Také se vám při pohledu na aktuální vyúčtování za energie protočily panenky? Současná nelehká ekonomická situace se podepisuje na téměř všech domácnostech, které čelí zvyšujícím se cenám nejen za energie, ale i pohonné hmoty či potraviny. V článku vám proto přinášíme 15 tipů, jak ušetřit peníze za elektřinu i plyn. Spoustu z nich přitom zvládnete zařídit i sami.
💡Tip: Inspirujte se i našimi další tipy, jak ušetřit během každého dne.
Obsah článku
Jak ušetřit peníze za elektřinu a plyn?
Většina z těchto tipů vám sice neušetří desítky tisíc korun ročně, ale každá koruna se počítá. Pojďme se nyní na ně podívat:
1. Na scénu přicházejí svetry a tlusté ponožky
Nejspíš vás už tato rada po dění v posledních týdnech irituje, ale pokud se opravdu snažíte ušetřit peníze za vytápění, není nic jednoduššího, než se trochu přiobléknout.
Možná vás to dokonce překvapí, ale ideální teplota v bytě by se měla pohybovat přes den jen okolo 20 °C! V noci je to pak ještě o něco méně. Zbytečným přetápěním nejenže roste váš účet za energie, ale zároveň škodíte sobě i celé planetě. Nižší teploty totiž prospívají kvalitnějšímu spánku i vašemu zdraví. Vyzkoušejte snížit teplotu!
2. Regulujte teplotu pomocí termostatu
Efektivním způsobem, jak ušetřit za vytápění, je určitě nastavení termostatu. Nejen, že si na něm můžete nastavit různé teploty vytápění v jednotlivých místnostech, ale také různou teplotu během celého dne. Nač byste zbytečně topili například během doby, kdy jste v práci? Je taky zbytečné přetápět místnosti jako je chodba, ve které stejně trávíte úplné minimum času. V noci ideálně netopte vůbec a ráno si nastavte topení třeba jen na 40 minut.
3. Odvzdušněte si radiátory
Topíte, topíte, ale teplo se nedostavuje a účet je čím dál vyšší? Jestli se v tom poznáváte, vyzkoušejte, zda vám řádně topí radiátory. Častým problémem totiž je, že část nebo klidně i celý radiátor netopí nebo jen velmi málo. Obvyklou příčinou je přitom jeho zavzdušnění.
Odvzdušnění radiátorů ale většinou není nijak komplikované. Pokud jste zruční, zvládnete to i sami za pomoci plochého šroubováku.
💡Tip: Jak jednoduše poznat zavzdušněný radiátor? Pokud máte dům, tak jděte k nejvýše položenému radiátoru v domě a sáhněte na stranu nejdále od přívodu vody. Pokud je tato část studená, tak zkuste pootočit šroubem a přebytečný vzduch vypustit. Nezapomínejte na to, že pokud několikrát radiátor odvzdušníte, tak budete muset také dopustit vodu do celého topení.
4. Vypínejte svítící spotřebiče ze zásuvek
Naše domácnosti jsou plné spotřebičů. Televize, rádio, mikrovlnka, trouba,… A všechny tyto spotřebiče jsou buďto neustále zapnuté a nebo na své zapnutí čekají v takzvaném stand-by neboli pohotovostím režimu. To znamená, že jsou permanentně připojené do sítě, často na něm dokonce i svítí diody a čekají, až je zapnete. Tato zdánlivě neškodná záležitost se ale může velmi negativně promítnout do vaší celkové spotřeby.
Je však potřeba zmínit, že problém se stand by se týká především starších spotřebičů. Ty nové jsou již regulované, aby jejich spotřeba během pohotovostního stavu byla výrazně nižší. Nicméně i tak díky němu platíte více, než kdybyste spotřebiče vytáhli ze sítě úplně.
💡Tip: V obývacím pokoji si můžete pořídit prodlužovačku nebo zásuvku s vypínačem. Když jedete například na dva dny mimo domov, tak jednoduše jedním ťuknutím vypojíte 3-5 spotřebičů najednou.
💡Tip: Prodlužte výdrž svého telefonu a baterie s těmito sedmi tipy.
5. Peníze lítají z okna i nabíječkou
Ani nabíječku na mobil byste neměli nechávat permanentně v zásuvce. I přes to, že zrovna nenabíjí váš telefon, totiž spotřebovává menší množství elektrické energie. S tímto tipem sice neušetříte tisíce, ale každá koruna může být dobrá. Zároveň neustálým zapojením dochází k jejímu opotřebování. Může se tedy rychleji pokazit.
6. Vyhněte se žehlícím nešvarům
Každý ví, že žehlička je pořádný žrout elektřiny. Její průměrná spotřeba je okolo 2,5 kW za hodinu, což vám může ročně hodit klidně i několik tisíc korun. Spousta lidí přitom žehlí špatně, například nepřizpůsobuje teplotu žehličky jednotlivým materiálům nebo žehlí věci, které to vůbec nepotřebují. To se následně může odrazit na zhoršení materiálu, ale také na celkovém účtu.
Mezi věci, které by se neměly vůbec žehlit, patří například froté ručníky, funkční a sportovní oblečení z umělých vláken či krepová prostěradla.
Věnujte také chvíli roztřídění oblečení podle vhodné teploty žehlení. Začněte těmi, které vyžadují teplotu nejvyšší, a postupně ji snižujte na minimum. Kousky, které vyžadují pouze nízkou teplotu, potom zvládnete dožehlit i po vypnutí žehličky na zbytkové teplo.
Pozor si dejte také na přesušení oblečení. Čím sušší totiž je, tím více páry, a tedy i energie na jeho žehlení spotřebujete.
💡Tip: Přečtěte si také, jak se správně starat o oblečení.
7. Při dlouhých cestách zeslabte bojler
Vypínat či nevypínat? U bojleru se na toto téma vedou neustálé debaty. Většina lidí se ale shoduje, že vypínání bojleru má smysl pouze ve chvíli, kdy odjíždíte na delší dobu mimo domov.
Pokud se obáváte zamrznutí vody, můžete teplotu ohřevu pouze snížit. I tento krok vám pomůže leccos ušetřit.
💡Tip: Teče vám vařicí voda z bojleru? To je možná zbytečné. Zkuste snížit ohřev vody pro celkovou spotřebu. Bojler vám vydrží déle a vy ušetříte nějakou tu korunu.
8. Zabraňte úniku tepla
Pokud nemáte dům či byt dobře utěsněný, drahé teplo vám může snadno unikat. Nejčastěji přitom teplo uniká okny a dveřmi. Jestli jsou na vině okna, razantním řešením je jejich výměna. Tento krok je sice dlouhodobým řešením, ale je zase velmi drahý. Levnější variantou je lokální těsnění v místech úniku tepla.
Prověřte, zda jsou všechna okna a dveře dobře utěsněné. Například u dveří se po nějaké době těsnění úplně ztratí. Nejlépe otestujete úniky, pokud v opravdu chladném dni přiložíte po obvodu ruku nebo jiný předmět. Můžete si pomoci i otevřením okna, aby se vytvořil průvan. Úniky tepla mohou v zimních měsících výrazně zvýšit vaše náklady na vytápění i komfort. Izolace stěn a stropu také může přinést významné úspory.
Investujte do izolace stěn, podkroví a oken. Staré domy často trpí nedostatečnou izolací, což vede k vyšším nákladům na vytápění i chlazení. Systémy jako dvojskla nebo dokonce trojskla u oken výrazně sníží tepelnou ztrátu. Stejně tak utěsnění spár, dveří a okenních rámů pomůže zabránit úniku tepla. Nezapomínejte, že největší úniky tepla jsou vždy stropem a následně okny, takže zateplení tlustých kamenných stěn polystyrenem moc nedoporučujeme hned z několika důvodů.
Zateplení fasády domu je poměrně nákladná záležitost, takže pokud chcete zateplovat a nemáte tolik peněz, tak určitě doporučujeme zateplit stropy či půdu. Když chcete dělat zateplení kompletně, tak si určitě zažádejte o podporu Nová zelená úsporám.
💡Tip: Víte, jaká je běžná spotřeba elektřiny?
9. Zapomeňte na vanu, sprchujte se
Také milujete, když si po dlouhém dni napustíte horkou vanu s pěnou až po okraj? Pokud se snažíte ušetřit, tak na vanu raději zapomeňte a vyměňte ji za šetrnější sprchu. Můžete si navíc pořít úspornou hlavici do sprchy, která slouží ke snížení spotřeby vody.
10. Sviťte LED žárovkami
Pár stovek až tisíc korun ročně k dobru můžete získat také pomocí výměny žárovek. LED žárovky jsou sice oproti těm klasickým o něco dražší, ale na druhou stranu jsou úspornější a mají i delší životnost, a to až o dvojnásobek!
11. Energetické štítky
Při nákupu nových elektrospotřbičů věnujte vždy pozornost takzvaným energetickým štítkům. Je to označení toho, jak velkou spotřebu energie či vody daný spotřebič má. Pokud vyměníte své staré neúsporné spotřebiče za nové, vysokoúsporné, můžete ročně ušetřit spoustu peněz. Tyto spotřebiče jsou navíc také šetrnější k životnímu prostředí.
Existuje několik kategorií, přičemž nejúspornější z nich je A+++ a nejméně úsporná je skupina G.
12. Zhasínejte světla
Také máte v celém bytě či domě neustále rozsvícená světla ve všech místnostech? To je ovšem chyba. Každá žárovka je totiž takový malý žrout peněz. Její vypnutí se vám vyplatí už ve chvíli, kdy by měla být vypnutá jen pět minut.
13. Využívejte nízký tarif
Pokud elektřinou poháníte bojler, elektrické topení, tepelné čerpadlo nebo třeba elektromobil, máte právo využívat takzvaný nízký tarif. To znamená, že v určitých časech máte elektřinu levnější. Dřív to bylo převážně v noci, dnes se nízký tarif však spíná i během dne. Jestli můžete a chcete ušetřit, využívejte nízký tarif na maximum.
14. Používejte pokličky
I při vaření se dá ušetřit pár kaček. Stačí vám k tomu pokličky. Pomalé postupné vaření vody může být sice na pohled líbivější a určitě si během něj stihnete nachystat všechny suroviny, je ale neúsporné a úplně zbytečné.
15. Úsporné praní
Snížit spotřebu elektřiny můžete i při praní, stačí se držet několika pravidel. Nejvíce energie přitom ušetříte pomocí snížení teploty praní. Na vyšší teplotu než je 40 °C perte opravdu jen velmi znečištěné prádlo.
Dalším tipem je naplnění pračky. Tu určitě nepřeplňujte, ale zároveň ji nepouštějte poloprázdnou. Spotřeba energie je v takovém případě vyšší a škodíte také životnímu prostředí.
Pokud si pořizujete pračku novou, vyberte si takovou, která je energeticky úsporná, a která nabízí třeba i nějaký ekologický program. Ty bývají velmi často šetrné také ke spotřebě vody.
Bonus: Zbavte se námrazy v lednici
Lednice i mrazák by se měly jednou za čas kopletně odmrazit a umýt. Namrzlá lednice má totiž tendenci spotřebovávat daleko více elektřiny. Navíc tím proloužíte i její životnost.
Odmražování se doporučuje především v zimě. Potraviny z mrazáku tak můžete na chvíli uložit třeba na balkoně.
💡Tip: I na jídle se dá ušetřit. Nenakupujete třeba zbytečnosti, které pak musíte vyhodit? Zjistěte další tipy v následujícím článku.