Nechte se unést na vlnách podzimu a zkuste přizpůsobit i svůj stravovací plán tomuto ročnímu období. Slibujeme, že těmto podzimním chutím naprosto propadnete a rozhodně nebudete litovat. Však se přesvědčte sami a okuste tyto lahodné podzimní recepty.
Obsah článku
Podzimní recepty: Jaké potraviny a koření zvolit?
Abyste vdechli dokonalou atmosféru podzimu i do svého či rodinného jídelníčku, stačí sáhnout po určitých potravinách a koření. Ty totiž samy o sobě perfektně ladí k podzimnímu počasí a potěší vás při slunečných i těch chmurnějších dnech tohoto ročního období.
Sezónní potraviny a koření:
- dýně
- jablka
- houby
- ořechy
- zázvor
- skořice
- hřebíček
- muškátový oříšek
- kari
Z ovoce se hodí také hrušky, švestky nebo hroznové víno. Skvělý je i šípek nebo brusinky.
Hlavní chody a večeře s chutí podzimu
Lahodné podzimní recepty, které představují ideální volbu do již chladnějších a kratších dnů tohoto ročního období. Jedná se o vydatná jídla, která parádně zasytí, prohřejí tělo, ale i potěší duši a zdraví.
1. Dýňová polévka
Dýně neodmyslitelně patří k podzimu, takže se určitě musí objevit v receptech tohoto období. Tato polévka je jednoduchá na přípravu a neobsahuje ani špetku masa, takže se skvěle hodí i pro vegetariány. A věřte, že chutná báječně.
Potřebujete
- větší dýni
- 1 cibuli
- 1 000 ml vývaru
- olej podle potřeby
- 400 g smetany na vaření
- kari koření
- sůl, pepř podle chuti
Cibuli oloupejte, nakrájejte na drobno a osmahněte dozlatova na troše oleje. Pak k ní přidejte na kostičky nakrájenou dýni, zalijte vývarem tak, aby byla ponořená a povařte ji, dokud nezměkne. Poté směs odstavte a nechte vychladnout.
Dýni rozmixujte, dolijte smetanou, vše dochuťte solí, pepřem a kari kořením. Vraťte na mírný oheň a povařte do bodu varu.
Dýňovou polévku báječně chutná s opečenými chlebovými krutonky.
2. Zázvorová polévka
Zázvor se pyšní velmi pozitivními účinky na celkové zdraví i psychiku. Tato polévka může pomoci v boji proti nachlazení a určitě vám perfektně pročistí organismus. Kromě toho skvěle prohřeje a dodá prospěšné vitamíny.
Potřebujete
- 1 cibuli
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíci másla
- zeleninový vývar podle potřeby
- 1–2 lžíce strouhaného čerstvého zázvoru
- 100 g rýže
- nastrouhanou kořenovou zeleninu dle chuti (mrkev, celer, petržel, aj.)
- sůl, pepř podle chuti
Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Česnek také oloupejte. Rýži uvařte.
Na másle osmahněte připravenou cibuli společně s kořenovou zeleninou. Poté přidejte i uvařenou rýži, zalijte vývarem a vařte doměkka.
Před dovařením do polévky vmíchejte prolisovaný česnek a čerstvě nastrouhaný zázvor, abyste dodali tu správnou chuť a „šťávu“. Dosolte, dopepřete, ještě chvíli povařte a můžete servírovat.
Zázvorovou polévku můžete vylepšit také o kousky opečeného chleba.
💡 Tip: Vykouzlete si doma dokonalou atmosféru podzimu se vším všudy. Tyto nápady na podzimní dekorace vám hravě pomůžou.
3. Dýňové špagety
Patříte mezi milovníky těstovin? Tak to musíte vyzkoušet tyto špagety, které skvěle zapadají mezi podzimní recepty. Dýně jim totiž vdechne tu správnou vůni a chuť podzimu. Jedná se o vyvážené a vydatné jídlo hodící se do chladnějšího počasí. Okouzlíte jim nejen rodinu, ale i své přátele.
Potřebujete
- 500 g dýně hokkaido
- 2 šalotky
- 2–3 stroužky česneku
- 200 g šunky
- 120 g nastrouhaného parmazánu
- 250 ml drůbežího vývaru
- sůl, pepř podle chutí
- uvařené špagety
Obě šarlotky a všechny stroužky česneku oloupejte a nakrájejte nadrobno. V hlubší pánvi na kapce oleji je orestujte. Poté přidejte i dýni naporcovanou na malé kousky. Zalijte vývarem tak, aby dýně byla ponořená a uvařte ji doměkka. Pak vše rozmixujte do hladkého krému a vmíchejte polovinu parmazánu. Je-li směs příliš hustá, dořeďte ji trochou vývaru či vody. Dochuťte solí a pepřem.
Šunku nakrájejte na kostičky a orestujte ji na pánvi s kapkou oleje. Špagety uvařte podle návodu a promíchejte je s připravenou dýňovou omáčkou.
Na talířích posypte každou porci orestovanou šunkou a zbývajícím parmazánem.
4. Houbová omáčka
V těchto chladnějších dnech je rozjetá houbařská sezóna na plné obrátky a tedy chuť hub se také připisuje k oblíbeným přísadám pro využití na podzimní recepty. Houbová omáčka zkrátka nesmí chybět v tomto seznamu. Pokud máte rádi houby, tak se do ní s chutí pusťte.
Potřebujete
- 250 g hub
- 1 cibuli
- 2 stroužky česneku
- 30 g másla nebo špeku
- ½ lžičky drceného kmínu
- sušený tymián
- 200 g smetany na vaření
- vývar dle potřeby
- sůl, pepř podle chuti
Houby nakrájejte, krátce spařte ve vroucí vodě a nechte okapat.
Cibuli nakrájejte nadrobno a osmažte na másle či špeku dozlatova. Pak přisypte naporcované houby, drcený kmín, nakrájený česnek, tymián a za častého míchání chvíli nechte prohřát na plotně. Poté směs podlijte podle potřeby vývarem (cca 150–200 ml), pod poklicí duste na mírném ohni cca 20 minut a občas směs promíchejte.
Hrnec odstavte a vmíchejte smetanu ohřátou na pokojovou teplotu. Podle potřeby omáčku nařeďte vývarem a dochuťte solí i pepřem.
Výtečně chutná s knedlíkem, bramborem, noky, rýží nebo těstovinami.
5. Pečená plněná dýně
Máte doma přebytek dýní z Halloweenské párty nebo podzimní výzdoby? Nebo vás zkrátka jen nebaví běžné, zdlouhavé loupání a následné porcování? Zkuste tento chutný recept, díky kterému se těmto krokům vyhnete, a ještě si skvěle pochutnáte.
Potřebujete
- 1 větší máslovou dýni
- 500 g mletého masa
- 1 šalotku
- 4 stroužky česneku
- 2 vejce
- 150 g strouhaného sýru
- oregano
- čerstvou petržel
- sůl, pepř podle chuti
Dýni překrojte podélně napůl, vydlabejte semínka a poté i část dužiny, abyste vytvořili prostor pro naplnění masem. Vydlabanou dužinu nadrobno nakrájejte a odložte stranou.
Vydlabanou dýni zlehka nařízněte po celé ploše do mřížky – lépe se tak propeče. Při nařezávání dejte pozor, abyste neprořízli i slupku.
Do větší mísy vložte mleté maso, oloupanou a nadrobno nakrájenou šalotku, vydlabanou dýňovou dužinu, prolisovaný česnek, dále rozklepněte vejce, přidejte nastrouhanou goudu, oregano, nasekané lístky petržele, sůl, pepř a vše důkladně promíchejte. Vytvořenou směsí naplňte dýni.
Naplněné dýně přendejte na plech vystlaný pečicím papírem a pečte v troubě na 180 °C cca 1 hodinu.
Upečenou dýni servírujte celou nebo nakrájenou i s náplní. Podávejte jen tak samotnou nebo klidně s bramborami či pečivem.
6. Kuřecí kari omáčka
Vůně a chuť kari koření se zkrátka skvěle hodí na podzim (i když si na něm parádně pochutnáte i kdykoliv jindy během roku), a proto byste měli vyzkoušet tento pokrm inspirovaný Indií – kari omáčku s kousky kuřecího masa.
Potřebujete
- 1 cibuli
- 500 g kuřecích prsou
- 1 lžíci solamylu
- 5 lžic oleje
- 1 lžíci kari
- 1 lžíci sojové omáčky
- 200 ml smetany na vaření
- sůl, pepř podle chuti
Kuřecí prsa nakrájejte kousky, které osolte, opepřete a promíchejte s kari kořením i solamylem.
Na pánvi s olejem nechte zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli a poté přidejte kuřecí kousky. Až budou opečené přilijte i sojovou omáčku.
Následně zalijte smetanou a na mírném ohni povařte do zhoustnutí. Dle chuti dosolte a dopepřete.
Jako přílohu si můžete zvolit buďto rýži, nebo klidně i těstoviny či noky.
7. Dýňové rizoto s nivou
Z dýně lze vykouzli mnoho receptů, a proto jich i v tomto článku naleznete hned tolik. Je to opravdu perfektní podzimní surovina, která navíc v lednici vydrží dlouho. Její nasládlá chuť se skvěle hodí také k rizotu a dodá mu mimo jiné úžasnou krémovitost. A v kombinaci s nivou si užijete opravdu lahodný gastronomický požitek.
Potřebujete
- 200 g rýže
- 250 g máslové dýně
- 1 litr vývaru
- kari a kurkumu (ta být nemusí)
- 100 g strouhané nivy
- sůl, pepř, bylinky podle chuti
Máslovou dýni oloupejte, nakrájejte na kostky a uvařte v osolené vodě doměkka (případně ji lze uvařit na páře). Trvá to cca 15–20 minut. Poté slijte vodu a dýni rozmixujte na hladké pyré.
Rýži uvařte v osoleném a opepřeném vývaru s bylinkami, dokud nebude měkká a vývar se nevyvaří (cca 20–25 minut). Pak jen vše smíchejte dohromady i s nivou a nechte projít varem.
Dezerty s vůní podzimu
Hlavních chodů naslano už bylo až až, tak teď přichází řada zpestřit si jídelníček také o nějakou hříšnou delikatesu či ho doplnit o sladkou tečku. I různé variace dezertů lze zařadit mezi podzimní recepty. Stačí zvolit ingredience a koření hodící se do tohoto období.
8. Dýňové lívance se slanou karamelovou omáčkou
Potřebujete
Podzimní požitkářská snídaně či brunch je na stole raz dva s těmito dýňovými lívanci politými výtečnou slanou karamelovou omáčkou. Navíc tento skvost na talíři velmi jednoduše připravíte, ale náramně si pochutnáte.
Palačinky
- 250 g dýně nakrájené na velké kousky
- 2 vejce
- 3 lžíce třtinového cukru
- 25 g rozpuštěného másla + trochu na vaření
- 125 ml podmáslí či kefíru
- 200 g hladké špaldové mouky
- 2 ½ lžičky prášku do pečiva
- 1 lžičku mleté skořice
- špetku soli
Slaná karamelová omáčka
- 50 g nahrubo nasekaných pekanových ořechů
- 50 g másla
- 50 g třtinového cukru
- 1 lžičku soli
- 100 ml smetany ke šlehání
Vytvořte si dýňové pyré tak, že ji rozvaříte ve vodě, poté přebytečnou vodu scedíte a dýni rozmichujete. nechte ji zcela vychladit. Pokud chcete jíst lívance k snídani, nejlepší je tento krok provést večer předem.
Po vychladnutí dýni rozmixujte i se zbylými ingrediencemi na palačinky, dokud se vše dobře nespojí v hladké, husté těsto (případně dýni dobře rozmačkejte a poté zašlehejte zbývající ingredience). Nechte odpočinout a mezitím si připravte omáčku.
Pekanové ořechy opékejte v hrnci 1–2 minuty, dokud neztmavnou. Vyklopte a odložte stranou. Do pánve vložte máslo, cukr, sůl a smetanu. Přiveďte k varu a poté nechte několik minut jemně probublávat, dokud nezískáte lesklou omáčku. Vmíchejte pekanové ořechy a nechte trochu vychladnout.
Na pánev vložte kousek másla či kapku oleje a usmažte lívance z obou stran dozlatova. Poté potřete lívance libovolnou náplní (tvaroh, marmeláda či oříškové máslo) a přelijte přípravenou omáčkou.
9. Žemlovka s jablky a smetanovým pudinkem
Jablka také patří podzimu a jaký existuje lepší dezert nebo i hlavní chod, než známá klasika žemlovka? Určitě si ji všichni spojujete s dětstvím. Věřte, že se dá připravit i zdravějším způsobem s menším množstvím cukru a i tak si na ní velmi pochutnáte. Vylepšená a smetanový pudink a s kopečkem vanilkové zmrzliny potěší rozmlsaný jazýček.
Potřebujete
- 6 jablek
- šťávu ½ citronu
- skořici dle chuti
- 1 lžíci moučkového cukru (nebo erythritolu moučka)
- 6 rohlíků nakrájených na kolečka
- mléko na namáčení rohlíků
Smetanový pudink
- 3 vejce
- 400 ml mléka
- 200 ml smetany ke šlehání
- 1 lžičku vanilkového extraktu
- máslo na vymazání formy
- volitelně vanilkovou zmrzlinu k podávání
Jablka nastrouhejte nahrubo klidně i se slupkou. Smíchejte je se skořicí a citronovou šťávou. Zapékací mísu vymažte máslem (cca 20 × 30 cm).
Navrstvěte nejprve kolečka rohlíků namočená v mléce a na ně jablečnou směs. Takto pokračujte, dokud vám nedojdou suroviny.
Pudink vytvořte ušleháním vejcí, mléka, smetany, vanilkového extraktu a 1 lžíci cukru. Pudinkovou směs nalijte na rohlíky s jablky a mísu překryjte alobalem. Dejte stranou alespoň na 30 minut nebo ideálně přes noc do lednice.
Troubu rozehřejte na 180 °C. Žemlovku pečte 45–50 minut, dokud povrch nezezlátne a pudink neztuhne. Pokud si chcete více zahřešit, podávejte ji s vanilkovou zmrzlinou.
💡 Tip: Ve smetanovém pudinku nebo i jablečné směsi výborně chutnají také rozinky, které jsou předem naložené v rumu.
10. Dýňové tiramisu
Oblíbená italská delikatesa tiramisu chutná skvěle po celý rok. Co ho takhle okořenit o trochu podzimní chutě a vůně? Tento krémový, nepečený tradiční moučník v obzvláštňujícím kabátku si jistě oblíbíte.
Potřebujete
Dýňové pyré
- menší dýně
- 2 lžíce skořice
- 1 lžičku mletého zázvoru
- 1 lžičku mletého muškátového oříšku
- ½ lžičky mletého hřebíčku
- ½ lžičky mletého nového koření
- voda podle potřeby
Tiramisu
- 300 ml uvařené a vychlazené kávy
- cca 30 ks dlouhých cukrářských piškotů
- 500 g mascarpone
- 200 ml smetany ke šlehání
- 250 g dýňového pyré
- 80 g cukru (nebo erythritolu)
- volitelně rum
- holandské kakao na posypání
Nejprve si připravte dýňové pyré tak, že oloupanou a nakrájenou dýni uvaříte ve vodě doměkka. Poté vodu slijete a rozmixujete kousky do krémovité konzistence. Nakonec pyré smíchejte s kořením. Nechejte ho vychladnout, opravdu nesmí být teplejší než mascarpone.
Ve velké míse smíchejte sýr mascarpone, dýňové pyré, cukr, dokud vám nevznikne hladký krém. V jiné míse vyšlehejte smetanu a následně ji důkladně vmíchejte k mascarpone.
Uvařenou kávu volitelně smíchejte s libovolným množství rumu (ideální jsou cca 2 lžíce). Cukrářské piškoty postupně namáčejte ve vychlazené kávě a vkládejte je vedle sebe do formy. Poté potřete ½ krému. Následují opět namočené piškoty a krém. Poté pomocí sítka zasypte kakaem.
Nechte odpočinout zakryté v ledničce alespoň 8 hodin nebo ideálně přes noc.
Kromě výborného jídla mezi podzimní recepty patří i nějaký chutný nápoj, který vás v chladnějších dnech a večerech pořádně prohřeje. Vyzkoušejte třeba toto lahodné chai latte, které se k podzimu náramně hodí.
Potřebujete (2 porce)
- 500 ml vody
- 1 lžičku čerstvého zázvoru
- 2 lžičky mleté skořice
- 1 lžičku kardamomu
- 1 lžičku mletého hřebíčku
- 2 sáčky černého čaje
- 1 hrnek plnotučného mléka
- cukr nebo med podle chuti
V menším hrnci povařte cca 5 minut vodu se zázvorem a kořením. Poté přidejte čaj a vše dohromady vařte další 4 minuty. Sundejte čaj s kořením z ohně a přeceďte.
Poté si připravte si mléko tak, že ho nejprve trochu ohřejete a potom pořádně vyšleháte pomocí frapovače do pěny.
Čaj nalijte přibližně do třetiny hrnku a dolijte mléčnou pěnou. Ozdobte kousky badyánu, hřebíčku a posypte mletou skořicí.
Naservírujte tyto podzimní recepty na vaše jídelní stoly a sami uvidíte, že hned mnohem lépe prožijete tyto chladnější a kratší dny. Kromě toho si báječně pochutnáte a tělu dopřejete něco přínosného. Takže nejen, že se vám vrátí chuť do života, ale také si dodáte potřebnou energii a sílu.