Domů » 7 Tipů, jak překonat strach z nejistoty

7 Tipů, jak překonat strach z nejistoty

autor Eliška Vachková
0 komentář
nejistota

Nejistota se nějakým způsobem vyskytuje v životě každého z nás. V určitých případech ji lze zamezit, někdy se s ní ale musíme vyrovnat. Ponoření se do těchto negativních pocitů přináší úzkosti a způsobení zdravotních problémů. Jak tedy překonat strach z nejistoty?

Proč máme strach z nejistoty

Když nevíte, co bude dál, nemáte se čeho chytit a ani není příliš mnoho informací k dispozici, začnete se obávat. Zamyslíte-li se nad tímto chováním, je zcela přirozené, avšak ne moc logické. Copak vám obavy a stres pomohou lépe se rozhodovat? Vůbec ne. Strach je velice silná emoce a dokáže vás jednoduše paralyzovat, tudíž nebudete moct nejen rozhodovat, ale ani vykonávat každodenní činnosti. V čem to celé tkví? Jde o historii a náš vývoj. V pravěku bylo důležité být připraven na vše, obzvlášť v novém a neznámém prostředí. Strach pomáhal přežít, jinak by totiž hrozilo, že nebudou pravěcí lidé dostatečně opatrní.

Dnes ale nepotřebujeme být připraveni na vše, dokonce nám takové myšlení znesnadňuje život. Důležité je zaměřit se na přítomnost a pracovat s informacemi, které máme. Duševní pohoda a klid je to jediné, co nám může pomoci správně se rozhodnout a vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Vše je to o práci s vaší psychikou, což nebude lehké, ale praxí se stanete mistrem. Chcete poradit, jaké kroky uskutečnit?

7x Jak překonat strach z nejistoty

Nacházíte se právě teď v místě, kdy potřebujete najít únik ze spárů úzkosti a strachu? Pak pro vás máme 7 tipů na to, jak takové pocity překonat. Vyzkoušejte je a sami uvidíte, že se budete cítit lépe.

1) Přestaňte přemýšlet

Znáte to.. řešíte problém, kterým se dostanete do jiného tématu. Začnete se ponořovat hlouběji a hlouběji, až skončíte vyčerpaní s tím, že vlastně nic není jisté a nemůžete to nijak ovlivnit. Pravda je taková, že nejlépe si přitáhnete věci, které chcete tak, že budete v rovnováze. S plnou hlavou se vám bude těžko pracovat, raději ji vyprázdněte, abyste si zajistili prostor pro opravdu důležité úkoly. Jakmile na vás přijdou zlé myšlenky, jednoduše se jich nechytejte. Uvědomte si, že by se to v tento moment mohlo zvrhnout, a proto je přejděte a nenechte, aby vás ovládly. I když to nezní složitě, bude to chvíli trvat. Až se to ale naučíte, budete vůči vaší negativní mysli imunní.

nejistota
Takzvaný ,,overthinking” je chování, kdy nad věcmi přemýšlíme zbytečně moc, což způsobuje úzkosti.

2) Zaměřte se na to, co můžete změnit

Jsou věci, které nelze změnit či ovlivnit, proto se jimi příliš nezabývejte a raději se zaměřte na věci, které změnit můžete. Lze například získat jistotu díky tomu, že budete aktivně hledat práci, více se vzdělávat, věnovat se sami sobě nebo ostatním? Ano. Často v tom mohou hrát roli postoje ostatních lidí – máte obavu, že zareagují jinak, než byste si přáli, budou mít odlišný názor nebo vás nepřijmou tak, jací jste. Uvědomte si, že to není váš problém a není nic, co byste mohli udělat pro to, aby se situace vyvinula podle vašich představ. Jednoduše si s daným člověkem promluvte a až následně hodnoťte situaci. Připravování si těch nejhorších scénářů vám bude k ničemu.

3) Nechte se vést

Přirozenou intuici máme všichni, jen málokdo ji slyší a ještě méně lidí jí doopravdy naslouchá. Zapomeňte na chvíli na logické uvažování a oddejte se pocitům. Jak se cítíte ohledně rozhodnutí, které máte učinit? Jaký na vás mají dojem lidé, se kterými se vidíte poprvé? Co cítíte, že je správně? Důvěřujte sami sobě a namísto nekonečného rozmýšlení a vymýšlení scénářů věřte tomu, co cítíte uvnitř.

4) Vídejte se s lidmi

Někdy je na nás toho prostě moc a samota moc nepomáhá. Pravidelně se setkávejte s přáteli či rodinou, abyste vyšli ze své hlavy. Budete pak mít pocit, že je váš život šťastnější a vaše problémy menší. Zjistíte totiž, jak se mají ostatní, že řeší podobné věci a jak se s nimi vyrovnávají. Důležité je také zjištění, že na nic nejste sami a vždy je tu někdo, na koho se můžete obrátit.

5) Řešte problémy rychle

Pravidlo 5 minut: Potřebujete-li vyřešit nějaký problém, nepřemýšlejte nad ním déle, než 5 minut, jinak riskujete úzkost. Na řešení problému většinou přijdete rychle, jen vás pak napadají různé překážky a vy začnete hloubat nad tím, jak byste je řešili. Reálný problém už je ale dávno vyřešený a vy si jen zaplňujete hlavu zbytečnostmi. Udržujte si hranice zdravého uvažování a zajistěte si tak psychickou pohodu.

nejistota
Řešením problému se nezabývejte déle než 5 minut, zabývejte se pouze jeho jádrem, nikoliv možnými komplikacemi.

6) Budoucnost úzkostí nevyřešíte

Pamatujte, že život nám přináší nečekané věci, které by nás nikdy nenapadly. Počítat s něčím nebo se na něco spoléhat tu tak nemá smysl. Věřte, že se vám budou dít jen ty nejlepší věci a dělejte takové kroky, které vás k vašemu cíli dovedou. Ať už to dopadne jakkoli, stres vám nepomůže. Je to sice obranná reakce organismu, nicméně pokud se netýká přítomnosti, je k ničemu. Až dojdete do bodu, kdy bude situace za vámi, zjistíte, že to nebylo tak strašné – nejhorší představy totiž máte ve své hlavě.

7) Mějte náhradní plán

Co kdyby to nevyšlo? Touto otázkou se nezabývejte, ale zároveň mějte pro svůj klid vymyšlený záložní plán. Například: Jdete na pohovor do firmy, kde byste si moc přáli pracovat, ale máte strach, že neuspějete. V takovém případě se zamyslete nad tím, kde jinde byste mohli zkusit štěstí. V případě, že to vyjde, můžete se radovat a pokud to nevyjde, máte záložní plán. A hlavně – vždy je vše tak, jak má být, i když to možná teď nevidíte.

Nad vším mít kontrolu nelze

I když by to bylo hezké, nejsme Bůh, abychom ovládali úplně všechno. Důležité je, že máte kontrolu sami nad sebou a čím více si to dokážete uvědomit, tím více můžete změnit. Spoustu věcí máte ve svých rukou, stačí s nimi jen něco dělat. Udržujte si pozitivní myšlenky a pečujte o svou psychiku, může vám totiž hodně pomoct. V opačném případě také značně uškodit. Nejistota tu je a vždy bude, vy ale můžete změnit pohled, jakým ji vnímáte, a zabezpečit tak zachování klidu po čas dané situace. Osvoboďte se a žijte tak, jak jste si vždy přáli.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz