Domů » Třídenní půst: Jak držet správně a v čem pomůže hladovění?

Třídenní půst: Jak držet správně a v čem pomůže hladovění?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
půst

O půstu jste už jistě slyšeli – jeho pozitiva využívají takoví ti lidé, kteří se věnují meditaci, každé ráno cvičí jógu a vždy oplývají pozitivitou. Půsty ale nemusí být jen pro určitou skupinu lidí, pomoci mohou každému, kdo si přeje zhubnout nebo upevnit své zdraví.

Proč držet půsty

Může to znít jako bláznovství, být několik hodin či snad dnů bez jídla. Od útlého věku nás totiž učí, že jídlo=energie, ale jak je tomu doopravdy?

Díky potravě sice čerpáme energii, ale také ji ztrácíme. Naše tělo je zaměstnané zpracováním jídla, takže býváme po najezení unavení. Když mu dáme odpočinout a dopřejeme mu půst, bude mít prostor pro vyloučení odpadních látek. Najednou totiž nebude mít tolik věcí na práci, a tak se zaměří na detaily. Díky tomu můžete podpořit své zdraví a také zhubnout, protože váš organismus začne brát z tukových zásob.

Postit se je ideální hlavně na jaře, v měsících začínajícího léta či raného podzimu, v zimě raději ne (tato tvrzení platí pro dlouhodobé půsty). Typy půstů, které můžete držet máme hned několik:

Jednodenní půst

Drží se 24 hodin a po čas něj se pije čistá voda, ovocní šťávy nebo bylinkové čaje. Pokud ho zahrnete do svého plánu jednou v týdnu, může mít velký vliv na fungování vašeho těla, v pozitivním slova smyslu. Bude se vám hodit, pokud ještě nejste připraveni na dlouhodobé postění či se chcete hecnout.

Přerušovaný půst

Tento typ půstu je skvělý pro ty, kteří jsou si vědomi, že nezvládnou nejíst celých 24 hodin či déle, a proto si během dne stanoví blok jídla a blok půstu. Takto může fungovat 16/8 (16 hodin půstu, 8 hodin jídla) nebo 14/10 (14 hodin půstu, 10 hodin jídla) – bloky si můžete přizpůsobit podle sebe, tudíž můžete začít den snídaní, dát si oběd nebo zakončit den večeří. Důležité ale je, abyste se nepřejídali a jedli kvalitní potraviny, jinak by účinek půstu nemusel fungovat.

Dlouhodobý půst

Poslední kategorií je dlouhodobý půst, který trvá více než den a může se rozšířit až na celý týden. Takový půst je vhodný pro pokročilé, kteří už mají nějaké ty zkušenosti. Pokud začínáte, raději chvíli počkejte a pověnujte se zatím dvěma výše zmíněným typům. Můžete pociťovat silnější vedlejší účinky a také větší úbytek váhy.

Výhody půstu

Než se přesuneme přímo k třídennímu půstu, pojďme si vyzdvihnout hlavní benefity, které se s postěním spojují. Kromě hubnutí totiž přináší tělu několik výhod, které jistě oceníte i do budoucna:

  • prevence diabetes – snížení hladiny krevního cukru i inzulínové rezistence,
  • zlepšení funkce mozku – zlepšení myšlení, prevence degenerativních onemocnění,
  • dlouhověkost – pokud se pravidelně věnujete půstu, máte vyšší šanci, že se dožijete vyššího věku díky regeneraci organismu.

Držení půstu bude mít na váš organismus pozitivní vliv, ať už si vyberete jakýkoliv z druhů, které jsme vám vypsali. My se podrobněji podíváme na třídenní půst.

půst
Po čas půstu pijete čaje, ovocné šťávy či obyčejnou vodu.

Třídenní půst: Jak na to?

Pokud byste rádi vyzkoušeli třídenní půst, máme pro vás návod, jak s ním začít a na co vše se připravit. Přípravu totiž není radno podceňovat, je velice důležitá, jelikož vystavujete tělo po dobu tří dnů mimo příjem jídla. Nemusíte se ale bát, že byste tím tělo ohrožovali, je to pro nás přirozený proces, který existuje už po tisíciletí.

Připravte se dopředu

Aby tělo nebylo v šoku, několik dní před plánovaným půstem jezte lehčí jídla s vyšší energetickou hodnotou, které vám pomohou vybudovat pevnou základnu a lépe tak zvládnout následující tři dny bez potravy. Naopak se vyhněte tukovým bombám, jako jsou smažená jídla.

Buďte v klidu

Abyste se mohli postit, je zapotřebí, abyste byli v duševní pohodě a vyhnuli se stresu. Pokud víte, že vás čeká hektický týden, raději půst vynechejte a nechte to na jindy. Psychická nerovnováha vám totiž ubírá energii, která už tak bude na nízké hladině, a mohli byste si tak akorát ublížit.

Vyhněte se náročným aktivitám

Obvykle několikrát do týdne cvičíte, chodíte běhat nebo se věnujete nějakému sportu? Pro tentokrát si dejte pauzu. Tělo potřebuje odpočívat, protože nepřijímá energii, na kterou je jinak zvyklé. Při vyšší zátěži by se jednoduše mohlo stát, že namísto spalování tuků spálíte svaly, a to určitě nechcete. Jako bonus se navíc nebudete cítit dobře, protože budete naprosto vyčerpaní.

Vnímejte své tělo

Buďte opatrní a pokud cítíte, že se vám začíná dělat opravdu špatně, raději půst ukončete. Je normální, že pocítíte nějaké vedlejší účinky – slabost, únava, podrážděnost až poruchy spánku. Vše by mělo odeznít a nemělo by vás to ovládnout. Jestliže se tak stane, je čas vrátit se zpátky k normálu, myslete především na své zdraví.

půst
Půst bývá v určitém okamžiku náročný, proto vnímejte své tělo a snažte se ho naladit na správnou vlnu.

Navracejte se postupně

Namísto toho, abyste v momentě, kdy dojde k ukončení půstu sáhli po té největší porci, raději si dejte menší sousto nějakého výživného jídla, abyste doplnili energii, ale nedostali záchvat. Mohlo by se také stát, že budete z vaší obvyklé porce chtít zvracet, protože se vám za dobu strávenou půstem zmenšil žaludek. Raději pomalu, ale ohleduplně.

Upozornění aneb kdo by se měl půstům vyhnout

Navzdory tomu, že jsou půsty zdravé, je důležité vědět, že nejsou určeny každému. Kdo se mezi takové lidi řadí?

  • pacienti se srdečními chorobami,
  • pacienti s ledvinovými chorobami,
  • pacienti s cukrovkou,
  • těhotné ženy,
  • jedinci s psychickými problémy a sklonem k PPP.

Pokud tedy máte nějaký zdravotní problém, raději provádění půstu konzultujte s lékařem. Jste-li zdraví, pak se do půstu můžete vrhnout! Myslete jen na to, že vaše tělo má nějaké hranice, které je třeba poslouchat. Absolvujte půsty se zdravým rozumem a v případě, že už nemůžete, prostě ho ukončete.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz