte cokoli. Pozorujte sami sebe. A až – ve čtvrté fázi – zcela znehybníte, ustrnete, pak tato uvědomělost dosáhne svého vrcholu.

Meditace trvá jednu hodinu a má pět fází. 

První fáze: 10 minut

Dýchejte chaoticky nosem, ať je dýchání intenzivní, hluboké, rychlé, bez rytmu, bez vzoru – a soustřeďte se vždy na výdech. O nádech se postará tělo. Dech by se měl pohybovat hluboko do plic. Dělejte to co nejrychleji a nejsilněji, dokud se doslova nestanete dechem. 

Využijte přirozených pohybů svého těla, které vám pomohou vybudit energii. Vnímejte její narůstání, ale v první fázi ji nepropouštějte.

Druhá fáze: 10 minut

Explodujte! … Nechte odejít vše, co je třeba propustit. Následujte své tělo. Dejte svému tělu svobodu, aby vyjádřilo vše, co v něm je. Úplně se zblázněte. Křičte, řvěte, plačte, skákejte, kopejte, třeste se, tančete, zpívejte, smějte se. Nic v sobě nedržte, hýbejte celým tělem. Trocha herectví vám často pomůže začít. Nikdy nedovolte, aby vaše mysl zasahovala do toho, co se děje. 

Třetí fáze: 10 minut

S rukama zvednutýma vysoko nad hlavu skákejte nahoru a dolů a vykřikujte mantru: “Húúú! Húúú! Húúú!” co nejhlouběji. Pokaždé, když dopadnete, na plosky nohou nechte zvuk zatlouct hluboko do středu těla. Vydejte ze sebe všechno.

Čtvrtá fáze: 15 minut

Ztuhněte, ať už jste v jakékoliv poloze. Tělem nijak nehýbejte. Zakašlání, pohyb, cokoli, rozptýlí tok energie a úsilí se ztratí. Pozorujte všechno, co se s vámi děje.

Pátá fáze: 15 minut

Oslavujte! Hudbou a tancem vyjadřujte vše, co je ve vás přítomno. Svou živost si s sebou noste po celý den.

dynamická meditace

Alternativa

Pokud vám váš meditační prostor nedovoluje vydávat zvuky, můžete provést tuto tichou alternativu: namísto vyluzování zvuků nechte druhou fázi proběhnout výhradně prostřednictvím tělesných pohybů. Ve třetí fázi můžete v sobě tiše zatloukat zvuk Húú! a pátá fáze se může stát výrazovým tancem.

Během celé meditace je důležité zůstat přítomní a vnímat, co se děje ve vás a ve vašem těle. Ve chvíli, kdy se v sobě ztratíte a přestanete sami sebe vnímat jako kdyby z venku, tak se část účinku této meditace ztratí.

Vědecký pohled na dynamickou meditaci

Jedna studie pozorovala, že Oshova dynamická meditace způsobuje snížení několika psychopatologických proměnných, jako je agresivní chování, úzkost a deprese

Výsledky jiné studie ukázaly významné snížení hladiny kortizolu v plazmě, když byli účastníci testováni po 21 dnech po provedení této meditace. Lze tedy konstatovat, že Oshova dynamická meditace má antistresové účinky. Mechanismus účinku lze přičíst především uvolnění potlačených emocí a psychických zábran a traumat. 

Dynamickou meditaci lze tedy dle autorů doporučit pro zmírnění stresu a tělesných a duševních poruch souvisejících se stresem.

Je ovšem nutno poznamenat, že tyto studie byly provedeny na malém vzorku účastníků a tak není zatím možné prohlásit jejich závěry za univerzálně platné a je potřeba si počkat na provedení větší studie, která by měla i kontrolní skupinu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz