Domů » Jak si psát užitečný motivační deník?

Jak si psát užitečný motivační deník?

od Eliška Vachková

Rádi byste zařadili do svého režimu novou rutinu, která vás posune dál v rozvoji? Vyzkoušejte motivační deník, který si budete tvořit vy sami! Je to užitečná pomůcka pro lepší sebevědomí, šťastnější dny, a samozřejmě, motivaci.

Jak si na deník najít čas

Možná vás napadá, že na takovou věc nebudete mít čas, ale věřte, že to záleží pouze na vás. Jestliže si najdete čas na projíždění sociálních sítí a sledování televize, musíte si najít čas i na pár slov do deníku. Nezabere vám to víc, než 10 minut času, a děláte to hlavně pro sebe. To, jestli si na to najdete chvíli, něco svědčí o vaší sebelásce. Abyste se posouvali, musíte tomu něco obětovat, v tomto případě se nejedná o velkou oběť, i tak se ale najdou lidé, kteří nápad nikdy nezrealizují.

Kdy máte ve dne nejvíce času? Ráno, odpoledne, večer? Vyhraďte si svou chvilku na deník a dodržujte ji. Každý den se tak budete na danou dobu těšit a nebudete mít problém s tím, že by se vám do programu nevešla.

Jak si psát motivační deník

Citáty a motta

Máte na výběr ze spoustu možností, jakým způsobem si budete deník vést. Protože se jedná o motivační deník, můžete si vyhledat nějaká motta, která se vás líbí, a ty si do deníku zapsat. Pro kreativce se nabízí možnost krasopisu. Není to nic těžkého, jen je potřeba trocha tréninku. Pokud vás podobné věci nebaví, texty si vytiskněte v takové velikosti, aby se vám do deníku vešly. Stejně tak si je můžete graficky navrhnout, pokud to umíte, a poté vytisknout. Vybírejte si citáty, které vás opravdu chytí za srdce a máte z nich příjemný pocit. Když se na ně podíváte, měli byste cítit, jak vám dodávají sílu a motivují vás. Citáty nemusíte jen hledat, klidně nějaký vymyslete, alespoň to bude osobitější.

Deník ocenění

Jak je na tom vaše sebevědomí? Když vám někdo řekne, že za nic nestojíte, jak zareagujete? To svědčí o tom, jak moc si doopravdy věříte. Každý den si do deníku zapište 3 věci, za které se oceňujete. Mohou to být úplné maličkosti, například to, že jste dodržovali pitný režim, udrželi svou zlost a nevybuchli, nebo dodrželi něco, co jste slíbili. Vůbec si totiž neuvědomujeme, že tyto malé věci nejsou samozřejmostí a měli bychom se za ně ocenit. Když si denně napíšete 3 věci, za měsíc máte 90 stránkový materiál, za rok 1 000 vět, které dokazují, jak skvělí jste lidé. Až si je budete pročítat, uvědomíte si, kolik práce jste odvedli a můžete za ni být na sebe patřičně hrdí.

motivační deník
Motivační deník si lze vytvořit nebo zakoupit již předpřipravený

Přání a sny

Abyste se lépe motivovali, sněte a nemějte hranice. Cokoliv si přejete, zapište si to, abyste to měli na očích. Denně si nahlas svá přání čtěte a hledejte způsoby, jak je realizovat, jděte snům naproti s otevřenou náručí. Klidně si zapisujte, jak se svým snům přibližujete, co všechno už jste pro jejich uskutečnění splnili a jak se vám to daří. Pocit při odškrtnutí snu bude neskutečný, jelikož máte před očima celou cestu od začátku až po konec. Tvrdě odvedená práce má důkaz, na kterém je vypsaný každý detail.

Tip: Pište si nejen své dlouhodobé sny, ale také ty krátkodobé, které není tak obtížné splnit. Budete mít tak pocit, že to, co děláte, dává smysl a vyplatí se to plnit.

Myslete na výzdobu

Udržujte váš deník ve formě, která pro vás bude vyhovující. Zkrášlete si ho různými malůvkami, ornamenty, nápisy či samolepkami. Protože je to váš osobní deník a vy jste jediný, kdo ho tvoří, bude osobitý stejně jako jste vy. Měl by se vám na pohled líbit, mělo by vás lákat do něj psát. Fantazii se meze nekladou, buďte to prostě vy.

Nezapomínejte si deník psát

Aby deník mohl plnit svou funkci, musíte si ho psát. Nevyhýbejte se této příležitosti a najděte si na něj čas každý den. Často se totiž stává, že když to neuděláte jednou, neuděláte to i po druhé, a po třetí, a po čtvrté.. Tudíž psaní neodkládejte a věnujte se mu, vyplatí se to. Samozřejmě se může stát, že vám daný den nebude dobře a na psaní deníku nebudete mít pomyšlení. V tom případě je vše v pořádku, jen nevynechávejte i další dny.

Motivační deník se hodí každému, protože se všichni můžeme neustále posouvat dále. Založte si ho i vy a budete překvapeni, jaký účinek na vás bude mít.

Články, které stojí za přečtení: