Domů » Jak používat anonymní režim v Google Chrome?

Jak používat anonymní režim v Google Chrome?

autor Stepan
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Anonymní režim v Google Chrome

Anonymní režim v Google Chrome a dalších webových prohlížečích by měl svým uživatelům zajistit surfování po internetu, bez zanechání stop v historii prohlížení, nebo ukládání hesel. Zajímá vás, jak moc je vlastně anonymní režim anonymní, nebo k čemu a jak jej lze efektivně využívat?

Anonymní režim a okno v Google Chrome

Pokud nechcete, aby si Google Chrome vaši aktivitu pamatoval, můžete web procházet v anonymním režimu. Samotná aktivace funkce může být otázka vteřiny, doslova. Jak zapnout anonymní režim?

  1. V počítači spusťte Chrome.
  2. Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností  Nové anonymní okno.
  3. Objeví se nové okno. Zkontrolujte, zda se zobrazuje ikona anonymního režimu (prohlížeč vás také informuje: Jste v anonymním režimu).

Chcete být při práci efektivní a rádi si ulehčujete život? Pak vás potěší, že anonymní okno lze otevřít také klávesovou zkratkou:

  • Anonymní režim zkratka pro Windows, Linux nebo Chrome OS: Stiskněte Ctrl + Shift + n.
  • Mac: Stiskněte ⌘ + Shift + n.

Můžete přepínat mezi anonymními okny a běžnými okny Chromu. Prohlížení bude anonymní pouze v anonymním okně. Zkratky anonymního okna využívají často webový vývojáři, marketéři, ale i pokročilý uživatelé interntetu.

Anonymní režim v Google Chrome

Jak funguje anonymní režim?

Zaznamenávání údajů o návštěvníkovi není vždy na škodu. Provozovatel může například lépe optimalizovat web podle toho, na jakém zařízení uživatelé navštěvují jeho stránky nejčastěji. 

Pro využití anonymního režimu pro správný účel stačí pochopit, co se při anonymním prohlížení děje:

  • Chrome neukládá historii prohlížení, soubory cookie, data webů ani informace zadané do formulářů, zabrání automatickému ukládání hesel.
  • Stažené soubory a vytvořené záložky budou zachovány.
  • Vaše aktivita není skryta před weby, které navštěvujete, před vaším zaměstnavatelem či školou ani před vaším poskytovatelem internetových služeb.

Skrytá identita online (před provozovateli webů a třetími stranami) je při využití tohoto nástroje skutečně pouze iluze, k tomu slouží jiné nástroje (třeba síť TOR).

K čemu je (a není) vhodný anonymní režim.

K čemu, je anonymní režim Google Chrome opravdu vhodný? Zde přinášíme tři nejčastější případy k využití.

  • Přihlášení na cizím či veřejném počítači
    V případě, že se přihlašujete na cizím či veřejném počítači hrozí, že se zapomenete odhlásit např. z “Gmailu”. Každá osoba, která by přišla k počítači po Vás by tedy měla přístup ke všem Vašim e-mailům (v případě Google účtu i k dalším aplikacím). To se v některých případech opravdu nevyplatí. Anonymní režim je prevence kyber bezpečnosti.
  • Při používání sdíleného počítače
    Ve většině domácností je počítač často používán více osobami. Pokud byste tedy chtěli například partnerovi pořídit unikátní dárek, určitě nechcete, aby Vám jej Google díky nástrojům online marketingu ukazoval na všech možných stránkách, nedej bože pak i partnerovi.
  • Chcete spustit nějakou akci webu jako třeba popup nebo přihlášení. Pokud jste na webu ve svém režimu udělali nějakou akci, tak díky cookies se tato akce ve Vašem prohlížeči již nezobrazí. Když budete chtít spustit znovu, tak stačí aktivovat anonymní režim. To se dá využít i při určitých bonusech, které poskytují uživateli vždy jen jednou.
  • Další využití tohoto režimu naleznou online markeťáci či webový developeři, kteří díky preciznímu naladění webů vydělávají na internetu.
Anonymní režim v Google Chrome
Anonymní režim v Google Chrome Vám neposkytuje naprostou anonymitu.

Používat však každodenně anonymní režim například v domnění, že zůstanete zcela skryti (vaše činnost na webech z pohledu provozovatelů webu nebo správců sítě), je zcela nevhodné. Neznemožní to kupříkladu monitorovat vaši online činnost na počítači v kanceláři (z pohledu zaměstnavatele).


Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz