Domů » Jak si psát užitečný motivační deník?

Jak si psát užitečný motivační deník?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
motivační deník

Rádi byste zařadili do svého režimu novou rutinu, která vás posune dál v seberozvoji? Vyzkoušejte motivační deník, který si budete tvořit vy sami! Je to užitečná pomůcka pro lepší sebevědomí, šťastnější dny, a samozřejmě, zvýšení motivace.

Jak si na deník najít čas

Najít si v životě volný čas na to, abyste do něj zavedli nový zvyk je těžké. Ať už jde o učení se novému jazyku, sport či sebezdokonalování, tak není jednoduché změnit svou rutinu. Častokrát ani uvědomění si, že daná aktivita nezabere příliš mnoho času, nemusí pomoci, když přijdete unavení z práce a chcete chvíli jenom být. Děláte to ovšem pro sebe a to, zda se vám to podaří svědčí o vaší sebelásce a o silném odhodlání. Abyste se posouvali, musíte tomu něco obětovat, v tomto případě se naštěstí nejedná o velkou oběť.

Klíčem k úspěchu, stejně jako u každé jiné věci, kterou chcete začít a chcete se jí v životě skutečně věnovat, je pravidelnost. Nemusíte začínat s ničím velkým, rozhodněte se pro začátek deníku věnovat 2 minuty. Najděte si pravidelně, každý den, dvě minuty času na to, abyste svůj deník otevřeli a něco do něj doplnili. Postupem času můžete čas natahovat až se dostanete k 10 minutám či třeba i půlhodině.

💡 Tip: Pokud se potýkáte se zaváděním nových věcí do svého života, přečtěte si knížku Atomové návyky. Krok za krokem vás uvede do toho, jak skutečně začít dělat to, co skutečně chcete.

Motivační deník jako zdroj radosti ne stresu

Častou komplikací bývá to, že si lidé před sebou otevřou svůj deník a v tu chvíli mají v hlavě prázdno a nevědí, co do něj napsat. Vytvořte si rutinu, na kterou se budete moci spolehnout, když se vám tohle stane. Rozhodněte se, že doplníte alepsoň jeden citát anebo nakreslíte malý obrázek a tím můžete ten den prohlásit za splněný.

Mnohokrát bylo prokázáno, že ve stresu lidé nefungují optimálně a výrazně klesá jejich kreativita. Pokud se motivační deník pro vás stane zdrojem stresu, pravděpodobně toho brzy necháte. Přistupujte k němu tedy s lehkostí a radostí. Vytvořte si návyky, které vám pomohou, ale které pro vás nebudou znamenat zátěž.

Jak si psát motivační deník

Do motivačního deníku patří mnoho různých věcí! Rozhodněte se sami, co vám přinese největší radost a dokáže vás v životě posunout dál.

Citáty a motta

Protože se jedná o motivační deník, můžete si vyhledat nějaká motta, která se vás líbí, a ty si do deníku zapsat. Pro kreativce se nabízí možnost krasopisu. Není to nic těžkého, jen je potřeba trocha tréninku. Pokud vás podobné věci nebaví, texty si vytiskněte v takové velikosti, aby se vám do deníku vešly. Stejně tak si je můžete graficky navrhnout, pokud to umíte, a poté vytisknout.

Vybírejte si citáty, které vás opravdu chytí za srdce a máte z nich příjemný pocit. Když se na ně podíváte, měli byste cítit, jak vám dodávají sílu a motivují vás. Citáty nemusíte jen hledat, klidně nějaký vymyslete, alespoň to bude osobitější.

Pro inspiraci nabízíme pár našich oblíbených citátů:

  • „Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům.“ (Eleanor Roosevelt)
  • „Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.“ (Mahátma Gándhí)
  • „Nespouštěj své oči z hvězd a své nohy ze země.“ (Theodore Roosevelt)
  • „Vše, co jste kdy chtěli, je na druhé straně strachu.“ (George Addair)
  • „Za dvacet let budete více zklamaní z toho, co jste neudělali, než z toho, co jste udělali.“ (Mark Twain)

Deník ocenění

Každý den si do deníku zapište 3 věci, za které se oceňujete. Mohou to být úplné maličkosti, například to, že jste dodržovali pitný režim, udrželi svou zlost a nevybuchli, nebo dodrželi něco, co jste slíbili. Vůbec si totiž neuvědomujeme, že tyto malé věci nejsou samozřejmostí a měli bychom se za ně ocenit. Když si denně napíšete 3 věci, za rok máte 1 000 vět, které dokazují, jak skvělí jste lidé. Až si je budete pročítat, uvědomíte si, kolik práce jste odvedli a můžete za ni být na sebe patřičně hrdí. Navíc vás to bude motivovat, abyste byli o to lepšími lidmi.

motivační deník
Motivační deník si lze vytvořit nebo zakoupit již předpřipravený

Přání a sny

Abyste se lépe motivovali, sněte a nemějte hranice. Cokoliv si přejete, zapište si to, abyste to měli na očích. Denně si nahlas svá přání čtěte a hledejte způsoby, jak je realizovat, jděte snům naproti s otevřenou náručí. Klidně si zapisujte, jak se svým snům přibližujete, co všechno už jste pro jejich uskutečnění udělali a jak se vám to daří. Pocit při naplnění snu bude neskutečný, jelikož máte před očima celou cestu od začátku až po konec.

💡 Tip: Pište si nejen své dlouhodobé sny, ale také ty krátkodobé, které není tak obtížné splnit. Budete mít tak pocit, že to, co děláte, dává smysl a vyplatí se to plnit.

Myslete na výzdobu

Udržujte váš deník ve formě, která se vám bude líbit. Zkrášlete si ho různými malůvkami, ornamenty, nápisy či samolepkami. Protože je to váš osobní deník a vy jste jediný, kdo ho tvoří, bude osobitý stejně jako jste vy. Měl by se vám na pohled líbit, mělo by vás lákat do něj psát. Fantazii se meze nekladou, buďte to prostě vy.

Ve stylu scrapbook

Scrapbook je populární metoda vytváření alb, kromě fotek tam přijdou výstřižky, samolepky, ozdoby, ruční vpisky, … V papírnictví či na internetu se dají koupit celé ladící sady materiálů, které k tomuto účelu můžete využít. To samé můžete využít i pro svůj motivační deník. Stejně jako se na internetu můžete inspirovat tím, jak svůj deník uspořádat a vyzdobit.

Deník vděčnosti

Motivační deník můžete kombinovat i s deníkem vděčnosti, o kterém se hovoří o něco více. Je podobný deníku ocenění, ale kromě toho můžete do deníku vděčnosti uvést všechno, za co jste ten den vděční. Pokud vám kolegyně v práci udělala kafe a donesla vám ho anebo jste k obědu měli výtečnou polévku, to všechno patří do deníku vděčnosti.

Bylo prokázáno, že soustavné vedení deníku vděčnosti vede dlouhodobě k větší spokojenosti a pozitivnějšímu náhledu na svět. Díky tomu se budete cítit motivovanější k tomu převzít ve svém životě opratě a skutečně usilovat o splnění svých snů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz