Domů » Kyberstalking: Příběhy a odstrašující případy

Kyberstalking: Příběhy a odstrašující případy

autor Dominika Veselá
0 komentářů
Kyberstalking

Kyberstalking je použití internetu (a jiných elektronických nástrojů) k pronásledování a obtěžování jednotlivce, skupiny nebo organizace. Nejčastěji zahrnuje křivá obvinění, pomluvu a urážku na cti. Může ale také mít podobu sledování, krádeže identity, vyhrožování, vynucování sexu nebo vydírání. Všechny tyto činy jsou motivovány touhou ovládat, zastrašovat nebo manipulovat oběť. Stalker ve všech případech páchá trestný čin.

🗣️ Psychologové doplňují: Kyberstalking je podle zákona trestný čin. Stalkerovi může být nařízen soudní zákaz přibližovat se k oběti, probace nebo trestní sankce a dokonce i vězení.

Zjistěte, co to kyberstalking skutečně je a jaké škody může napáchat na financích, duševním zdraví a pověsti oběti. Dá se před ním spolehlivě bránit? To si povíme dále v textu.

Co je to kyberstalking a jak se mu vyhnout?

Kyberstalking vs. kyberšikana – Jaký je v tom rozdíl?

Kyberstalking je často spojován (nebo dokonce zaměňován) s kyberšikanou. Mezi těmito dvěma fenomény ale jsou určité rozdíly. Co je odlišuje?

Kyberstalkig

Při něm útočník obtěžuje oběť prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí, chatovacích místností, blogů, Messengeru, apod. Stalker může být cizinec nebo osoba, kterou oběť zná. Při kybernetickém pronásledování může pachatel:

  1. Obtěžovat a ponižovat oběť tím, že o ní zveřejní nepravdivé informace.
  2. Sledovat online aktivity oběti.
  3. Poškodit počítač oběti odesláním viru.

Kyberšikana

To je úmyslné poškozování oběti prostřednictvím informačních technologií. Bývá vyhrocenější a jasněji směřovaná. Zahrnuje urážlivé poznámky a výhružné zprávy zasílané e-mailem. Pachatel šíří fámy o dané osobě buď e-maily, nebo prostřednictvím sociálních sítích, kde zveřejňuje trapné a obscénní fotografie a videa.

Rozdíl cítí i samotné oběti. Ty jej vysvětlují sice laicky, ale srozumitelněji. Proto vám přinášíme i jejich pohled na věc.

🗣️ Valerie N. vysvětluje: Kyberstalking v podstatě znamená, že pachatel je posedlý zjišťováním informací o dané osobě. Chce zjistit všechno, co se dá (aniž by se oběti zeptal). Zajímá ho např., kde se narodila, kdy má narozeniny, jestli má partnera, děti atd. S těmito informacemi se většinou spokojí.

🗣️ India S. dodává: Kyberšikana je naopak přímější. Pachatel danou osobu neustále kontaktuje a říká jí zlé a zraňující věci. Nebo o ní roznáší ostatním špatné a nepravdivé zprávy. Mnohdy vytvoří na Facebooku skupinu s názvem „Nenávidím…“ a pozve tam všechny své přátele, aby se k ní připojili.

Oběti dále přiznávají, že kyberstalking i kyberšikana jsou nesmírně psychicky vyčerpávající, a to hlavně z jednoho důvodu. NIKDY NEJSTE SAMI. „Je to, jako by vám někdo vytrvale dýchal zezadu na krk,“ uzavírá India S. Poznáte to podle toho, že si s vámi v diskuzích tak trochu hraje. S jakými příklady kybestalkingu se můžeme setkat?

Otřesně případy kyberstalkingu. Zn.: Podle skutečných událostí!

Před několika měsíci začaly Amy domů přicházet balíčky, které si neobjednala. Nejprve si myslela, že jde o náhodu, ale když začala balíky dostávat denně, uvědomila si, že za tím musí být něco jiného. Strávila nespočet hodin telefonováním do podniků, které jí balíčky posílaly. Vysvětlovala, že to není ona, kdo zadává objednávky. Amy nakonec zapojila i policii, která zahájila vyšetřování a zjistila, že je pravděpodobnou obětí kyberstalkera.

Amy strávila několik let snahou vypátrat, kdo ji pronásleduje. Bez úspěchu. Balíčky dodnes nepřestaly chodit.

🗣️ Nebohá Amy poskytla rozhovor médiím, kde mimo jiné uvedla: Kyberstalking způsobuje extrémní utrpení. Negativně ovlivní kariéru, osobní vztahy a kvalitu života. Oběti často nevědí, kdo je pachatel, a začnou se zajímat o to, zda je někdo nepronásleduje. Já to dodnes nezjistila.

Amyin příběh se dostal do médií, kde rozpoutal vážnou diskusi. Na jejím základě se začalo o kyberstalkingu více mluvit. Ačkoli je obtížné statisticky vyjádřit případy kybernetického pronásledování, určité společné znaky mají:

  • Polovina všech obětí jsou bývalí partneři stalkera,
  • Většina obětí je ve věku 18 až 29 let,
  • Více než polovinu kyberstalkerů tvoří muži,
  • Více než 30 % kyberstalkingu začíná na stránkách sociálních sítí,
  • Většina obětí jsou běloši.

Následující případy kyberstalkingu se dostaly do novin už dříve, ale neměly takový ohlas:

Otřesný případ ženy, co si prošla kyberstalkingem.

💡 Tip: Nebojte se při seznamování pokládat i pikantní otázky na tělo! Podle reakce zjistíte, s kým máte tu čest.

Šíření nepravdivých informací

Gary Dellapenta se v roce 1999 stal vůbec první osobou, která byla obviněna z kyberstalkingu. Dellapenta zveřejnil inzerát jedné ženy, která „hledala jen nezávazný flirt, nikoli vážný vztah“, jakožto „nabídku sexuálních služeb“.

V inzerátu byla uvedena ženina plná adresa, na základě čehož se u jejího domu objevilo několik mužů, kteří na ženě loudili sex. Dellapenta byl odsouzen a dostal šest let vězení.

Pomsta zhrzeného ex-přítele

Thandi si na svém facebookovém profilu změnila stav z „ve vztahu“ na „nezadaná“. Nesmírně se jí ulevilo, že se od majetnického Davea odstěhovala. Přesunula ho do friendzone a mohla začít nový život.

Když se o dva dny později znovu přihlásila na svůj účet, první, co uviděla, bylo 56 nových zpráv. Všechny od Davea. Některé prosily, jiné vyhrožovaly. Její e-mail na tom byl podobně – 3 nebo 4 zprávy denně, několik stránek dlouhé, střídavě prosící a agresivní.

Pak začaly telefonáty. Nejprve přicházely jednou nebo dvakrát denně, pak už 5krát nebo 10krát, někdy ve dvě ráno. Dave ji dokonce našel i v baru, kde jí vyhrožoval.

Během příštích týdnů se stále nervózně ohlížela přes rameno, kamkoli šla. Když Dave z pomsty vyvěsil na Facebook koláž jejích (falešných) nahých fotek, obrátila se na policii. Ta útočníka zatkla a Thandi konečně mohla začít žít svůj život.

💡 Tip: Podle odborníků lze triky manipulátora poznat už podle balících hlášek. Dejte si pozor!

Pronásledování přes prostředníky

🗣️ Toto je příběh Rainy Raontové: Jednou mi jeden chlap poslal 30 000 zpráv na Messenger, i když jsem ho v reálném životě nepotkala a neznala. Poté začal po telefonu obtěžovat mé rodiče, aby následně pronásledoval moji mladší sestru a děsil ji tím, že ‚ví, kde bydlí‘. Tehdy jsme na něj konečně podali stížnost.

Když ho policie zatkla, zjistila, že v jeho notebooku a telefonu byly Raininy fotky jako spořič obrazovky. Trestný čin pronásledování nikdy není samostatným trestným činem. Má povahu propojených trestných činů, včetně narušování osobní svobody. Jak poznáte psychopata? Že si vašimi fotkami polepí zdi ve všech pokojích!

Obětí stalkera už jako dítě!

Nejotřesnější případ na konec. Život Roberta U. je určován jeho letitým pronásledovatelem Dannym. Ten jej stalkuje takřka polovinu jeho života! Robert o této hrůzné zkušenosti promluvil do médií:

„Na Facebooku mi psala hromada přátel, kterým jsem prý poslal obscénní zprávy. Já jim musel vysvětlit, že to jsem nepsal já. To můj kyberstalker znovu udeřil, tentokrát se snahou rýpnout si přímo do mě a mých neuróz. Typické chování manipulátora.

Danny (není to jeho skutečné jméno) mě pronásleduje a obtěžuje, on-line i off-line, už téměř 15 let. Používá k tomu různé metody – telefon, e-mail, Facebook a další sociální média. V posledních třech letech také rozeslal desítky (možná stovky) pomlouvačných dopisů, e-mailů a zpráv na Facebooku a Twitteru mé rodině, přátelům, zaměstnavatelům, profesním organizacím a úřadům, včetně generálního prokurátora New Yorku. (Vím to, protože mi poslal kopie těch dopisů.)

Moc jsem o jeho chování nepřemýšlel. Změnilo se to ve druhém ročníku na vysoké škole. Odcházel jsem z knihovny, když jsem venku uviděl stát Dannyho. Podal mi nejnovější CD Red Hot Chili Peppers a zeptal se, jestli bychom spolu mohli povečeřet. Dannyho jsem neviděl od střední školy a nechtěl jsem ho vidět ani teď. Ale také jsem nechtěl zranit jeho city, protože to by znamenalo ještě větší stalking.”

Nepomohly prosby ani vyhrožování!

“Naposledy jsem s ním mluvil v roce 2012. Jeho zprávy nabraly šílenou rychlost – každých pár hodin přišla nová. Několik dnů v kuse. Zůstaly neopětované, konec v nedohlednu. Ustoupil jsem a poslal mu zprávu, ve které jsem ho požádal, aby mi přestal tolik psát, jinak ho zablokuji. “OK. Hodně štěstí v životě,“ odepsal o tři minuty později. “Hu,” pomyslel jsem si. “To bylo jednoduché.” Pak poslal další tři naštvané zprávy v rychlém sledu a já ho zablokoval na Facebooku. Tehdy se vše změnilo.

Danny mě místo svých typických blábolů začal urážet, nadávat na můj „židovský nos“ a posílat mi výhrůžky. Odfiltroval jsem e-maily a zablokoval jeho textové zprávy, ale nějaká korespondence vždy dokázala proklouznout, protože Danny vymýšlel nová uživatelská jména a způsoby, jak mě obtěžovat.

Zkoušel jsem všechno, co se dalo, abych Dannyho umlčel. Změnil jsem si jméno, oslovil policii, zkusil se v on-linu úplně odmlčet. Mezitím jsem stále dostával nové a nové výhružné zprávy. Jako většina lidí, kteří pronásledují a obtěžují on-line, má i on pravděpodobně více než jeden cíl. Danny se mi v průběhu let zmínil nejméně o dvou dalších lidech (ženách), které pronásledoval.

Není to tak dávno, co mě kontaktoval Dannyho právník. Omluvil se za chování svého klienta a požádal, abychom ho informovali, pokud se Danny někdy v budoucnu pokusil kontaktovat mě nebo někoho, kdo je se mnou spojený. Na základě toho se Danny stáhl do ústraní.

Možná, že se moje sága konečně blíží ke konci. Kdy ale uznáme, že strach by neměl být předpokladem spravedlnosti? Nikdy jsem se Dannyho fyzicky nebál a nikdy nebudu. Tato skutečnost však nedělá jeho činy méně škodlivé.“

Jedinečný dokument o obětech kyberstalkingu. Některé nemají klid dodnes!

Jak se proti kyberstalkingu bránit? Hlídejte si svoje on-line aktivity!

Základním úkonem, který byste měli hned teď provést: Vyhledejte si svoje jméno na Googlu a zjistěte, jaké informace by potenciální kyberstalker mohl najít online. Možná vás šokuje, jak snadno jste vystopovatelní. Nemluvě o tom, jak lehké je najít vaši domácí adresu, telefonní číslo a další osobní údaje.

🗣️ Odborníci na kyberbezpečnost radí: Zkontrolujte si, kolik dat by o vás mohl někdo shromáždit, pokud by měl přístup také k sociálním médiím vašich přátel a rodiny. Bez problémů totiž zjistí, ve kterém baru jste byli, s jakými přáteli chodíte ven, nebo kam a kdy pojedete příště na dovolenou.

Můžete dokonce najít věci, které údajně pocházejí od vás, ale ve skutečnosti je nahrál někdo jiný: falešný blog nebo fiktivní účet na sociálních sítích s vaším telefonním číslem a domácí adresou! Takhle totiž kyberstalkeři začínají – googlují své oběti a zjišťují vše, co mohou. Tomu se chcete za všech okolností vyhnout!

Jak se bránit před kyberstalkingem.
Těchto 5 jednoduchých pravidel vás ochrání před kyberstalkingem. | Zdroj: le-vpn.com

💡 Tip: Některé sociální sítě (např. Badoo) jsou doslova líhní podivných existencí. Nesdílejte tam moc osobních údajů!

Tipy, které lze ihned zavést do praxe a zvýšit tak svou kyberbezpečnost!

Pravidlo č. 1: Zvyšte nastavení ochrany osobních údajů!

Začněte s vlastními daty. Dobře si prohlédněte své účty na sociálních sítích. Pokud jste to ještě neudělali, zaveďte silná nastavení ochrany osobních údajů. Udělejte z toho návyk! Jak se dále bránit proti kyberstalkingu:

  • Přepněte viditelnost svých příspěvků na „pouze přátelé“, aby je viděli jen lidé, které znáte.
  • Nedovolte, aby sociální sítě zveřejňovaly vaši adresu nebo telefonní číslo. (Dokonce můžete mít samostatnou e-mailovou adresu pro sociální média).
  • Pokud potřebujete sdílet své telefonní číslo nebo adresu s přítelem, udělejte to v soukromé zprávě, nikoli ve veřejném příspěvku.
  • Pro účet na sociálních sítích používejte genderově neutrální přezdívku nebo pseudonym – nikoli své skutečné jméno.
  • Ponechte nepovinná pole v profilu sociální sítě, jako např. datum narození, prázdná.
  • Přijímejte žádosti o přátelství pouze od lidí, které jste skutečně osobně potkali.
  • Nastavte své sociální sítě tak, aby přijímaly žádosti o přátelství pouze od přátel vašich přátel.

Pravidlo č. 2: Zakažte nastavení geolokace a automatické zaměřování vaší polohy!

Vypněte si GPS v telefonu a nenechte se jednoduše lokalizovat. Až 60 % stalkingu vzniká tak, že si útočník najde vaši přesnou adresu.

  • Pokud máte na sociálních sítích další osobní údaje, odstraňte je.
  • V případě zobrazení vašeho SSN navštivte Google. Ten vám jej pomůže odstranit. Možná budete muset kontaktovat webové stránky třetích stran, aby vám některá data odstranila.
  • Pokud potřebujete někde uvést adresu pro podnikání nebo pro registraci své webové domény, použijte adresu kanceláře nebo P.O. box, nikoli vaši domácí adresu.

Pravidlo č. 3: Zvláštní pozornost věnujte seznamkám!

On-line seznamky jsou plné úchylů (to vím z vlastní zkušenosti), proto vám důrazně doporučuji: Smažte po sobě celou on-line stopu, když je opouštíte.

  • Pokud používáte online seznamovací službu, neuvádějte úplné ID svého webu ani e-mailu.
  • Své telefonní číslo dávejte pouze někomu, koho jste skutečně potkali, a nevadilo by vám ho znovu vidět.
  • Nejlepší bezpečnostní radou je neuvádět na internetu své celé jméno, pouze křestní. Nejlépe ale přezdívku.
  • Buďte obezřetní! Jakmile přijde telefonní hovor nebo e-mail, který vás žádá o poskytnutí osobních údajů, neposkytujte je, ať už je údajná žádost jakkoli rozumná.
  • Pokud zavolá banka nebo společnost vydávající kreditní karty, vypněte telefon a použijte jiný (pokud například zazvonili na pevnou linku, použijte radši mobilní telefon).
  • A nikdy, nikdy, nikdy neuvádějte své SSN!!!

💡 Tip: Seznamky jsou místem, kde mají stalkeři žně. Vybírejte pečlivě jen ty nejlepší seznamky, co ochrání vaše údaje!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz