Ať už se nyní nacházíte ve vztahu nebo ne, vždy je dobré věnovat se seberozvoji, protože tím zlepšíte nejen svůj život, ale i život ostatních. Důvěra je důležitá v přátelství, vztahu, ale i rodině. Naučte se ji vybudovat a mějte zdravé vztahy.
Obsah článku
Proč je důvěra ve vztahu důležitá?
Důvěra je základ. Abyste s někým mohli mít zdravý vztah, je třeba mít pocit, že se mu můžete svěřit, že mu můžete cokoliv říct. Jakmile vás druhá strana odmítá a vaše problémy ji nezajímají, pak se důvěra rozpadá, a tím i celý vztah. Když důvěru ztratíte, je těžké ji získat zpátky, i když to jde.
Jak důvěra vzniká
Každý člověk má jiný takzvaný ,,love language” neboli jazyk lásky. Pro někoho jsou důležité dotyky, pro jiného slova podpory, aby cítil lásku. Když se záměrně či nezáměrně trefíte, pak si daného člověka získáte. Jakmile si k vám vybuduje důvěru, váš vztah se upevní a dokáže být kouzelný. Při upřímnosti a otevřenosti vzniká silné pouto, které je ale velice křehké a jakmile je narušeno, těžko se dostává zpátky do původního stavu.
Jak obnovit důvěru ve vztahu
Nejčastěji bývá důvěra narušena nevěrou, která představuje asi tu největší ránu. I v takovém případě se ale můžete pokusit o její nápravu. Vše je o komunikaci. Pokud vás cokoliv trápí, měli byste to partnerovi sdělit a vyslechnout i jeho pohled na věc. Když se rozhodnete odpustit, počítejte s tím, že to bude náročná a bolavá cesta. Jakmile se pro ni ale rozhodnete, nevracejte se zpět ve vzpomínkách. Nechte myšlenky být a soustřeďte se na přítomnost. Mluvte spolu a vyjasněte si všechny otázky, na které chcete znát odpověď.
8 Tipů: Jak vybudovat důvěru ve vztahu?
Abyste vytvořili vztah plný důvěry, bude k tomu třeba několik kroků. Jak jsme již zmínili výše, každý to máme trochu jinak a důvody, proč člověku důvěřujeme se liší. Dělejte taková gesta, která cítíte, že chcete udělat – buďte sví. Nadále se potom můžete inspirovat našimi tipy, kterými budování ještě podpoříte.
1. Buďte upřímní
Upřímnost nadevše, že? Tu ocení každý. Někdy může sice trochu bolet, ale je třeba, abyste si říkali věci na rovinu. Cokoliv se vám nelíbí, nenechávejte si to pro sebe, do budoucna to bude mít na vztah špatný vliv. Stejně tak si říkejte i dobré věci a vzájemně se chvalte. Dejte jeden druhému vědět, jak se máte, co cítíte a proč to cítíte. Jedině tak si dokážete vzájemně porozumět.
2. Plňte své sliby
Slíbíte-li něco, pak to také splňte. Nemusí to nutně znamenat velké věci, i maličkosti považujte za důležité. Abyste si vytvořili důvěru, měli byste ukázat, že je na vás spolehnutí. Neberte na lehkou váhu cokoliv, co řeknete a vždy dodržte sliby, které druhému dáte. Jedině tak totiž bude mít reálný důkaz toho, že vám na něm skutečně záleží.
3. Nebuďte emočně nedostupní
Pokud se rozhodnete vstoupit do vztahu, pak buďte stejně tak ochotní úplně se otevřít a stát se zranitelnými. Jestliže nejste ochotni tento krok udělat, pak se raději do vztahu nepouštějte. Ublížíte tím partnerovi a váš vztah nikdy nebude plnohodnotný, protože v něm právě bude chybět ona důležitá důvěra. Někdy prostě svou zranitelnost musíte riskovat pro to, abyste dosáhli takové úrovně lásky, které se vám jinak nedostane.
4. Empatie
Představte si, že jste na místě toho druhého a zkuste se do něj vcítit hlavně v momentě, kdy narazíte na problém – druhému něco vadí, vy to nechápete nebo se liší vaše názory. Často je pro nás něco nepochopitelné do doby, než to zažijeme na vlastní kůži. Buďte tedy empatičtí a pokuste se porozumět citům partnera. Pokud je to pro vás těžké, vyslechněte ho a zeptejte se na vše, čemu nerozumíte.
5. Ukažte své stinné stránky
Již od začátku se nepřetvařujte a buďte to vy. Pokud víte, že jste posedlí úklidem, nedělejte, že vám nepořádek u vaší polovičky doma vadí a jednoduše se předveďte ve vší parádě, aby druhý věděl, do čeho jde. Všichni se bojíme projevit své stinné stránky, aby se potenciální partner nezalekl, ale právě v tom tkví problém. Když se vybarvíte až o pár měsíců později, bude to mít úplně stejný dopad, jen s časovou prodlevou a věřte, že partner nebude nadšen. Neznamená to, abyste hned ukázali to nejhorší ze sebe, ale spíše se nebojte být takoví, jací doopravdy jste, i kdyby to znamenalo potenciální hrozbu.
6. Nedávejte si zákazy
Neomezujte se a dopřejte si vzájemnou svobodu. Nepleťte si to s úplnou volností, která by znamenala záletnictví, mluvíme zde o zákazech. Nepřemlouvejte partnera, aby se přestal vídat s kamarády a věnoval se pouze vám, nekontrolujte mu telefon nebo mu nezazlívejte návyky, se kterými do vztahu již přišel, jako je například kouření. Buďte k sobě otevření a budujte důvěru, poté nebudou žádné zákazy potřeba.
7. Podporujte se
Jeden druhého pochvalte za vše, co se vám povede a dovádějte se tak k lepším výkonům. Není nic hezčího, než cítit, že máte v sobě navzájem oporu a můžete se na sebe spolehnout. Životní partner by totiž měl být také vaším nejlepším přítelem, kterému se můžete svěřit a také očekávat plnou podporu, ať už se pustíte do čehokoliv.
8. Řešte i nepříjemné
Udělal partner něco, co se vám nelíbilo? Řešte to! Nebojte se riskovat jeho naštvání a stůjte si za svým. Pokud vás miluje, pak se bude snažit vám porozumět, i když nemusí vašim požadavkům vyhovět. Základním principem je problémy řešit, ne si je nechávat pro sebe. Pamatujte, že vztahy jsou hlavně o komunikaci. Zapomeňte na “nic mi není” a otevřeně přiznejte, co vás trápí. Správný partner ocení vaši upřímnost.
Jak řešit nedostatek důvěry ve vztahu
Setkali jste se s tím, že vám partner nedůvěřuje? Projevovat se to může například přílišnými obavami, paranoiou či toxicitou. V takovém vztahu se nebudete cítit volní, ale právě naopak, jako kdyby vás někdo držel ve spárech, a to rozhodně není zdravé. Co s tím? Promluvte si. Najděte jádro problému a pracujte na něm – vše se dá řešit, pokud chcete. Nepodaří-li se vám problém vyřešit, zkuste navštívit párového terapeuta. A jestliže na sobě partner nechce pracovat, pak je na čase se zamyslet, zda za to vůbec stojí.