Domů » 9 Tipů: Jak můžete během dne ušetřit čas?

9 Tipů: Jak můžete během dne ušetřit čas?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak ušetřit čas během dne?

Čas rychle letí. Sotva se ráno probudíte, už se zase pomalu chystáte do postele. Týden uběhne jako nic a vy máte v neděli večer pocit, že jste zase vůbec nic nestihli. A přitom plánů máte plný seznam! Je vám to povědomé? V článku vám proto představíme 9 tipů, které vám ukáží, jak ušetřit čas během běžného dne. Někdy se i pět minut navíc počítá.

💡 Tip: Znáte pojem sebenaplňující proroctví? Přečtěte si, jak vás může posunout k vašemu vysněnému cíli.

1. Ušetřit čas pomůže time management

Time management není pouze doménou vysokých manažerů. Dobré rozplánování času se hodí vždy. Uděláte si ve svých záležitostech přehled, a navíc zjistíte, zda je váš plán realizovatelný. Zkuste se proto každý den zamyslet, co vás čeká, a jak to co nejlépe skloubit.

Vhodným nástrojem je například To Do List, kde si zapisujete důležité úkoly či události. Ideální je si k nim připsat i důležitost. Budete tedy vědět, které položky hoří, a které mohou počkat do zítřka.

2. Naučte se psát všema deseti

Možná vás to překvapí, ale i takto se dá ušetřit hodně času, obzvlášť pokud je psaní pevnou součástí vaší pracovní náplně. Lidé, kteří nepíší všemi deseti prsty, většinou udělají okolo 100 až 150 úhozů za minutu. Oproti tomu ti, kdo píší všemi deseti zvládají alespoň 250 úhozů za minutu.

Můžete díky tomu uštřit denně hodiny času a i pár minut navíc na kafe a relax se vždy hodí.

Pomocí psaní všemi deseti můžete trochu ušetřit čas
Pomocí psaní všemi deseti můžete trochu ušetřit čas

💡 Tip: Pokud by se vám tato dovednost hodila, v tomto článku naleznete 7 tipů, jak se naučit psát všemi deseti.

3. Zrychlete usínání

Převalujete se každý večer v posteli, ale spánek se stále nedostavuje, a ráno se budíte pozdě a unavení? Přitom pokud byste usnuli dříve, mohli byste ráno vstát o něco dřív a jít si třeba zaběhat.

Příčin složitého usínání může být mnoho, často je však na vinně stres. Zkuste se proto před spaním trochu zklidnit. Uvařte si bylinkový čaj, vyzkoušejte klidnou pomalou jógu na usnutí a doplňujte magnesium.

4. Vařte rychle a jednoduše

Štve vás, jak každý den strávíte věčnost u plotny při vaření na další den? Pokud si nemůžete dovolit chodit každý den do restaurace, vyzkoušejte některý z rychlých receptů, kterých najdete na internetu mraky. Například našich 10 vegetariánských receptů, které budete mít do pár minut hotové.

Inspirujte se recepty do pár minut
Inspirujte se recepty do pár minut

💡 Tip: Zkuste vařit na dva dny naráz. Ušetříte si čas a námahu za každodenní vaření, a navíc to může vyjít i levněji.

5. Denní doba zefektivní váš výkon

Někdy člověk může pracovat, jak dlouho chce, ale stejně mu to prostě nejde. Zato jindy je práce hotová, ani neví jak. Každý člověk je navíc jiný, někteří jsou sovy, jiní skřivani. Všimli jste si třeba, že se vám pracuje daleko lépe v noci?

Pokud vám to vaše práce umožňuje, je lepší pracovat v době kdy se cítíte dobře a plní energie, ne se trápit mezi osmou a čtvrtou jen proto, že je to „normální“. Práce se vám tak značně urychlí, a vy budete mít trochu času navíc.

6. Cesta do práce nemusí být nuda

Každý, kdo se někdy dopravoval za prací, ví, že je cestování úplný zabiják času. Vždyť kdybyste do práce jezdili každý den hodinu, tak za týden je to i se zpáteční cestou 10 hodin. Zkuste se nyní zamyslet, co během cestování děláte. Díváte se do mobilu? Koukáte z okna? Posloucháte hudbu?

Cestování přitom nemusí být nuda! Berte to jako příležitost! Toužíte například naučit se nějaký nový jazyk? Opakujte si ve vlaku slovíčka. Využijte ten čas, který byste jinak promrhali projížděním feedu na Facebooku, něčím smysluplným. Vyzkoušejte třeba nějaký zajímavý naučný podcast.

Nebo pokud dlouhodobě plánujete začít sportovat, spojte příjemné s užitečným a začněte jezdit do práce na kole. Budete mít sportovní vyžití, a zároveň budete šetřit planetu.

Využijte cestu do práce efektivně
Využijte cestu do práce efektivně

💡 Tip: Chcete vědět, jak můžete dále zefektivnit vaši cestu do práce? Dozvíte se v dalším článku.

7. Nakupujte online

Doba covidová, která nás poslední dva roky trápila, způsobila, že mnoho lidí začalo nakupovat více online. Nákupy online jsou přitom výhodné i nyní, protože vám šetří čas. Místo cesty do supermarketu si můžete položky jednoduše naházet do online košíku a objednat si dovoz nákupu na konkrétní čas domů i do práce.

Online přitom můžete dnes koupit téměř cokoliv: potraviny, drogerii, granule pro psa i oblečení.

8. Jak ušetřit čas? Omezte sociální sítě

Kolik času strávíte bloumáním na sociálních sítích? A považujete tento čas za uspokojivý? Pokud ano, přejděte rovnou k dalšímu tipu, avšak pokud ne, pak věřte, že nejste sami.

Lidé sociální sítě využívají k vyplňování volných chvil a bezmyšlenkovité zábavě, například, jak jsme popsali v předchozím tipu, při cestování za prací. Takto ztratí klidně i několik hodin denně. Přitom by se tento čas dal využít jakkoliv jinak. Co třeba krátká projížďka na kole nebo čtení zajímavé knihy?

Zkuste si proto přesně stanovit maximální dobu, kterou na sociálních sítích denně strávíte, a pokuste se ji dodržet.

Omezte sociální sítě a získejte čas navíc
Omezte sociální sítě a získejte čas navíc

9. Konec prokrastinace

Ach ta prokrastinace! Někdy se prostě člověku tak nechce pracovat, a tak raději uklidí celou kuchyň, odpoví všem na maily, podívá se na jeden až pět dílů oblíbeného seriálu nebo dělá jednoduše cokoliv jiného.

Ale i tady platí pořekadlo že, co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra. Když budete povinnosti neustále odkládat, nakonec se vám nakupí tak, že nebudete vůbec stíhat. A většinou se povinnosti nakupí v tu nejméně vhodnou dobu. Zkuste se proto namotivovat, aby vám šla práce od ruky.

💡 Tip: Přečtěte si také, jak využít projektový management v běžném životě i v podnikání.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz