Domů » 12 Tipů: Jak se nejlépe naučit anglicky doma?

12 Tipů: Jak se nejlépe naučit anglicky doma?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
učení angličtiny

Ve škole nebývala angličtina vaším oblíbeným předmětem? Možná to bylo učitelem, možná formou. Věřte ale, že angličtina může být zábavná. Pokud se anglicky chcete naučit pohodlně z domova, přinášíme vám tipy, jak na to!

Výhody a nevýhody učení doma

Když se zamyslíme nad tím, co nám takové domácí učení angličtiny přináší, určitě je to v prvním případě pohodlí. Nikam nemusíme a velké výdaje nás také nečekají. Na druhou stranu se ale spoléháme jen na sebe a svou vůli. Jestli vám chybí disciplína, bude to pro vás o dost těžší. Nepostrádáte-li zápal do učení a jste spíše samoukové, anglicky se naučíte bez problémů, chce to jen trénink, ostatně jako všechno. Je ale možné, že se budete posouvat pomaleji než, kdybyste si najali lektora. Až se jazyk naučíte, budete na sebe ale jednou tak pyšní.

Tip č.1: Využijte aplikace

Nejznámější aplikací na učení jazyků je asi Duolingo, které si můžete stáhnout do svého mobilu a každý den se těšit na svou chvilku vzdělávání. Aplikace nabízí učení zábavnou formou – doplňovačky, testy poslechu a procvičení výslovnosti. Při splnění lekce se posouváte na další úroveň a učíte se tak slovíčka z různých kategorií. Zároveň můžete vidět, na jakém místě v žebříčku jste se díky své aktivitě umístili. Duolingo vám také zasílá týdenní email o vašem progresu, což vám pomůže s motivací. Jednoduché, hravé a pohodlné. O nic se nemusíte starat, nic nemusíte vyhledávat, Duolingo pro vás už veškerý materiál připravil.

Tip č.2: YouTube videa

Na YouTube se mimo klasické youtubery nachází i specialisti na jazyky. Ti vám poradí s gramatikou, pomohou s konverzací a obohatí vás. Opět se jedná o pasivní činnost, která je velmi oblíbenou. Na české scéně je vyhlášeným lektorem Broňa Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna, který je velmi optimistický a dokáže vám, že angličtinu zvládne opravdu každý. Co se týče zahraničí, můžete najít videa, která vás učí díky scénám ze seriálů hovorovou angličtinu. Uslyšíte tak opravdové přízvuky a fráze, na které narazíte v každodenním životě.

Tip č.3: Sledujte filmy a seriály v angličtině

Kdo by nemiloval filmy a seriály? Pusťte si nějaký (klidně váš oblíbený, abyste porovnali) a zapněte si k němu české titulky. Časem si začnete všímat, že byste slova z úst herců dokázali přeložit sami. Po čase můžete postoupit o úroveň výš a zapnout si anglické titulky. Uvidíte tak, jak se dané fráze píší. No a poslední level je sledování bez titulků. Pokud jste se dostali na tuto úroveň, tak vám srdečně gratuluji, vaše angličtina se dostala na vysokou úroveň. Nezoufejte, pokud se k tomu ani neblížíte, všechno má svůj čas, proto buďte trpěliví.

Nezapomínejte ani na to, že existují filmy a seriály s britskou i americkou angličtinou. Jaký je v nich rozdíl? Pravděpodobně budete více rozumět té americké, která nemá tak výrazný přízvuk. Překvapivě se ale právě britská angličtina vyučuje na školách. Pokud vám tedy dělá britská problém, zkuste americký akcent.

Britské seriály: Sherlock, Peaky Blinders, Forever

Sledování seriálu v angličtině
Oblíbenou platformou pro sledování filmů a seriálů v originále se za poslední dobu stal Netflix.

Tip č.4: Využijte sociální sítě

Sledujte zahraniční profily, které přidávají nejen fotky, ale také videa. Budete tak s angličtinou v kontaktu neustále. Naučíte se slovní spojení, která se užívají v neformální mluvě, což se ve škole rozhodně nedozvíte. Zásadní v učení jazyka je to, abyste ho užívali často a pravidelně. Když kliknete na sociální sítě bez záměrů se učit, stejně něco postřehnete, ať už jste to měli v plánu, nebo ne. To je pro jazyk velmi důležité.

Mrkněte ale i na české profily, které se učením angličtiny zabývají. Může to být třeba Kubova English nebo profily přidávající slovíčka na každý den.

Tip č.5: Knihy

Trochu old school, co? V knihách se narozdíl od výše zmíněných bodů užívá formální angličtina a celkově obraty, které se v mluvě tolik nenacházejí. Setkáte se s jazykem pouze v psané formě, a až vám někdo řekne nějaké slovíčko, o dost pravděpodobněji budete bez problému vědět, jak se píše, jelikož se ve vašem mozku vytvoří schopnost rozumět tomu, jak písmenka tvoří slova.

Pokud s angličtinou začínáte, doporučuji pohádky pro děti. Prodávají se dokonce i knihy s jednou stranou, která je česky a druhá anglicky. Odstraňuje to tak problém vyhledávání slovíček. Pro pokročilejší je k dispozici nepřeberné množství knih, které se u nás prodávají v originále. Můžete si zakoupit knihu, kterou máte přečtenou v češtině, a mít tak tu výhodu, že budete vědět o čem je. Odvážlivci, kteří čtou knihu v anglickém jazyce a předtím ji neznali, existuje jedno pravidlo: I když slovíčka nebo fráze neznáte, nemusíte si každé z nich překládat. Napište si slovíčko, které neznáte a zajímá vás jeho význam, ale neztrácejte čas tím, že budete vysedávat u překladače a hledat každé slovo, tím to nikam nepovede. Pokuste se porozumět příběhu, i když ho úplně nechápete, to je součást učení.

Tip č.6: Vyhledávejte a zapisujte si slovíčka

Slovní zásoba je základ, bez kterého se neobejdete. Když někde spatříte slovo, které vám nic neříká, zapište si ho a vyhledejte. Práci vám usnadní internetové portály (nebo učebnice), které mají slovíčka vypracované a rozřazené do kategorií. Stačí si je jen opakovat, nebo si je klidně namluvit. Kamkoliv venku půjdete si je zapnete do sluchátek a nebudete se je muset biflovat. Pokud jste doma, tak je poslouchejte při nějaké činnosti, při které vás to nebude rušit. Je to skvělá metoda, jak se rychle a bez velké snahy učit, stejně jako když posloucháte písničku a za chvilku umíte celý její text.

Zapisování anglických slovíček
Každý den se naučte 5 nových slovíček. Tím rozšíříte svou slovní zásobu o 140 slovíček měsíčně.

Tip č.7: Hrajte hry

Tento tip bude možná spíše pro kluky, ale je velmi účinný. Sama jsem na základní škole byla překvapena, kolik kluků, kteří vzdělávání moc nedávají, zná slovíčka, která slyším poprvé. Stejně jako seriály či filmy se ve hrách vyskytuje spoustu užitečných frází, a hlavně také pokynů. Aniž byste se snažili, budete vědět, co jednotlivá slova znamenají a určitě se vám do budoucna budou hodit.

Tip č.8: Najděte si parťáka!

Ve dvou se to lépe táhne, to ví každý. Zeptejte se svých přátel, nebo své drahé polovičky, jestli by do této výzvy nešla s vámi, ať už je na stejné úrovni, nebo anglicky umí lépe či hůře. Můžete se učit jeden od druhého díky svým postřehům a znalostem, ale zároveň společně například sledovat seriály a filmy nebo hrát hry.

Tipy na hry: Vytvořte si kartičky, na kterých budou napsaná slova či osobnosti. Každý si vytáhne kartičku a jeho úkolem bude popsat tomu druhému, co na ní má napsané. Skvěle si tak procvičíte konverzaci a ověříte si, jak na tom jste s mluvením.

Stejně tak si na kartičky můžete napsat jména slavných osobností, ukázat vybranou kartu vašemu protějšku a tentokrát hádat, co máte vy na té své. Člověk naproti vám se bude snažit vám popsat danou osobnost.

Dále jsou k dispozici klasiky jako je oběšenec (hangman) nebo slovní fotbal (word chain game).

Tip č.9: Mluvte

Mluvení je ve většině případů úplně ta nejtěžší část, protože se sama o sobě ve školách příliš netrénuje. Je tak potřeba, abyste se rozmluvili sami. Jak? Najděte si na YouTube videa, kde vám tvůrce pokládá otázky. Zastavte si je a opravdu se snažte odpovědět tak, jako by se vás zeptal někdo na ulici. Dalším ze způsobů je online konverzace, které nabízí některé stránky. Díky nim se dostanete do kontaktu s rodilým mluvčím, který vám pomůže se rozmluvit. Jestli si na to ještě netroufáte, zapněte si kameru a prostě mluvte. Představte sebe, svou rodinu, kde bydlíte, jak se máte a co děláte ve volném čase.

Tip č.10: Myslete v angličtině

Myšlenky se nám v hlavě střídají jedna za druhou. Zkuste si někdy přeložit to, o čem přemýšlíte. Dokázali byste to? Vytvářejte co nejjednodušší věty, aby se vám zautomatizovali. Až poté budete říkat své myšlenky nahlas, nebude pro vás takový problém postavit smysluplnou větu. Angličtina se stane jazykem, který budete skvěle ovládat. Říká se, že pokud přemýšlíte v angličtině, aniž byste se o to snažili, máte už vysokou úroveň jazyka. Vrcholem je pak snění v angličtině.

Učení angličtiny
Učte se každý den po dobu 10 minut a pozorujte progres.

Tip č.11: Pište si s někým anglicky

Opět si najděte nějakého kamaráda, který se chce také naučit anglicky, a pište si zprávy v angličtině. Ještě lepší případ je textování si s někým, kdo anglicky mluví denně. Díky sociálním sítím není takový problém si vyhledat někoho, kdo žije v zemi, kde se mluví anglicky, a začít s ním konverzovat. Dostanete od něj zpětnou vazbu, výrazně se zrychlí vaše tempo učení a poznáte spoustu zkratek. Stejně jako my se nikdo v zahraničí nechce zdržovat psaním rozsáhlých zpráv, proto volí zkratky jako btw, idk, gn, ofc a další, které se jinde nenaučíte.

Tip č.12: Věnujte studiu angličtiny denně 10 minut

10 minut se zdá určitě jako krátká doba. Jak jsme si ale řekli výše, důležitá je rutina. Nemusíte u toho sedět hodiny, stačí pár minut soustředění, a vaše úroveň angličtiny se zlepší. Pokud budete následovat některé z tipů v tomto článků, pravděpodobně se budete učit více, než 10 minut, ale hlavní je, že se nemusíte nutit do nudných hodin studia. Cíl 10 minut není náročný, proto budete mít větší motivaci je opravdu dodržovat. Možná se přistihnete, že se učíte déle, než jste chtěli, protože vás to prostě baví.

To bylo 12 tipů, jak se naučit anglicky z pohodlí domova. Využijte všechny tipy a kombinujte je, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku. Poslední věc, kterou si neodpustím – buďte trpěliví. Je moc důležité, abyste se zaměřovali na kvalitu a ne kvantitu. Nechte čas, aby z vás udělal mistry a užívejte si cestu, která nikdy nekončí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz