Mít se stále skvěle zkrátka není reálně možné a kdo tvrdí, že to jde, jednoduše lže. Každý občas zažije „den blbec“ (či rovnou celé období), a to je naprosto v pořádku. Jak ale vydržet a zůstat silný, i když přijdou těžké časy?
Jistě, život by byl o mnoho snazší, kdyby každý den zalívaly pouze sluneční paprsky a radostný smích. Bohužel to není realita a těžké časy patří mezi nevyhnutelné situace v našich životech. Někdy nám to ale život připraví tak náročné, že netušíme, jak se nám podaří zůstat silný tváří v tvář tomu, co se děje.
Ať už řešíme globální krize, nebo jakékoliv osobní tragédie, nevyhnutelné výzvy života ztěžují každodenní fungování a návyky nás všech. Hlavně žádné obavy, ani v přírodě nemůže pořád pršet a jednou zase vyjde sluníčko. Nejtěžší je však vědět, jak vytrvat a zůstat nad věcí, dokud silné bouře nepřejdou. Následující taktiky mohou skvěle pomoci najít ztracenou vnitřní sílu.
Obsah článku
Těžké časy odhalují naši vnitřní sílu
Občas se zdá, že je život jako aktivní sopka, která chrlí jen cykly příšerných zpráv, po nichž následují doutnající stavy zoufalství. Tohle zní velmi černě, ale skutečný svět se bohužel někdy přesně takto odehrává.
Ovšem vždy lze nalézt a následně provést spoustu akcí posilujících našeho vnitřního ducha. Kroky vedoucí kupředu zase k lepším časům. Tak tady chvíli fantazírujme a zažehněme zase plamen svého štěstí. Opravdu můžeme opět vidět svět jako krásné místo plné slunečných a radostných dní.
1. Čas na truchlení a procítění všech emocí
Těžké časy nemusí vždy znamenat pouze úmrtí blízkého člověka nebo zvířete, ale i cokoliv, co vás velmi psychicky tíží a ubíjí. Jakákoli ztráta (například finanční) může způsobit zármutek. Tedy i v jiných náročných situacích máme právo na to, abychom si dopřáli truchlení.
Důležité je neodepírat si prostor na to, abychom procítli vztek a smutek. Klidně si i zakřičet nebo učinit cokoliv, co nám pomůže vyventilovat nahromaděné emoce. Jakmile projdeme svými pocity (možná musíme i na několikrát), pak jsme připraveni přijmout, že se na tomto světě nachází také věci, které zkrátka nemůžeme ovládat. Také jednodušeji najdeme svou vnitřní sílu jim čelit.
2. Přijmutí, že některé situace jsou mimo naši kontrolu
Jak již bylo v předchozím bodu zmíněno, v životě nás potkají i takové události, které nelze mít pod kontrolou. Přijmout realitu patří vždy mezi ty nejzásadnější a první kroky k tomu, abychom našli svou vnitřní sílu o přes všechny těžké časy, které se okolo nás odehrávají.
Samozřejmě se tento bod snáze se řekne, než udělá. Existuje důvod, proč je přijetí poslední fází smutku. Než dosáhneme tohoto bodu, musíme projít všechny naše ostatní emoce (tedy učinit předchozí tip). To vše hraje velkou roli v dosažení přijetí.
💡 Tip: Přečtěte si také těchto 10 tipů, jak zatočit se špatnou náladou.
3. Přeformulování negativních myšlenek
Zní to jako otřepaná fráze, ale transformace negativních myšlenek se skutečně řadí mezi jeden z nejlepších způsobů, jak zůstat silný, když nám život příliš nehraje do karet. To neznamená, že se hned proměníme v chodící klišé zpívající o vyjasňující se šedé obloze a přitom všude vlepuje své úsměvy a šťastnou tvář. Předstírání štěstí ho stejně nikomu nepřinese.
Místo toho přemýšlejme o tom, jak můžeme skutečně přepsat negativní myšlenky. Pokud si například říkáme: „Už to dál nemůžu vydržet,“ otočme to na: „ Už tak dlouho se mi nedaří, ale přesto stále stojím a dýchám“. Nebo jestli nás honí myšlenky jako: „Nemohu přežít tuto ztrátu, je toho příliš mnoho na to, abych ji nesl,“ přeformuljeme je na: „Zažil jsem ztráty již dříve a přežil jsem to“.
Každá negativní myšlenka jen umocňuje tyto pocity a přivolává nálet dalších smutných emocí. Rozpoznání toho, když myslíme příliš černě a snažení se převrátit to alespoň do trochu pozitivnějšího světla pomáhá najít vnitřní sílu. Musíme jen odhalit myšlenkové vzorce, které se nám nelíbí.
4. Pociťování vděčnosti
Tento trik vám zabere pouze chviličku času a úsilí, tak proč ho nezkusit zařadit mezi své pravidelné rituály, a to i v případě, že přišly těžké časy? Téměř všichni duševně silní lidé praktikují vděčnost za jakýchkoliv podmínek a vědí proč – sklízí pak vytoužené ovoce.
To neznamená ignorování bolesti nebo minimalizování těžkosti. Ale je důležité si připomínat také všechny dobré věci v živote, které máme stále k dispozici a kolem sebe. Díky tomu mnohem lépe zvládneme těžké časy.
Každý z nás najde alespoň pár věcí, za které můžeme být vděční. Pro někoho je to zdraví, pro jiného rodina, přátelé nebo třeba jen to, že dnes byl krásný, slunečný den. Zkrátka se více zamyslet nad tím dobrým, co nás v životě obklopuje.
5. Požádání o pomoc
Není nic špatného nebo ostudného na tom, když člověk v těžkých časech poprosí někoho o podporu. Nejen děti, ale i dospělí někdy potřebují slyšet slova útěchy od jiných. Být silný totiž neznamená, že nikdy nepotřebujeme pomoc. Právě naopak, je pochopitelné, že někdy nemůžete dělat všechno jenom sami nebo potřebujeme emocionální vzpruhu od svých blízkých.
Uvědomit si, že některé problémy jsou pro jednoho člověka příliš velké, představuje jeden z nejlepších způsobů, jak najít svou vnitřní sílu i v náročných obdobích. Ať už požádáme člena rodiny, aby na chvíli pohlídal děti, zatímco my hledáme řešení, nebo oslovíme terapeuta pro emocionální podporu – vše je známkou odvahy.
6. Sebepéče
Všichni duševně silní lidé považují péči o sebe za prioritu číslo jedna, a to i v těch nejtěžších dobách. Vědí totiž, že boj o vyrovnání se s úzkostí bývá obtížnější, pokud se o přestanou starat o svou mysl a tělo.
Těžké časy nás trochu svádí, abychom se začali zanedbávat, protože se utápíme ve vlastním neštěstí. Důležité je ale překonat tyto negativní myšlenky a zůstat ve svém udržovacím režimu. Stále bychom měli dbát na vyváženou stravu, pohyb a především hodně odpočinku, abychom mohli co nejlépe zvládat životní výzvy.
7. Dělání si radosti
Neměli bychom zapomínat si na naše oblíbené aktivity, které nám za běžných okolností dělají radost. V tuto chvíli na ně sice nemáme moc pomyšlení, ale pokud se překonáme a pustíme se alespoň do jedné z nich, může v nás probudit zase vnitřní potěšení a lepší náladu, i když se nám jinak momentálně moc nedaří.
Zkusme si třeba vzpomenout na to, co jsme milovali jako malí. Probuďme v sobě naše vnitřní dítě a vběhneme do světa fantazie a ztřeštěných nápadů. Tím odsuneme špatné myšlenky do pozadí a alespoň na chvíli zapomeneme na nešťastné události.
Celkově pomáhá pobývat v přítomnosti malých ratolestí plných veselé chuti do života. Co třeba takový tanec v dešti? Hraní deskovek nebo venkovních her, jako je schovávaná? Proti nadšenému výskání dětí nebude mít melancholie šanci.
8. Čas strávený venku
Příroda, ale i celkově čas strávený venku dokáže přivést na úplně jiné myšlenky. Ne nadarmo se říká, že příroda léčí a uzdravuje. Dokáže totiž přinést klid na bolavou duši a také ukáže všechny svoje krásy, jako čerstvý vzduch, vitamín D, lepší pocit ze sluníčka, zpěv ptáků nebo šustící listí.
Když na nás přijdou chmury, měli bychom vyrazit aspoň na malou procházku. Nemusíme jít vyloženě do přírody, ale už jen nadechnout se čerstvého vzduchu a pobýt chvíli na denním světle může skvěle ulevit bolavé dušičce. Navíc venku lze najít kolem sebe samou radost a bezstarostnost, tak stačí jen otevřít oči a nechat se tím pohltit.
💡 Tip: Světlo by měl každý využívat moudře. Absence denního světla se musí kompenzovat, a proto by lidé měli alespoň půl hodiny pobývat venku ideálně každý den. Večer je naopak potřeba odfiltrovat modré záření z obrazovek, jinak dojde k narušení efektivity spánku a následkům v podobě malé odolnosti organismu vůči nemocím a jiné zátěži.
9. Smích
V takových okamžicích asi není nikomu zrovna do smíchu, ale on opravdu dokáže mnoho ran vyléčit. Nejprve si tedy musíme přiznat svou nynější situaci a pak si dovolit vyzkoušet nějaké taktiky, které by nám pomohly více se radovat a smát.
Jedná se o jeden z mechanismů zvládání náročných období, který je naprosto zdravý a přirozený. Takže je v pořádku uznat svou situaci a dívat se například zábavnou televizní show, videa nebo knížku.
10. Vizualizace ideální reality
Místo utápění se ve svém neštěstí bychom raději měli změnit myšlení tak, že zavřeme oči a necháme odehrát si svůj ideální scénář (technika zvaná vizualizace). Měli bychom se snažit vytvořit si co nejevokativnější snímky, abychom se do nich pořádně nacítili a prožili je.
Když si představujeme, že děláme nějakou akci, aktivujeme stejné oblasti mozku jako bychom ji skutečně prováděli. Náš mozek často vnímá věci, které si představujeme, jako ekvivalentní reálným činnostem. Tak stačí zapojit fantazii, rovnou do ní skočit a nechat se unášet.
Každý si občas zažije nějakou těžkou chvíli ve svém životě. Důležité je však najít zase svou vnitřní sílu, která nám pomůže ustát tyto nelehké situace. Musíme zůstat odolní a hlavně si pamatovat, že náročné momenty nás činí o to víc silnějšími a udělují nám lekci. Vždyť i malé děti se učí z neúspěchu – tolikrát museli selhat a spadnout na zem, než se naučili chodit.