Domů » 5 kroků, jak si stanovit záměr a získat, co skutečně chcete

5 kroků, jak si stanovit záměr a získat, co skutečně chcete

autor Radka Čechová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak si stanovit záměr moře západ slunce muž rozjímání červánky

Pokud nevíme, co v životě chceme, těžko dojdeme do bodu opravdové spokojenosti. Mít svůj záměr je totiž důležité pro náš naplněný život i úspěšné podnikání. S odpovědí na otázku: „kam vlastně chcete dojít a co pro to dělat“, vám proto může pomoci správné stanovení záměru.

Stanovení záměru je efektivním nástrojem při změně životního stylu, ve vztazích, když se chcete něco nového naučit, při pracovním jednání, pohovoru nebo když si určujete svůj podnikatelský záměr. Jak záměr najít, správně ho formulovat a současně nestát v cestě jeho realizaci?

Jaký je rozdíl mezi cílem a záměrem?

I když to může vypadat, že cíl a záměr je to stejné, není tomu tak. Záměr by se dal definovat jako vize, směr, rozhodnutí, vůle nebo také úmysl. Není to krátkodobý úkol na vašem seznamu, ale je to pocit, který chcete uskutečnit. Uvědomění si svého záměru pomáhá dělat v životě správná rozhodnutí a držet si směr. Když si nejste jistí tím, co potřebujete udělat, stačí se držet svého záměru.

Zatímco záměry jsou o stavu bytí, cíle jsou především o dělání. Cíle tedy slouží k naplňování vašeho záměru pomocí konkrétních kroků. Většinou jich bývá víc, jsou měřitelné a jejich postupnou realizací se propracujete ke splnění toho, co si přejete. Cíle tedy tvoří pomyslný most mezi stanovením záměru a naplněním záměru.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o benchmarkingu a stanovení náročnějších obchodních cílů.

Proč je důležité mít záměr?

V současném světě plném možností se člověk může snadno ztratit. Jsme zahlceni úkoly a povinnostmi, přitom nemáme jasno v tom, kam nás naše každodenní činnosti zavádějí. Pokud tedy nemáte jasně stanovený záměr, je možné, že v životě stojíte na místě a nikam se neposouváte. Nebo se posouváte nevědomě tam, kam ani nechcete. Může to také vést ke zbytečnému plýtvání pozornosti a energie v osobním životě i v podnikání.

Jasnost vašeho záměru, vaše PROČ, přináší motivaci. Lidé, kteří jasně vědí, čeho chtějí dosáhnout, mají mnohonásobně větší šanci toho docílit. Např. podle studie z Harvardu měli studenti, kteří si správně stanovili záměr, dvakrát lepší výsledky než ti, kteří si nebyli jistí, kam má jejich studium směřovat a co od něj očekávají.

V čem spočívá síla záměru

Všechno, co se děje ve vesmíru, začíná záměrem. Je to tvořivá síla, která má schopnost naplnit všechny naše potřeby. Problém je, že většina lidí neumí se záměrem správně pracovat a jejich život se ubírá nahodilým způsobem.

Síla záměru je silou soustředěné mysli. Zjednodušeně se dá říct, že vaše mysl se díky uvědomění záměru nastaví do správné polohy tak, aby pro vás mohla pracovat s maximální účinností. Je ovšem důležité nedržet se striktně jedné představy o tom, jak se věci „mají“ stát. Jde o spolupráci s vesmírem, který dokáže vymyslet tu nejideálnější variantu, která by vás ani lépe nenapadla. Není proto nutné dopředu plánovat a sepisovat všechny cíle, které musíte splnit. Nechte se raději vést krok za krokem. Stanovení záměru je také důležitým krokem při používání zákonu přitažlivosti a manifestaci přání.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o tom, jak funguje zákon přitažlivosti.

Záměr uvádí do souladu srdce a mysl

Jak si správně stanovit záměr

Můžete mít jeden nebo více záměrů. Záleží pouze na tom, co vám vyhovuje. Záměr si můžete nastavit na dlouhodobý časový horizont, na rok, na měsíc, na týden nebo si ho třeba stanovte ráno po probuzení pro váš úspěšný den. Důležité ovšem je dodržovat následující kroky:

1. Identifikujte pravou touhu

Vaším záměrem by mělo být něco, co chcete nejen hlavou, ale především srdcem. Nezůstávejte proto jen u povrchních věcí, protože za původním přáním bývá většinou hlubší touha. Například můžete chtít povýšení v práci, ale pocit pod tím může být: „chci se cítit plně vyjádřen v práci, kterou dělám“. Nebo si např. můžete myslet, že chcete napsat knihu, ve skutečnosti to ale může být touha naplno projevit svoji kreativitu, a to třeba i jiným způsobem, než je zrovna psaní knihy, které vás možná nakonec nebude ani bavit. Takto si tedy znatelně rozšíříte pole možností.

Záměr by měl především vyjadřovat váš vytoužený stav bytí, nikoliv pouze věc nebo činnost. Zaměřte se proto spíše na kvality, které byste chtěli ztělesnit. Stanovený záměr by měl ve vás vyvolávat pocit přívalu energie a chuti do života. Pokud je váš záměr spíše o tom, co byste měli udělat a nepřináší vám radost, nebudete schopni se tomuto záměru oddat

2. Formulujte záměr správně

Správná formulace záměru je klíčová. Měla by to být ideálně krátká věta, kterou si snadno zapamatujete. Záměr vyjádřete pozitivním způsobem, protože negativní nastavení vás rovnou uvede do špatného rozpoložení mysli. Například místo: „Zbavím se toho hrozného tělesného tuku“, napište: „Zlepšuji zacházení se svým tělem“. Pokud se zaměříte na lepší přístup ke svému tělu, bude vás to automaticky vést ke zdravé stravě, pravidelnému spánku i cvičení, což následně způsobí ztrátu tělesného tuku.

Záměry mohou být formulovány v přítomném čase, ale není to nutně podmínkou. Důležité je, abyste měli z formulace dobrý pocit a cítili se motivovaně. Především ze svého záměru odstraňte slovo „zkusit“, které spíše evokuje váhání, než skutečné rozhodnutí. Například: „Pokusím se dnes pracovat na poslechu“ nahraďte „Dnes budu aktivním posluchačem“.

3. Posilujte záměry denně

Abyste si byli vašeho záměru dostatečně vědomi, věnujte mu každý den pozornost. Noste jej třeba na kusu papíru v kapse nebo si ho napište někam, kde ho často uvidíte. Napište si ho třeba na tapetu telefonu či notebooku nebo si nastavte připomenutí. Čím častěji si budete připomínat svůj záměr, tím rychleji rozhýbete jeho realizaci. Také při plánování dne myslete tak, aby vaše činnosti byly co nejvíce v souladu se záměrem. Třeba pokud je váš záměr zlepšit si životní styl, zvažte, zda je opravdu dobrý nápad jít na páteční párty.

4. Nechte realizaci běžet volně

Naprosto zásadním krokem je nechat záměr volně běžet. Vaše stanovené záměry totiž uvádějí do pohybu nekonečnou organizační sílu vesmíru. Důvěřujte tedy této síle a neposlouchejte hlas, který říká, že musíte všemu neustále velet. Splnění cílů, na kterých tak urputně pracujete, vám nakonec nemusí přinést kýžené výsledky jako nečekané shody okolností, které k vám přinese vesmír.

5. Záměr můžete kdykoliv upravit

Záměry nejsou vytesány do kamene. Jsou živým procesem a mohou se tedy měnit a vyvíjet s tím, jak rostete. Takže nemá smysl se stresovat nad stanovením dokonalého záměru. Dejte si svolení měnit a upravovat své záměry za pochodu, což vám zase pomůže uvolnit přílišnou kontrolu nad situací.

Záměry jsou skvělou příležitostí, jak převzít odpovědnost za naše budoucí prožitky. Je to jako nastavit si pro svůj život GPS a umožnit si vytoužený posun od pouhého přání k jeho zdárné realizaci. Tak směle do toho!

💡 Tip: Přečtěte si také článek o sestavení žebříčku hodnot a životních cílů nebo o pomalém životním stylu zvaném slow living

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz