René Nekuda je český autor, který se již 12 let věnuje nejen vlastnímu psaní, ale i rozvoji kreativity u druhých. Pořádá velmi oblíbené kurzy tvůrčího psaní, na svém webu nabízí nespočet pomůcek pro rozvoj kreativity a jeho knihy jako Restart kreativity, Kreativní zápisník či Příběhostroj. V rozhovoru prozradí, co pro něj bylo v životě důležité a jaké má plány do budoucna.
Obsah článku
1. Jak jste se dostal k literatuře a k psaní?
Jéje, tak za to může moje babička. Jako malého mě brávala na procházky a my jsme si při nich vždycky vyprávěli smyšlené příběhy. Ale vlastně mě bavily i místní legendy a pověsti.
2. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?
Určitě to bude cesta do Keni, kam mě vyslal v mých osmnácti časopis Nový prostor. Dokumentoval jsem tam program adopce na dálku a myslím, že mě to dost změnilo. A také jsem tam poprvé přičuchnul ke psaní a teprve v Africe mě to začalo bavilo. Pak to bude setkání s mou životní učitelkou, spisovatelkou Danielou Fischerovou, která ve mně objevila učitelství. A jako třetí zlom byla cesta do Ameriky, konkrétně na jednu univerzitu v LA, kde se učí tvůrčí psaní. To mi otevřelo oči dokořán a tam jsem pochopil, jak se dá k tvůrčímu psaní přistupovat a že to všechno má vlastně propracovaný systém a řád.
3. Na svých stránkách nabízíte mnoho nástrojů na rozvoj kreativity, mohl byste o nich říct víc?
No jasně! Já si rád hraju a tak neustále vytvářím nové a nové pomůcky pro své studenty. A některé z nich dávám zdarma i na svůj web https://www.renenekuda.cz. Například hodně oblíbený je náhodný generátor příběhů Povídkář nebo e-mailový kurz Rozšiřovač slovní zásoby. Mám radost, že jsou lidé tak hraví a baví je rozvíjet své schopnosti. Snažím se jim v tom pomáhat nenásilnou formou, takže takovýhle pomůcek a hračiček u mě na webu najdete již desítky. (smích)
4. Na co jste ze své kariéry nejvíce pyšný?
Asi na to, že po vytrvalém boji, který nyní trvá již dvanáct let, to vypadá, že se začíná ten můj obor tvůrčího psaní dostávat do obecného povědomí bez větších předsudků. Jeden z mých hlavních cílů, který neustále opakuji, je dokázat, že tvůrčí psaní je společensky přínosný obor a dá se využívat v běžném každodenním životě.
5. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?
Vytrvalost a otevřená mysl. Bez dlouhodobého překonávání překážek a reakcí na změny, které jdou většinou proti původním plánům, je těžké dneska uspět.
6. Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?
Snadno od ruky mi už jde programování mého vlastního webu, na kterém si všechno dělám sám. (smích) A s čím mám potíže? Hmm… Jsem obecně silný nepraktik, takže s čímkoliv řemeslným. Například vrchol mého domácího umění je výměna žárovky. (smích)
7. Jaké jsou hlavní trendy vašeho oboru?
Nevím, jak obecně, ale já osobně se nyní snažím protlačit tvůrčí psaní do škol. A myslím, že s celkem velkým úspěchem, protože se ukazuje, že tradiční hodiny slohu mají oproti mému přístupu výuky tvůrčího psaní hodně slabé obhájení. A tohle mě poslední dobou hodně vytěžuje a zároveň i baví. Dostalo mě to například na konferenci českých škol v Americe, takže jsem byl například před měsícem přednášet v Chicagu.
8, Koho byste doporučil sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky, případně kdo by mohl čtenářům pomoci v rozvoji jejich dovedností?
Určitě Michelle Losekoot.
Poznámka redakce: Michelle Losekoot je digitální vypravečka, je známá především svými dvěma bestsellery Jak na sítě (2019) a Bez jablka (2016). Stojí za sledování, pokud vás zajímají témata jako kreativita, tvůrčí psaní a digitální svět.
9. Jaké denní rituály doporučujete a jakých byste se naopak chtěl zbavit?
Doporučuju ty, které jsou důležité pro nastavení vaší vlastní tvořivosti. To znamená, že je prvně nutné poznat sám sebe a potom teprve vybírat vhodná doporučení. Takže bych začal sebepoznáním, například s tímto konkrétně dokáže hodně pomoci má kniha Restart kreativity. A čeho bych se rád zbavil? Chtěl bych se naučit neodepisovat na každý e-mail. (smích)
10. Co byste vzkázal svému mladšímu já?
Nic moc, asi abych víc cvičil. (smích)
11. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?
Časové investice vím přesně – vzdělávání a cestování. Prostě zábava musí jít občas stranou a seberozvoj je důležitý v každém věku, což vidím i na svých kurzistech. Těm je obvykle od 11 do 86 let. Z těch finančních mi hodně pomohlo odpoutání se od akademického prostředí a jít tzv. „na volnou nohu“. Toho jsem se hodně bál, ale zpětně nemám čeho litovat.
12. Jaké jsou vaše plány do budoucna? Čeho byste chtěl dosáhnout?
Nyní dokončuji dvě knihy. Tak to jsou ty krátkodobé horizonty. Snad. (smích) A v dlouhodobém hledisku mám v rukávu mnoho projektů, které šly kvůli pandemii stranou. Tak snad po rozepsaných knihách na ně bude více času. Samozřejmě se všechny tyto nové projekty týkají tvůrčího psaní. (smích)
Stručné odpovědi:
1. Nejoblíbenější citát?
„Příběh, všechno má příběh – jen ho stačí vidět.“ – Bohumil Hrabal
2. Nejoblíbenější autor?
Oscar Wilde
3. Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?
Obraz Doriana Graye
4. Nejoblíbenější aplikace?
Nebo na iPadu, protože umí převádět rukou psaný text do elektronické podoby. A to celkem slušně i v češtině.
5. Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?
Turistika.