Atomové návyky jsou výbornou knihou, po jejíž přečtení si uvědomíte mnoho věcí o Vašem životě a každodenních rituálech. Proč si ráno dáváte kávu? Proč se neposouváte v určitých oblastech tak rychle, jak byste chtěli? Jaké tipy a triky používat pro odstranění zlozvyků? A jak naopak zprocesovat dlouhodobě přínosné návyky.
Obsah článku
Autor v úvodu knihy velmi krásně popisuje rozložení celku na atomy/malé části. Pokud chcete začít podnikat, tak byste měli rozložit své podnikání na menší části a každý den se ve všech oblastech posunout alespoň o malý kousek kupředu. To by mělo v konečném důsledku způsobit, že malé posuny v jednotlivých částech umožní velký posun celku.
Úspěch a zisk se nedostavuje lineárně!
Proč lidé často s něčím skončí dříve než se dostaví úspěch či odměna? Je to tím, že úspěch či zisk se nedostavuje lineárně. Pokud máte nějaký projekt, tak často první dvě třetiny jeho tvorby nezískáváte žádné ovoce, avšak v poslední třetině se Vám úspěch dostaví ve velké míře.
Špičkový fotbalista musí v rané fázi roky dřít, i když vyniká, ale úspěch se dostaví až když vstoupí do světa dospělého fotbalu. Cíl být dobrým fotbalistou mají téměř všichni mladí hráči, ovšem jen ti opravdu cílevědomý s dobrými návyky se stanou špičkou.
Vezměme si například Jaromíra Jágra, který je bezpochyby špičkou ve svém oboru a skvělým hokejistou. Proč uspěl? Bylo to tím, že měl cíl? Ano. Bylo to tím, že byl talentovaný? Ano. Bylo to tím, že měl dobré návyky tréninku a trénoval více než ostatní? Ano. Jaromír Jágr si vytvořil skvělé návyky tréninku a přetavil tak svůj potenciál skvělého hokejisty naplno. Podobný talent jako Jágr měli i jiní hokejisté, ovšem díky špatným návykům zůstali v průměru!
Podle čeho určit, jaké návyky jsou dobré a jaké špatné? Vždyť se jedná o tak individuální věc! Nikdo nemůže určit a zaškatulkovat všechny návyky na ty, které vás posunou a ty, kterým se raději vyhněte. Přesto existují návyky a rituály, které společnost takto rozlišuje.
Asi se všichni shodneme, že kouření nikdo neoznačí za správný návyk a naopak o studené sprše Vám málokdo bude tvrdit, že škodí zdraví. Existují však návyky, které pro jednoho člověka znamenají zlepšení kvality života a pro druhého zhoršení. Například takový dezert po obědě může být pro člověka s nadváhou zlozvyk a pro druhého, který se snaží přibrat, cesta k úspěchu.
U návyků je také důležitá jejich obtížnost. Některé návyky vyžadují silné vystoupení z komfortní zóny a sebezapření. Jiné jsou naopak velmi příjemné.
Jak tedy určit, do jaké škatulky určitý návyk zařadit? Na čem opravdu záleží, je cíl, který je v souladu s naší identitou. Podle toho, kam chceme směřovat a jaké máme cíle nebo vize, můžeme určit, které návyky a rituály zařadit do života, ale také ty, jež bychom měli vyřadit. Pokud navíc naše cíle vychází z našich hodnot a přesvědčení, je pro nás snazší zařadit atomové návyky do života.
Tip Žij Úspěšně: Při čtení této knihy se Vám určitě bude hodit si skvělé nápady zapamatovat, proto si určitě přečtěte článek Jak si zapamatovat důležité informace z knih.
Autor v knize popisuje a pomocí praktických příkladů přibližuje kompletní návod, jak do svého života zařadit dobré návyky. A to i v případě, že si myslíte, že na nic dalšího nemáte čas. Využívá k tomu jednoduché a účinné triky a rady jako například:
- kumulace návyků
- pravidlo dvou minut
- spojování lákadel
- klasické pravidlo odměna vs. trest (nebo-li cukr a bič)
A mnoho dalších, které posilují naši identitu i sebevědomí. V knize je spojeno to nejlepší z psychologie, výzkumů i biologie.
Tento koktejl informací Vás nenechá setrvat v zajetém systému, který Vám nevyhovuje. Jednoduché rady Vás přímo burcují k akci, protože jsou tak snadno aplikovatelné, že byste se museli stydět sami před sebou, kdybyste je nezačali alespoň zkoušet.
Tip Žij Úspěšně: Doporučujeme také článek Jak ranní vstávání a rituály zlepšují výkon.
Zlozvyky nás brzdí
Stejně tak, jako James v knize Atomové návyky představuje čtyři základní zákony změny plné tipů, jak budovat správné návyky, se v knize dočtete, jak skoncovat se zlozvyky. Převrácením jeho tipů, jak něco dělat, poskytl autor také návod na to, jak něco nedělat.
Možná si o některých svých zvycích ani neuvědomujete, že je děláte a především, že Vám škodí. James tvrdí, že jakmile si nějaký návyk vybudujete už se ho nikdy tak úplně nezbavíte. Vždy, když přijde příležitost, svůj (zlo)zvyk zopakujete.
Proto doporučuje změnit prostředí a přizpůsobit jej tak, aby Vás překážky, které si vytvoříte, nutily zlozvyk neopakovat. Případně si to naprosto znemožnit. Věřte, že po přečtení knihy budete přesně vědět, jak se svých zlozvyků zbavit (nebo je alespoň ovládnout).
Tip Žij Úspěšně: Knihu Atomové návyky najdete na stránkách nakladatelství Jan Melvil Publishing.