Exams are coming. Tato věta avizuje příchod obávaného zkouškového období. Během něj se studenti zahrabou do knih a poznámek, energii získávají z kofeinu a hledají smysl vlastní existence. Odměnou za zdolání všech zkoušek jsou kredity, které znamenají postup do dalšího semestru a pokračování ve vzdělávání. Jestli chcete zkouškové období prožít klidněji, naše tipy jsou právě pro vás.
Obsah článku
Zkouškové období? Žádný problém
Jistě jako student máte svoje vlastní rituály, podle nichž se učíte a zvládáte zkoušky. Neříkáte si, že existují i lehčí způsoby, jak zvládnout zkouškové? Co takhle příště vyzkoušet naše tipy, které jsou snadné a zvládne je (nebo se o to může pokusit) úplně každý. Začneme s prvním tipem.
1. Učte se dopředu
Pamatujete na střední školu, kde jste museli psát průběžné testy a tím pádem se na ně i připravovat? Vraťte se k tomu zpátky v těch předmětech, které vám dělají potíže nebo o nichž víte, že nebudou snadné.
Jistě někdo namítne, že se zvládá učit o zkouškovém. Ovšem podle Ebbinghausovy křivky zapomínání dochází k největším ztrátám informací hned po několika minutách od jejich získání, které lze zvrátit opakováním látky. Nebyly by zkoušky s tímto přístupem o něco lehčí?
Dnešní situace není nejlehčí, pozornost při distanční výuce není souvislá a může se stát, že vám uniknou důležité informace. Proto si přednášky nahrávejte třeba na diktafon nebo vyzkoušejte aplikace Okamžitý přepis či Listen N Write.
2. Rozvrhněte si zkoušky
Každý student funguje na jiném principu. Někdo potřebuje na přípravu více času, jiný zase nejlépe funguje pod tlakem. Stejné je to s typy zkoušení, kdy lidem vyhovují různé přístupy. Podle toho si rozvrhněte zkoušky. Nejlépe je začínat s lehčími zkouškami, na které stačí minimum přípravy. Nepodceňujte takové zkoušky, z nichž máte strach kvůli případnému opakování.
3. Moc stresu jen škodí
Při učení jste jistě ve stresu. Říkáte si, co se stane, pokud nezvládnete nějakou zkoušku, jak moc trapně a hloupě si budete připadat nebo se začnete podceňovat a porovnávat se spolužáky. Nenechte se ovládat negativními myšlenkami. O zkouškovém období myslete také na svoji psychickou stránku. Naplánujte si čas na odpočinek, při němž se bez výčitek odreagujete. Vyzkoušejte třeba jógu, která pomáhá nejen po fyzické stránce, ale i po psychické.
4. Naplánujte si učení
Stejně jako si plánujete zkoušky, naplánujte si i učení. Pokud máte před sebou více zkoušek, sestavte si plán. Například celý jeden den se budete věnovat jednomu předmětu a druhý den se zaměříte na další zkoušku. Podle rozvrhu si vytvoříte režim, podle něhož budete vstávat, chodit spát a především nezapomenete na volný čas, o němž byla řeč v předchozím bodu.
💡 Tip: Nesoustředíte se? Mohou vám pomoci legální přírodní drogy, které povzbuzují vaši mysl i tělo .
5. Poznejte, jaké učení je pro vás to pravé
Víte, že existují tři typy učení? Zatímco vaši kamarádi se nejlépe učí posloucháním, vám vyhovuje spíše vizuální učení. Zkrátka všichni se učíme různými způsoby. Jakmile poznáte, jestli jste vizuální (učí se podle toho, co vidí), auditivní (nejlépe se učí posloucháním nebo nahlas) či kinestetický typ (učí se sledováním někoho nebo vlastním zkoušením), vaše učení se zefektivní.
Přípravu na zkoušku můžete vylepšit učením ve skupině. Stačí svolat kamarády a probrat látku společně. Kromě nových znalostí se zaručeně pobavíte.
6. Strach z neúspěchu
Snad každý student zažil zkoušku, při níž byl tak nervózní, že nemohl soustředěně přemýšlet. Těžkých předmětů se zkrátka bojíme a stejně tak se bojíme neúspěchu. Porovnáváme se se sourozenci nebo kamarády. Nezapomeňte, že každý jsme jiný, všem sedí jiné předměty a je jinak odolný vůči stresu.
Proč se vyvarovat strachu? Kromě hlasu a výrazu tváře se odráží i na našem myšlení. Proto můžete být sebelíp připravení ke zkoušce, ale jakmile si nejste jistí sami sebou, strach vás převálcuje. Jestli je tento bubák i vaší slabou stránkou, vezměte si s sebou na zkoušku talisman. Budete překvapeni, jak tato pověrčivost pomáhá.
Zkouškové období jako strašák?
Neberte zkoušky jako strašáka, který vás má potrápit, potopit a vystresovat. Berte je spíš s rozvahou. Vzpomeňte si na etymologii slova zkouška, jenž je odvozeno ze slova zkoušet. Proto se vůbec netrapte, pokud zkouška nevyjde. Se správnou přípravou vyjde při dalším pokusu.
💡 Tip: Zdravou náloží sebevědomí vás nakopne článek o podceňování a přeceňování.