Domů » 7 Tipů: Co vám přinese efektivní plánování?

7 Tipů: Co vám přinese efektivní plánování?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Efektivní plánování

7 Tipů: Co vám přinese efektivní plánování? Čas, zdraví, svobodu. To jsou hodnoty, které měří kvalitu vašeho života. Ovšem pro vaši pohodu a spokojenost je nezbytné si vše řádně uspořádat a naplánovat. Tak získáte nadvládu a nadhled nad vaším každodenním životem. Efektivní plánování pracovního i volného času vám umožní trávit více času s rodinou, přáteli i úspěch v zaměstnání. Víte, jak efektivně naplánovat svůj den?

Čas neúprosně utíká vám všem a určuje vyhraněný prostor pro vaše denní aktivity. Pokud chcete ze dne získat maximum, musíte si nezbytně svůj denní režim dobře zorganizovat. To vám poskytne možnost přemýšlet jinak o svém životě a také najít zdravý vztah k vaší vlastní osobě, rodině, příbuzným i kamarádům.

Základem vašeho úspěšného plánování je stanovení priorit a cílů, kterých chcete v daný den, či v průběhu celého týdne dosáhnout. A nejedná se pouze o studijní nebo pracovní aktivity. Důležitý je také váš společenský život a samozřejmě také dostatečný odpočinek.

Efektivní plánování dne

Činnosti, schůzky, práci, péči o děti či seniory, které vás čekají následující den, si promyslete v klidu navečer. K plánování využijte klasický plánovací diář s rozpisem jednotlivých hodin, případně sáhněte po moderních technologiích.

Efektivní plánování vám zjednoduší a zpříjemní aplikace v mobilním telefonu. Na rozdíl od klasického zápisníku má možnost využít zvukovou signalizaci a upozornit vás na nutnou změnu aktivit.

Při plánování činností následujícího dne se snažte být realističtí. Na základě předchozích zkušeností se pokuste odhadnout časovou náročnost jednotlivých činností. Pokud se vám stane, že i navzdory důkladnému plánování harmonogram nestíháte, nepropadejte panice, ani úzkosti. Snažte se aktivitu vhodným způsobem přeplánovat na další možný termín.

Diář pro plánování
Diář s rozepsanými hodinami vám usnadní plánování.

💡 Tip: Věnujte pozornost článku, který vás nasměřuje na zajímavá místa jižní Moravy: 9 Tipů: Kam vyrazit s dětmi na jižní Moravě?

Efektivní plán edukace

Vzdělání je celoživotním procesem, a proto je pro vás přínosné mu věnovat dostatečnou pozornost. Trendy se ovšem mění, takže si dejte pozor při výběru perspektivního oboru. A také se zabývejte průběžným doškolováním. Štěstí přece přeje připravenému.

Studium si přiměřeně rozvrhněte, aby vám zbylo dostatek času také na jiné aktivity a vaše blízké. Pokud budete mít možnost věnovat se studiu především v dopoledních hodinách, máte šanci na úspěch. Důležité jsou však také pravidelné přestávky, ale dejte si pozor na prokrastinaci. Myslete zároveň na své zdraví. Pravidelná pestrá strava, pohybové aktivity i domácí cvičení vám dodají sílu do nového dne.

Co vám přinese promyšlené plánování času?

Efektivní práce s časem je hodnotou, která ve všech ohledech obohatí váš dosavadní život. Přinese vám zajímavé osobní kontakty, vyjímečné zážitky i větší přísun finančínch prostředků do vašeho rodinného rozpočtu. Základem úspěchu je ovšem dispciplína a jasné definování vytyčeného cíle. Toho dosáhnete při dodržování stanovených pravidel. Jaké benefity vám to přinese?

Pravidelné plánování volného času
Pravidelné plánování vám přinese čas i na relaxaci a aktivní opdočinek.

💡 Tip: Přečtěte si také podnětný článek, který vám nastíní jak to vidí s time managementem podnikatelka Hana Rakovičová: Hana Rakovičová: Důležitý je správný time management

Plánování volného času s dětmi či životním partnerem

Snažte se společné chvíle s rodinou i životním partnerem zpestřit o skvělé zážitky z cestování, ale i pestré sportovní aktivity. Posílí to vaše dobré vztahy i sebevědomí všech členů vaší rodiny. Udělat si skvělý víkend mimo domov či se jen vydat s příteli na celodenní výlet vám přinese pohodu a příjemnou změnu.

Pocit pohody a vnitřního klidu

S efektivním plánováním máte najednou bezva pocit, že všechno zvládáte a nic vás nemůže zaskočit. Poctivě připravený plán dne s ohledem na jednotlivé denní hodiny vám pomůže najít cestu z chaosu. Pomalu se u vás ztrácí stres i nepohoda, denní únava a pocit ospalosti z nedostatečného odpočinku. Užijte si své denní rituály a snažte se vyhnout konfliktům nejen s dětmi a životním partnerem, ale také na pracovišti.

Posílení vašeho sebevědomí

Vždycky, když se vám něco podaří, pozvedne to vaše sebevědomíí a dodá kuráž do další práce. Úspěch se pro vás stává návykovou záležitostí. Najednou zjistíte, že máte díky plánovacímu diáři svůj život plně pod kontrolu a žádná nová výzva vás nezaskočí. Vaši osobní spokojenost i vaše ego posílí fakt, že se vám daří žít život podle vašich představ.

Zvýšení platu nebo povýšení

Pracovník, který precizně zvládá pracovní úkoly a napomáhá společnosti k dosažení obchodních a dalších cílů, má šanci na povýšení či nárůst platu. Samozřejmě, záleží na vaší pracovní pozici a náplni práce. V obchodním světě budete za nové obchodní kontakty odměněni provizemi, v technickém oddělení bude schopný organizátor oceněný povýšením. Vedení firmy ho začne vnímat jako budoucího schopného lídra, který dokáže nést odpovědnost za celou skupinu.

Nejlepší způsob, jak převzít kontrolu nad vaší budoucností, je pomocí plánování. Vizualizujte si své budoucí já, jak dělá velké věci a vaše touha po úspěchu poroste.

Ralph Smart ( 1908 – 2001) britský psycholog, spisovatel, alchymista, badatel, moderátor, hudebník, grafik, tvůrce filmů

Plánování kariérního růstu

Je-li kariérní postup a dosažení určitého postavení ve společnosti přímo vašim vytyčeným cílem, bez poctivého plánování nemáte šanci ho dosáhnout. Neváhejte si pracovnu vyzdobit nástěnkou s magnety a lístky s pracovními úkoly. Ty vám pomohou si uvědomit rozsah zadaných pracovních úkolů, jejichž naplnění a řešení se od vás v nejbližších hodinách a dnech očekává. Orientace na zadaný úkol je důležitá, ale nepodceňujte také vzdělávání a sledování aktuálních trendů.

Úsporu finančních prostředků

Precizně naplánovaný pracovní den vám umožní zvládnout více pracovních povinností. To vám do budoucna zajistí také více obchodních příležitostí, lépe zaplacených zakázek. Pracovní úspěch vám dodá nejen pocit z dobře odvedené práce, ale v dlouhodobějším horizontu přinese rovněž zajímavý finanční zisk.

Svobodné cestování a rozšíření obzorů

Cestovat můžete samostatně, s pracovním týmem nebo rodinou. Je to ideální způsob pro studium cizích jazyků, seznámení se s jinými kulturami, tradicemi i aktuálními novinkami ve vašem zvoleném oboru. Neváhejte a oddávejte se poznávání cizích krajin s otevřenou myslí.

Plánování je aktivita, která vám sice vezme několik minut vašeho času, ale nespornou výhodou je fakt, že vám také hodně času ušetří. A samozřejmě umožní váš den prožít plnohodnotně, mít čas na sport i kamarády. S efektivním plánováním máte šanci na poklidnější život prosycený skvělými zážitky.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz