Setkáváte se s úzkostí více než byste si přáli a snaží se přijít na to, jak se jí zbavit? Možná bychom vám mohli pomoct – přinášíme 10 tipů, jak ji přirozenými kroky odstranit.
Obsah článku
Co je to úzkost
Úzkost je nepříjemný stav, při kterém prožíváme strach či obavy, které se stupňují a doprovází je i fyzické příznaky. Čas od času ji může prožívat každý, v tom případě je to v pořádku. Stejně jako například stres nám říká, že je něco v nepořádku, pomáhá nám myslet více racionálně a být opatrnější. Pokud ale doprovází náš život každým dnem, často nad ním přebírá veškerou kontrolu. Probouzíme se tak s pocitem, který nám brání soustředit se, svobodně volit a překonávat překážky. Kromě špatných myšlenek, které nás děsí prožíváme také:
- zrychlení srdečního tepu
- zhoršené dýchání
- zvýšené svalové napětí
- bolesti břicha
- neklid
Z dlouhodobého hlediska mohou nastat horší potíže jako porucha menstruačního cyklu, ztráta sexuálního libida, problémy s erekcí. Při neléčení úzkosti se vše jen nabaluje a vy se cítíte hůř a hůř. Úzkost jde ruku v ruce se závislostmi, stresem a dalšími psychickými nemocemi, se kterými se vzájemně ovlivňují. Co tedy vy sami můžete udělat pro to, aby úzkost ustoupila?
Jak se přirozeně zbavit úzkosti
Jestliže vám úzkost ve vašem životě spíše zhoršuje jeho kvalitu, je na čase s tím něco udělat. Věřte, že i bez léků se jí můžete zbavit, vše totiž ve vaší hlavě začalo, a tak to tu zde také může skončit. Zaprvé byste ale měli vědomě chtít svůj problém změnit a věřit, že se s ním dá ještě něco dělat. Pokud tomu sami nevěříte, asi těžko se vám podaří cokoliv napravit.
Věříte, že se úzkosti můžete zbavit sami? Pak vyzkoušejte tyto tipy:
1. Vyhledejte odbornou pomoc
Abyste zjistili, co vám úzkost způsobuje a jak ji vy konkrétně můžete odstranit, vyplatí se navštívit psychologa. Protože terapeut není doktor, nemůže vám předepsat žádné léky, léčí vás pouze terapií. Kvůli tomu, že žijete ve své vlastní hlavě, dost možná nevidíte skutečnost, která se kolem vás odehrává. Spoustu věcí buďto přehlížíte nebo si je vykládáte špatně, a s tím vám terapeut dokáže pomoci. Každý problém má nějakou příčinu, a když na ni přijdete, můžete s ní něco dělat – odstranit ji nebo změnit postoj.
Budete možná překvapeni, jak hluboko až vaše psychika sahá, a co všechno na ni mělo vliv. Díky tomu pochopíte spoustu věcí, které by vás jinak nenapadly a budete vědět, jak s informacemi o sobě samém nakládat. Není se za co stydět, psycholog vám ukáže, jak lépe poznat sám sebe a naučit se se sebou pracovat.
2. Buďte aktivní
Ať už budete běhat, cvičit jogu nebo chodit do fitka, hlavně si najděte něco, co vás bude bavit a budete se tomu věnovat. Jistě už jste slyšeli, že někteří lidé se například z rozchodu musí ,,vyběhat”, aby ho dokázali překonat. Pohybem totiž vylučujeme do těla hormony (dopamin, serotonin, endrofin, enkefalin a endokanabinoidy), které způsobují dobrou náladu a úlevu od stresu. Největší počet těchto hormonů štěstí vyloučíme při vytrvalostním tréninku – ideální volbou je tudíž běhání či HIIT kardio.
Skvělým pomocníkem při úzkostech může být také jóga, která kombinuje dech a pohyb v jednom. V jógových pozicích zůstáváte dostatečně dlouho proto, abyste měli čas správně a pravidelně dýchat, a tím se uklidnit. Po čas cvičení byste neměli nad ničím přemýšlet a pouze se soustředit na pohyb.
💡 Tip: Pokud trpíte úzkostí, tak byste měli pravidelně doplňovat minerály a především magnesium neboli hořčík →
3. Vyhněte se alkoholu a cigaretám
I když se spousta lidí ve stresu uchyluje právě k těmto dvěma řešením, není to nic dobrého. Alkohol i cigarety jsou návykové látky, které se z dočasného řešení mohou stát stálicí. Obě navíc podporují rozvoj úzkosti, a tak se spíše dočkáte zhoršení než zlepšení. Úzkost se navíc objevuje u závislostí jako jeden ze symptomů, a tak se může stát, že se jedinec s úzkostí stane závislým. Je jen tenká hranice mezi tím, kdy je alkohol pomocníkem a kdy spíše pánem, proto se pacientům s psychickými problémy nedoporučuje vůbec.
4. Zbavte se kofeinu
Stejně jako alkohol a cigarety, i kofein patří mezi společensky přijatelné drogy. Kofein není sám o sobě špatný, pro zdravého jedince má dokonce spoustu výhod. Při úzkostech ho ale raději vynechejte. Proč? Zvyšuje srdeční tep a celkově zrychluje organismus, čímž způsobuje či zhoršuje úzkostné a neklidné stavy. Jestli trpíte v rámci úzkosti i panikou, šance na ni se při pití kofeinu zvyšuje.
Pokud se i v normálním rozpoložení nemůžete uklidnit, káva vám rozhodně nepomůže. Snižte svou spotřebu nebo kofein úplně vynechejte. Nebuďte na sebe ale drsní a dávky postupně snižujte.
5. Dbejte na svůj spánek
Spánek řeší všechno. Máte-li pocit, že je toho na vás moc a nevidíte východisko, běžte si lehnout. Uvidíte, že po probuzení se vám vše bude zdát jednodušší. Kromě odpočinku nám totiž spánek dopřává nový pohled na věc, jelikož ačkoliv my spíme, náš mozek neustále pracuje a snaží se rozlousknout problémy, na které za bílého dne nemůžeme přijít.
I s úzkostí si dokáže skvěle poradit – vaše mysl utichne a tělo se zcela uvolní, což přesně potřebujete. Při nedostatečném spaní máte větší problémy čelit denním situacím, a vše se tak zdá těžší. Dodržujte spánkovou hygienu, která zahrnuje:
- Chodit spát ve stejný čas každý den
- Hodinu před spaním odložit telefon
- Vytvořit si svou spánkovou rutinu (tělo ví, že je na čase jít spát – koupel, meditace, čtení)
- Vyhnout se kofeinu, alkoholu a nikotinu
- Udržovat v pokoji tmu a nízkou teplotu
- Chodit spát tehdy, kdy jste unavení
- Neuléhat s těžkým žaludkem
6. Vyzkoušejte meditaci a dechová cvičení
Protože meditace umožňuje žití v přítomném okamžiku, je vhodným prostředkem při odpoutání se od vlastních úzkostných myšlenek. Na pár minut si sedněte či lehněte a jen se soustřeďte na svůj dech. Dýchejte zhluboka do břicha a snažte se při tom na nic nemyslet. Občas to každému ulétne, ale nebuďte za to na sebe naštvaní. Uvědomte si, že jste na chvíli odpluli jinam a zase se vraťte. Pokud byste raději vedenou meditaci, jistě nějakou pro vás najdete na YouTube zcela zdarma. Meditovat tak můžete chvíli či delší dobu, je to na vás.
Dechová cvičení se často zakomponují do jógy i meditace, jelikož umožňují osvěžení a novou energii. Mezi nejčastější patří třeba:
- Rovnoměrné dýchání – při nádechu počítejte do 4, při výdechu nosem taktéž do 4 (později můžete do 6 až 8)
- Technika břišního dýchání – jedna ruka na břicho, druhá na hrudník – při nádechu nechte bránici napnout a poté pomalu vydechněte
- Střídání nosních dírek – zacpěte si jednu nosní dírku prstem, nadechněte se a při výdechu vystřídejte strany. Tou dírkou, kterou jste vydechovali, se opět nadechněte a vydechněte druhou. Takto střídejte strany a dodržujte nádech i výdech po stejnou dobu.
- Dýchání 4-7-8 – při nádechu počítejte do 4, na 7 vteřin zadržte dech a po 8 sekund vydechujte
Řízený dech vám pomůže zvládnout stresovou situaci a navést vás na přítomný okamžik. Budete překvapeni silou dechu.
7. Jezte zdravě
I jídlo dokáže ovlivnit vaši psychiku – dejte pozor na zpracované potraviny s umělými sladidly a barvivy. Namísto nich jezte ty čerstvé, které si zpracujete sami, díky čemuž si budete jistí, co v daném jídle je. Zdravý jídelníček prospívá vašemu tělu obecně a doplněním potřebných živin pak dokáže pracovat přesně tak, jak má. Kvůli špatným myšlenkám můžete mít sice chuť na sladké, ale místo toho dopřejte tělu raději dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a hydratace.
8. Poslouchejte hudbu
Určitě víte, že vaše oblíbená písnička vás dokáže nakopnout tak, jako nic jiného. Pusťte si ji tehdy, kdy se nebudete cítit nejlépe. Vzpomínky, které s ní máte spojené ve vás probouzí emoce, a to jak ty negativní, tak ty pozitivní – a na ty se soustřeďte. Klidně si u toho zatancujte a dostaňte tak do těla endorfiny.
Vědci tvrdí, že skvělým pomocníkem na uklidnění je hudba slavného Mozarta. Pravdou je, že ho můžete poslouchat i při práci, jelikož vás nebude rušit text. I když klasicky neposloucháte klavírní hudbu, za zkoušku nic nedáte. A kdo ví, třeba vás to chytne.
9. Aromaterapií proti úzkosti
I vůně na vás může mít velký vliv, proto v době, kdy se necítíte nejlépe obklopte příjemným aroma. Dodá vám dobrou náladu, pomůže se spánkem, zrelaxováním, sníží srdeční tep a krevní tlak. Vůně lze vdechovat cíleně, pomocí svíčky, difuzéru či ve vaně. Vyzkoušejte tyto druhy, které snižují úzkost:
- bergamot
- levandule
- šalvěj muškátová
- grapefruit
- ylang ylang
10. Využijte sílu bylinek
Příroda je velmi bohatá a přináší nám spoustu bylinek, které ulevují od bolestí a nepříjemných stavů. Jednou z nich je třeba heřmánek, který podporuje lepší spánek a zklidňuje nervy. Hodí se využít také meduňku, chmel, kozlík lékařský nebo třezalku. Třezalka je obzvláště účinná bylinka, kterou můžete užívat i v podobě koncentrovaných doplňků stravy→
Pokud chcete něco přírodního, ale ty nejznámější bylinky už jste vyzkoušeli, sáhněte po CBD. Najdete ho ve formě olejů pod jazyk, vaporizace, ale také i čajů. Dokáže zklidnit vaši mysl a dopřát vám zasloužený odpočinek. Vyšší level je pak kratom, který má mnohem silnější účinky, ale kvůli jeho návykové vlastnosti je ve spoustě zemích zakázán a považován za drogu, dejte si proto pozor a nestaňte se závislým.
Na závěr
Máte-li častější problémy se sebekontrolou a úzkostné myšlenky vás svádějí z cesty, využijte jednu z našich rad a úzkostí se úspěšně zbavte. Nezapomeňte svůj problém začít řešit včas, aby pak následná léčba nebyla o to složitější. Nemějte obavy, i psychika někdy vyžaduje vaši pomoc, aby se mohla vrátit do pořádku.