Domů » 10 Tipů: Jak ušetřit na dovolené?

10 Tipů: Jak ušetřit na dovolené?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Rodinná dovolená

Dovolená znamená určitý (často větší) zásah do vašeho rozpočtu, což nemusí být úplně jednoduchá situace. V závislosti na destinaci a délce pobytu může cestování znamenat měsíce zjišťování informací, plánování a spoření. Navzdory tomu se lidé po celém světě své vytoužené a také zasloužené dovolené nechtějí vzdát.

V napjaté globální ekonomice za poslední roky asi každý vidí, že dovolená znamená větší finanční náklad. Ovšem vždy existují možnosti, jak na svých cestách ušetřit nějaké peníze. Pak si i s omezeným rozpočtem můžete užít krásné poznávání či odpočinek v různých destinacích.

Dovolená levněji: Jak na to?

Omezené finanční možnosti nemusí určovat kvalitu vaší dovolené. Ve skutečnosti vám i tento na první pohled skličující fakt může dopřát skvělou cestu, kterou si náramně užijete a nikdy na ni nezapomenete. A že tomu nevěříte a nedokážete si představit, jak k tomu dojít? Čtěte dále.

Pokud plánujete dovolenou, rádi byste na ni trochu ušetřili, ale zároveň si ji také dostatečně užili, zkuste využít následující tipy. Ty vám totiž poradí, jak kvůli cestování nezbankrotovat a do čista nevyprázdnit vaši pracně našetřenou peněženku.

Jak se i dnes přestěhovat do zahraničí?
Jak se i dnes přestěhovat do zahraničí?

1. Stanovte si rozpočet

Možná se budete divit, ale mít předem stanovený rozpočet a omezené finanční prostředky můžou dokonce v mnoha ohledech opravdu vylepšit vaši dovolenou. Někteří lidé preferují tento typ cestování díky kreativitě, kterou podněcuje.

Před vydáním se na vaši cestu si tedy stanovte určitý rozpočet a ten si následně můžete (ale nutně nemusíte) rozplánovat do několika kategorií (jídlo, doprava, ubytování atd.). Pomocí zvolení konkrétního limitu útraty budete ochotnější vzdát se spontánních pokušení, jako jsou například předražené pokrmy a nápoje v obchodech či restauracích.

Rozpočet vám však správně neposlouží, pokud se jej rozhodnete ignorovat. Je opravdu důležité sledovat své výdaje během cesty a ujistit se, že neutrácíte více, než jste zamýšleli. Ideálně mějte konkrétní částku určenou na dovolenou. Samozřejmě mějte v rukávu také nějakou rezervu, ale snažte se ji využít jen v případě nouze.

2. Naplánujte si vše dopředu

Tento tip je užitečný zejména pro ty, kteří cestují na vlastní pěst, tedy nevyužívají možnosti již zajištěných zájezdů nabízených různými cestovními kancelářemi apod. Naplánovat si totiž veškeré služby, ale i celkový program dopředu vám zajistí levnější, ale přesto skvělou dovolenou.

Když si dovolenou zařizujete kompletně sami, naplánujte si vše pečlivě dopředu, neboť to vám dokáže ušetřit mnoho peněz. Třeba koupě levnějších letenek v tu pravou dobu, rezervování si výhodnější a dostupné varianty ubytování vám zajistí úsporu mnoha financí. Hodí se třeba také prozkoumání místních restaurací a obchodů, které nabízejí cenově výhodnější pokrmy a potraviny, nebo zjištění si nejlepší možnosti místní dopravy. 

3. Nakupujte first nebo last minute

Jestli patříte mezi tu skupinu, která si raději nechát vše zařídit od cestovek, nevadí, i tady se dá totiž značně ušetřit. 

Nákupy na první či poslední chvíli patří mezi oblíbené zejména kvůli nižší ceně. Horší je, že first minute mizí bleskovou rychlostí, takže musíte být opravdu pohotoví. U last minute zájezdů je zase nabídka již dost omezená a někdy vám zkrátka nezbývá nic jiného, než slevit ze svých nároků a zkusit něco, co byste jinak neudělali. 

Ovšem takové zájezdy vám mohou skutečně o dost snížit náklady. Za již kompletní balíček určitých služeb v rámci dovolené zaplatíte až o několik procent méně, což se vždy hodí. 

Low cost cestování pomocí spolujízdy
Ušetřit můžete i pomocí spolujízdy

4. Jeďte na dovolenou mimo hlavní sezónu

Pokud si můžete dovolit cestovat mimo hlavní turistickou sezónu, určitě toho využijte. Jedná se o parádní způsob, jak se vyhnout davům, ale i ušetřit pár korun navíc. V této době najdete výhodnější nabídky různých pobytů. 

Vyhnout se turisticky náročným měsícům znamená, že hotely a lety budou levnější. Kromě toho vás mine dlouhé čekání na všechny oblíbené turistické atrakce, které plánujete navštívit.

Skvělé nabídky se objevují třeba také v období velkých sportovních akcí, jako jsou olympiády či různá mistrovství světa.

5. Plaťte kartou

Ze všeho nejdřív si zjistěte, zda jde ve vaši cílové destinaci nejen vybírat z bankomatu, ale především platit kartou, což je ještě důležitější. A to ať už přímo v místě ubytování, v jeho okolí, nebo například uprostřed nákupního centra.

Jestli to není problém, pak neváhejte a vezměte si svou platební kartu s sebou. Ve většině případů je bezhotovostní kurz daleko výhodnější, než když vybíráte hotovost ještě před odjezdem a vyměňujete ji v nějaké směnárně. Navíc odpadá nutnost platit další poplatky.

Platby kartou mají i jiná pozitiva, jako třeba odpadnutí poplatku za výběr hotovosti z bankomatu. Při bezkontaktním nákupu dostanete na výběr platit v měně daného státu nebo v českých korunách. Vždycky zvolte platbu v měně daného státu, protože za převod na české koruny si banka účtuje další peníze.

6. Využijte zaměstnanecké benefity na dovolenou

Dostáváte od zaměstnavatele benefitní karty nebo poukázky s využitím na volnočasové aktivity? Pomocí nich můžete zaplatit i některé služby v rámci vašeho cestování, jako třeba ubytování či letenky. Díky tomu můžete ušetřit nemalé peníze. 

Různé benefitní karty nebo poukázky přijímá i řada cestovních kanceláří či agentur na zájezdy. Můžete s nimi platit třeba i nějaké vstupenky na kulturní či sportovní akce, vstupy do fitness center a aquaparků, ale i lázeňské wellness pobyty v České republice

7. Zařiďte si výhodné cestovní pojištění

Cestovní pojištění vám může připadat jako zbytečný výdaj navíc, každopádně v případě cestování do zahraničí patří mezi opravdu důležité součásti dovolené. Nezruinuje vás, kdežto případný úraz v cizí zemi bez něj by mohl.

Ovšem neuzavírejte první cestovní pojištění, na které narazíte, a raději si porovnejte nabídky od několika různých společností. Na internetu už najdete různé srovnávače, které vám v tom pomohou.

Některé banky nabízejí možnost zařízení cestovního pojištění, když si u nich vedete účet. Podívejte se tedy, jestli toto nezahrnuje i ta vaše, abyste ho zbytečně neměli a neplatili dvakrát. 

Low cost cestování letadlem
Letenky lze sehnat i za pár stovek

8. Smlouvejte o výslednou cenu

Nestyďte se smlouvat o cenu, a to nejen na tržišti. Pokud se chystáte do arabských zemích, tam se to od vás vyloženě očekává a zdejší obchodníci se dokonce mohou urazit, když s nimi nebudete vyjednávat.

Domlouvat se s obchodníky o výsledné a pro vás výhodnější částce skutečně není neslušné ani neetické. Ceny pro turisty ze západních zemí se v určitých oblastech nasazují opravdu do vysokých hodnot. Když se obchodníkům zalíbíte a nenecháte se odbýt, můžete si usmlouvat až poloviční cenu. 

💡 Tip: Jestli dáváte přednost cestování doma, podívejte se na náš seznam 15 nejkrásnějších míst v Česku a najděte si inspiraci pro příští výlet.

9. Nakupte si potřebné věci před dovolenou

Pokud se chystáte do turisticky frekventované oblasti, připravte se na větší cenové přirážky nejen ve směnárnách, ale také ve všech ostatních obchodech, jako jsou třeba ty s potravinami, drogérií, oblečením či dalšími specifickými potřebami. 

V těchto místech se tedy obchodům raději vyhněte a buď nakupujte mimo hlavní turistické destinaci, nebo si ideálně vše pořiďte už před odjezdem na dovolenou (nechystáte-li se například do Thajska, kde se vyplatí koupit většinu věcí až tam, včetně sim karty).

Skvělým tipem jsou i různé aplikace pomáhající s hledáním levných a přesto dobrých obchodů či restaurací ve vašem okolí. Jedná se o parádní vychytávku, která vám doporučí super možnosti stravování i nakupování, s nímž ušetříte peníze navíc. Koukněte třeba na Google Maps nebo Trip Advisor.

10. Berte si s sebou jídlo i pití

Jestliže se chystáte na dovolené někde výletit, připravte si předem svačinu z potravin a nápojů, které si pořídíte buď ještě doma, nebo na místě s obchodě. Vyhnete se tak kupování předraženého jídla a pití na turisticky frekventovaných místech, kde se všechny ceny přisolují.

Kdykoliv je to tedy možné, vemte si s sebou vlastní jídlo a zásobte se jim na jakoukoliv cestu. Vyhýbejte se nákupu občerstvení na letišti, nádraží nebo benzínkách a vyvarujte se také hotelového minibaru. Díky tomu uspoříte ve výsledku dost korun navíc.

Další užitečné tipy na šetření:

1. Pokud je to možné, vyhněte se přespávání v hotelech. Raději zkuste hostely, kempy, ubytovny nebo třeba poskytování ubytování od jiných lidí, které naleznete třeba na stránkách Airbnb.

2. Než někde vyrazíte, podívejte se na uplatnění možných slev. Zjistěte, která zařízení nabízejí studentské, seniorské nebo jiné slevy. Takové možnosti mohou vytvořit určité úspory.

3. Cestujte s někým dalším. Společná dovolená s další osobou může znamenat ušetření nějaké té koruny navíc pro vás oba. Vytváří příležitost k rozdělení výdajů a především se hodí k poskytnutí ubytování, protože většinou bývají příplatky za rezervaci pokoje pouze pro jednu osobu .

4. Vyhněte se turisticky frekventovaným lokalitám, protože především ty bývají dosti předražené. Místo toho navštivte méně známé obchody a atraktivity. To vám může pomoci ušetřit peníze a také vidět také jiné, ale přesto krásné pozoruhodnosti.

Fotoaparát a mapa
Naplánujte si svou dovolenou a ušetřete přitom nemalé peníze

Dovolená s omezeným rozpočtem může být poněkud omezující, ale přináší i velmi obohacující výhody. Kromě toho, že za dovolenou nedáte pořádný majlant, získáte i příležitost vidět svůj cíl v novém světle a způsob, jak probudit svou kreativitu ve svých každodenních činnostech.

Cestování může být drahé, ať už jde o vysoké ceny benzínu nebo rostoucí poptávku po turismu, která způsobuje zvyšování nákladů na ubytovací služby a dopravu. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak své výdaje snížit. Díky těmto tipům můžete na cestách něco ušetřit a pak už dovolená nemusí znamenat šílené škudlení každé koruny po celý rok.

Pokud vás zajímá téma low cost cestování, přečtěte si tento článek, který vám přinese užitečné tipy k jeho uskutečnění. Podívejte se také, jaké jsou nejlevnější země pro freelancing nebo omrkněte tipy na zajímavá místa na Tenerife.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz