Domů » Proč a jak se zbavit závislosti na mobilu?

Proč a jak se zbavit závislosti na mobilu?

autor Lenka Štěpánková
0 komentář
Nomofobie je závislost na mobilním telefonu. | Pixabay

Pustili jste se do práce a najednou jste se přistihli, že už půl hodiny sjíždíte novinky na Facebooku, proložili jste to Twitterem a ještě se podívali, co je nového na Instagramu? Často slýcháte od svých blízkých, že máte závislost na mobilu? Možná nebudou daleko od pravdy. Důležité je si uvědomit, že mobil může být skvělý sluha, ale je velmi zlý pán.

Úzkostná porucha nomofobie

Nomofobie, jak se závislosti na mobilu říká, je rozšířená hlavně mezi mladší generací, nejvíce jí trpí vysokoškoláci. Čím dál častěji ale postihuje i starší lidi. Patří mezi úzkostné poruchy, kdy člověk může být i panické záchvaty z představy, že zůstane bez mobilu, signálu nebo internetu. Tito lidé mají strach z toho, že se odpojí z virtuálního světa a něco jim uteče. Proto s nomofobií úzce souvisí i závislost na sociálních sítích.

🎓 Zajímavost: Název nomofobie je odvozen od anglického spojení „no mobile phobia“.

Závislost na mobilu – jak se projevuje?

Lidé, kteří trpí závislostí na mobilu, se zkrátka bez svého telefonu neobejdou. Mají neustále nutkání kontrolovat, co je nového, sahají po telefonu, i když nepřijde žádné upozornění. Výjimečná není ani takzvaná fantomová vibrace, kdy má člověk pocit, že jeho telefon vibruje, i když tomu tak není. Takoví lidé pak dávají přednost mobilu před reálnou konverzací. Na komunikaci přes sociální sítě není nic špatného. Neměla by ale dostávat přednost před setkáváním s blízkými.

Jak se zbavit závislosti na mobilu?

Pokládáte si často otázku, kde je můj mobil? Vaši přátelé jsou otrávení z toho, že když spolu někam vyrazíte, akorát koukáte do telefonu? Neustále prokrastinujete na sociálních sítích? V tom případě je potřeba převzít za sebe zodpovědnost a začít jednat. Zbavit se závislosti na mobilu není těžké. Jak se naučit ovládat?

Podívejte se, kolik času na telefonu trávíte

Jestliže potřebujete motivaci, abyste se závislostí začali bojovat, podívejte se, kolik času vám zabírají jednotlivé aplikace. Patrně vás to šokuje. Na telefonu s Androidem tuto informaci zjistíte v Nastavení → Digitální zůstatek. U iPhonu je to Nastavení → Čas u obrazovky.

Stanovte si limity

Dejte si jasné cíle, kolik času denně budete u telefonu maximálně trávit. Klidně si nastavte časovač a po jeho zazvonění mobil okamžitě odložte. Hranice si můžete nastavit i reálně – třeba že si nebudete brát telefon na záchod a do koupelny.

💡 Tip: Důležité je nekoukat do telefonu minimálně 2 hodiny před usnutím, modré světlo totiž narušuje spánek. Dejte si radši dlouhou vanu nebo usínejte u knížky.

Promažte aplikace

Čím víc budete mít v telefonu aplikací, tím je pravděpodobnější, že po něm budete neustále sahat. Nepotřebné aplikace zkrátka smažte.

Vsaďte na lenost

Možná to bude znít zvláštně, ale právě lenost vám může v boji se závislostí na mobilu pomoci. Pokud si telefon odnesete do jiné místnosti a odinstalujete (nebo aspoň skryjete) aplikace, které vám žerou čas, nebude se vám chtít mobil tak často používat.

Pořiďte si budík

Jste zvyklí nastavovat si budík na mobilu? Pak je jasné, že první, co po probuzení uděláte, je, že po něm sáhnete. A zpravidla to neskončí tím, že jen vypnete otravný zvuk, hned budete sjíždět sociální sítě, pročítat e-maily a podobně. Což s klidným a postupným probouzením nemá zdaleka nic společného. Kupte si místo toho klasický budík a telefon si do ložnice vůbec nenoste. Ráno v klidu proveďte svou rutinu a až poté se podívejte na mobil.

Začněte víc číst

Jak je to dlouho, co jste naposledy otevřeli knížku? Možná na čtení nemáte čas právě proto, že ho trávíte na mobilu. Čtení knížek přitom snižuje stres a buduje naši představivost. Krom toho mohou knížky být i velmi poučné.

🎓 Zajímavost: Někteří lidé si čas od času dávají i digitální detox, kdy se mobilu nedotknou třeba celý víkend nebo dokonce týden. Pokud to chcete zkusit, začněte postupně. A vždy předem informujte své blízké, aby o vás zbytečně neměli starost.

Závislost na mobilu není banalita

I když se může zdát, že závislost na telefonu vám tak maximálně žere čas, je to složitější. Může mít vážné dopady na mezilidské vztahy i vlastní chování. Lidé, kteří tráví příliš času online, často ztrácí zábrany a jsou příliš exhibicionističtí. Propuknout ale u nich může i sociální fobie. Zde je na místě sebereflexe.

💡 Tip: Pokud si se závislostí na mobilu nevíte rady, nebojte se vyhledat pomoc odborníka.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz