Domů » 7 Tipů: Jak se přestat stydět a být sebejistý!

7 Tipů: Jak se přestat stydět a být sebejistý!

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
sebevědomí

Máte problém s tím, že nejste příliš sebejistí a stydíte se? Je možné s tím něco udělat. Nabízíme vám 7 tipů, jak nabrat sebevědomí a umět se za sebe konečně postavit!

Proč se stydíme?

Důvodů může být mnoho. Jedním z nich je například naše minulost. Pokud vám v dětství nebo dospívání nikdo nevěřil, nebo vás nějakým způsobem dokonce shazoval, je jasné, odkud vaše (ne)sebevědomí pramení. Je těžké změnit na sebe názor, když celý život posloucháte, že nejste dostatečně dobří a raději byste se neměli do ničeho míchat. Můžete si pomoct jen vy sami – dokud budete věřit lžím, které máte uvnitř sebe, nikdy lepší sebevědomí nezískáte.

Dále se můžete stydět proto, že nemáte dostatek zkušeností. Když něco neznáte a děláte to poprvé, je jasné, že si tím nebudete tak jistí jako kdybyste to dělali každý den. Žádný učený z nebe nespadl, proto není třeba se bát, ale prostě to zkusit. Až budete mít dostatečnou dávku praxe a někdo vaši práci ocení, budete si více věřit.

Bojíme se. Že něco zkazíme, někdo nás odmítne, něco se nepovede. Prostě jsme nesebevědomí kvůli vlastním myšlenkám. V reálu k tomu totiž není důvod, chyby se dějí, a to opakovaně. I když někdy nejste přesvědčeni sami o sobě, nedávejte to tak znát. Lidé na vás pak budou nahlížet mnohem lépe. Představte si, jak by asi působil vystrašený prodejce. On sám také do detailu produkt nemusí znát, ale když vám dá dobré důvody ke koupi, prodá ho. Nebojte se a buďte průbojní, svět dokáže být krutý, když se neumíte bránit.

1. Tip: Dívejte se do zrcadla

Každý den procházíte kolem zrcadla, ale jediné, co v něm vidíte, jsou vaše mastné vlasy, pupínky na obličeji a ostatní nedokonalosti. Zkuste se pro jednou zaměřit na pozitivní vlastnosti vás samotných. Hrdě si před zrcadlo stoupněte a najděte věci, za které se dokážete ocenit. Možná máte vkus na oblékání, hezké oči nebo jste vysocí. Hledejte to, co vaše sebevědomí posílí, vaše přednosti. Když si jich začnete všímat, zaznamená je i vaše podvědomí a automaticky vám stoupne sebejistota.

Vyzkoušejte před zrcadlem i mluvit. Uvidíte, jak u toho vypadáte a co byste na svém vystupování měli změnit. Natrénujete si tak tu nejlepší verzi sebe samého, kterou chcete šířit dál. Neznamená to přetvářku, protože si nepotřebujete hrát na někoho jiného. Můžete být sami sebou a zároveň se naučit působit na lidi, na tom není nic špatného. Máte v sobě určitý potenciál, který se hodí využít, tak svou šanci nezahazujte tím, že si nebudete věřit.

2. Tip: Pracujte na sobě

Lidé, kteří jsou na sebe hrdí, to určitým způsobem dávají najevo, ať už více či méně. Ví totiž, že se mají za co ocenit a ostatní by to měli udělat také. Když budete úspěšní v tom, co děláte, asi nebudete potřebovat od někoho potvrzení, sami si budete důkazem. Najděte si něco, co se chcete naučit, nebo se zlepšit a věnujte se tomu. Po čase se budete zlepšovat a začnou se vám rozšiřovat obzory. Najednou se naučíte i jiné věci a i když pro vás samotné to nebude nic extra, lidé z vašeho okolí to ocení. Uvědomte si, že jste výjimeční a nic ve vašem životě není samozřejmostí – to, jak se chováte k ostatním, kde pracujete, co dokážete. To vše je vaše volba a buďte na to patřičně hrdí. Važte si toho, jací jste, protože za tím vším stojíte jen a jen vy.

3. Tip: Obklopujte se těmi správnými lidmi

Když máte kolem sebe tu správnou atmosféru, daří se vám o 100% lépe. Lidé, kteří na vás působí vás tak dokáží buďto shodit nebo vyšvihnout. I když byste si měli věřit hlavně vy samotní, podpora od blízkých je neskutečný nakopávač. Jsou dny, kdy naše psychika selže a ztratíme motivaci. Přesně v tu chvíli nás nejvíce dokážou nabudit slova od lidí, kterých si vážíme a respektujeme je. Když vás pochválí někdo, koho uznáváte za jeho práci, a je to třeba i váš vzor, dodá vám to sebevědomí víc, než cokoliv jiného. Proto je tak důležité okolo sebe držet lidi, kteří za to stojí a posouvají vás dál. Při špatné energii přichází špatné věci, to je logické. Nenechte na sebe sypat popel a najděte ty, co vám dobijí baterky. A nezapomínejte pro ně dělat to stejné.

4. Tip: Neporovnávejte se

Určitě jste se někdy přistihli při tom, že se porovnáváte s někým z okolí nebo s nějakou celebritou. Někdy nás to může posunout v tom, že si díky tomu vytyčíme cíl a jdeme si pro něj. Může nás motivovat k většímu výkonu a zlepšování se. Ve větší míře ale může škodit. Instagram je na to ideální nástroj – všude vidíte hubené modelky s úžasnou postavou, perfektní pletí a dokonalým životem. Tohle všechno je ale jen zlomek toho, co jejich život tvoří. Ve většině případů se jedná o filtry, make-up a pózy, nic víc. Sociální sítě mají tu výhodu, že na ně pustí jen to, co chcete, aby bylo viděno.

Můžete falšovat úsměv a nikdo nic nepozná, bude to mít ale dopad na ostatní uživatele, kteří sladkou lež považují za realitu a doma se hroutí z toho, jak bezcenní si připadají. Zapomeňte na to a soustřeďte se na sebe, jedině tak můžete něco změnit.

sebevědomý muž
Pokud chcete působit sebevědomě, vyhněte se nejistým frázím jako je možná, nejsem si jistý nebo asi. Stůjte si za svým názorem.

5. Tip: Přibližte se vlastnímu ideálu

Kdybyste mohli snít, jak byste si představovali sami sebe, abyste byli opravdu spokojení? Většina z nás chce na sobě něco změnit, ať už se to týká vzhledu nebo charakteru. Pokuste se tomuto ideálu přiblížit, abyste si sebou byli více jistí. Začněte cvičit, pracujte na emoční stabilitě a chovejte se nejlépe, jak dovedete. Budete tak sami pro sebe lepším člověkem, a to vám posílí sebevědomí.

Není nic lepšího, než vidět tu změnu. Pokud chcete zapracovat na svém fyzickém já, nezapomeňte vyfotit před a po. Určitě si transformace všimnete sami, ale možná ne v takové míře. Díky fotkám budete motivováni, a pokud je pošlete do světa, budete mít podporu i od ostatních.

6. Tip: Naučte se chválit

Sebevědomí nenaroste za den, musíte na něm pracovat úplně stejně jako na jiných věcech. Denně si najděte pár minut času a oceňte se. Nemusíte vykonat velké věci na to, abyste se pochválili. Stihli jste schůzku včas, dojeli jste v pořádku domů, umyli jste nádobí? To je skvělé! Nic z toho totiž není samozřejmostí a jsou mezi námi lidé, kteří něco takového vykonat nemůžou. Jak například vůbec nevěnuje pozornost tomu, že vstáváme nebo chodíme. Někdo už se ale na své nohy nikdy nepostaví a může nám tento, pro nás banální, úkon závidět. Proto je tak důležité vážit si každé maličkosti a oceňovat se za vše, co zvládnete. Když si tyto věci zaznamenáte, při čtení se budete rozplývat nad sebou samým. Nečekejte na to, až vás někdo pochválí a udělejte to sami.

7. Tip: Uvěřte tomu, že jste dobří

Všechno je to o hlavě – když něčemu věříte, automaticky se to ve vašem světě stává pravdou. Pokud si nevěříte, nikdo vám to do hlavy nenatluče, i kdyby se sebevíc snažil. Abyste si začali věřit, k tomu stačí pouhé uvědomění. Ve všem tom shonu nemáte čas se soustředit na sebe a to, co za skvělé věci jste doposud stihli udělat. Neustále máte v hlavě kritika, který vás za vše kárá a nikdy tak nemáte pocit, že by bylo za co se pochválit. Nemůžete pak věřit tomu, že jste dobrým člověkem, natož mít nějaké to sebevědomí. Zapracujte na své psychice a převezměte nad ní kontrolu. Dokud si nezačnete doopravdy věřit, nikdo vám nepomůže.

Sebejistota dokáže mnohé a je důležité ji mít. V životě se vám bude lépe dařit, lidé si vás budou více vážit a vy se budete cítit skvěle a konečně se sebou budete spokojení. Praktikujte výše zmíněné triky každý den a uvidíte tu změnu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz