Co se vám vybaví při slovech lesní koupel? Mně se vybavuje šumění listí, saturovaná zelená a bušení kapek na větve stromů, které jako rytmy šamanských bubnů ozývá se z dáli. Vzduch čistý jako křišťálová koule, vůně mechu a kapradin. Vybaví se mi taky hluboký nádech a výdech, zpomalený tep a otevřenější mysl, která místo těkání z místa na místo v tichu pozoruje přirozený chod flory a fauny kolem sebe.
Les je nedílnou součástí české krajiny. Ostatně i kořeny chalupářské kultury, která je na blízkosti lesa založená, u nás sahají hluboko do země. Kdo nespal alespoň jednou pod širákem u ohniště zapadlého kdesi v údolí bukového lesa, usínajíc za zvuku žbluňkajícího potůčku? Nebo se nevydal sbírat praváky v srpnových parnech s vidinou polední smaženice? Jen se o tom rozepisuji, už chytám ,lesní absťák’. Nejradši bych dala koupel, totiž tu lesní. Co je lesní koupel a jaké má na nás terapeutické účinky?
Obsah článku
Co je to lesní koupel?
Termín ,lesní koupel’, původně ,Shinrin yoku’, pochází z Japonska. Termín byl ukotven v roce 1982 a praxe se od té doby zapsala do každodenního života japonců. Dá se říct, že jde o přímý kontakt s lesem až jakési ,nasávání’ lesa. Pojmeme-li tento kontakt optikou mindfulness – pak takový les nacítíme všemi našemi smysly a věnujeme pozornost těm nejjemnějším detailům kolem nás.
Není vše, jak se na první pohled zdá.
Když vyrazíme do lesa, vizuální aspekt je nám hned viditelný. Barva a krajina se mění s ročními obdobími. Modřince? Vyskočí na jaře. Pryskyřníky? V létě. Šišky, ty na podzim. A větve stromů jako kostry, rozpínají se do zimních mrazíků.
Co však našim smyslům zůstává často utajeno je fakt, že každý strom, který na cestě potkáme, produkuje specifické látky, které jsou napěchované přírodními složkami prospěšnými pro naše fyzické, psychické a emoční zdraví.
Výše zmíněné látky jsou známé jako tzv. fytoncidy, jimž se přezdívá též rostlinná antibiotika. Jejich základní funkcí je ochránit rostlinu před škůdci. Mechanismus, se kterým strom přišel na svou ochranu, pak působí blahodárně i na lidi. Vyvinuli jsme se v prostředí lesa po dobu milionů let a údajně se stromy sdílíme až 50% DNA. Pojďme si teď povědět trochu víc o této přírodní apotéce.
Přečtěte si v našem článku Zázračný elixír: Oregánový olej, jaká přírodní antibiotika se skrývají v extraktech z bylin.
Lesní lékárna
Když se blíže podíváme na esenciální oleje, které stromy přirozeně produkují, začne se nám odkrývat skutečná lesní lékárna. Co všechno tedy v lesním prostředí vdechujeme skrz konkrétní druhy stromů?
- Borovice – nejvíce podrobená výzkumu v rámci produkce fytoncidů je borovice. Jak se zdá, obsahuje nejvyšší objem prospěšných antimikrobních složek. Látky jako jsou limonele a pinene v borovici obsažené se pak postarají o antioxidační a protizánětlivé složky pro dýchací cesty.
- Bříza – s přírodní složkou jako je kyselina betulinová je bříza ukázkovým příkladem, jak mohou fytoncidy a esenciální oleje stromů napomoci celkovému zdraví a pohodě. Ačkoliv tato informace může mnohé čtenáře překvapit, studie ukazují,(zdroj) že betulin má silné protirakovinné účinky, které interagují s mitochondriemi v těle a pomáhají k redukci a prevenci nádorů.
- Cedr – populární v eko terapii. Říká se, že jeho esenciální olej má antiseptické, antibakteriální, protizánětlivé a antimykotické účinky, které pomohou zatočit s kdejakými bakteriálními infekcemi v těle. Pokud chcete, aby se vám dostalo toho nejkoncentrovanějšího účinku, doporučujeme navštívit les v jarním či podzimním období a to buď brzo ráno či pozdě večer.
- Dub – V Jižní Koreji, kde je Shinrin Yoku velmi oblíbené, dub pokrývá většinu lesní půdy. U buků se fytoncidy nachází v kůře a v listech. Údajně existuje více než 500 druhů, které produkují různé množství těchto chemikálií.
Mnoho z výše popsaných složek má mocný vliv na mozek, kdy se chovají téměř jako narkotika a uklidňují neuroreceptory, které byly aktivovány stresem. Dle určitých vědeckých studií mají fytoncidy antibakteriální a antimykotické účinky, které po vdechnutí zvyšují aktivaci a celkový počet přírodních tzv. NK buněk (z angličtiny ,natural killer cells’). Tyto NK buňky se řadí do speciální skupiny bílých krvinek (tzv. lymfocyty), které ničí infikované buňky v našem těle.
‘Ještě plně nerozumíme komplexitě ekologie lesa ani symbiotickým vztahům, které mezi sebou jednotlivé stromy mají skrz síť hub, která je spojuje. Ale já bych řekl, že bez dýchání těchto mikro dóz fytoncidů bychom všichni trpěli mnohem větším objemem bakteriálních a virových infekcí.’ – Stephan Batorijs, zakladatel a ředitel Nature & Therapy UK
Lesní koupel v praxi
Jak si představit takovou lesní koupel v praxi a co všechno obnáší? Pro začátek bych ráda zmínila, že se zde nejedná pouze o jakousi obligátní, bryskní procházku lesem, kterou má člověk za 15 min sfouknutou. Bavíme se tu spíše o lesním mindfullness; to znamená, že budeme k prostředí lesa přistupovat jako průzkumníci. Jako pečliví pozorovatelé flory a fauny kolem nás, kteří se nebojí zastavit, zavnímat a interagovat se svým prostředím.
Kdy jste naposledy šli opravdu hustým lesem a záměrně se ztratili či vyšli z vyšlapané cestičky, abyste objevili poklady skrývající se v hlubinách přesličkového houští? Zastavili se u neznámé houby a očima ji důkladně prozkoumali? Pozorovali světlné paprsky, prodírající se mezi větvemi stromů? Zaposlouchali se do cvrlikání ptáků a šumění hustých křovisek, či si lehli do mechového pelíšku a rozjímali nad celým tím elixírem vůní a pachů, které vás halí do tajů místního ekosystému?
💡 Tip: Proč se věnovat mindfulness? Inspirací vám může být náš článek Mindfulness: Jak žít přítomným okamžikem a šťastněji.
Terapie lesem
A v čem tkví skutečná hodnota lesní koupele? Především v její dostupnosti. Má totiž podobné benefity, jako meditační praxe či mindfulness techniky, zároveň se ale jedná o jakousi přirozenost nám vlastní. Např. meditace vyžaduje, abychom seděli v klidu, zaměřili se na to, jak se cítíme v našem těle a tiše pozorovali chod našich myšlenek, bez toho, abychom jim příliš věnovali pozornost.
A ačkoliv to na papíře zní relativně snadně, samotná meditace se pro průměrně zahlcenou mysl současnosti často ukazuje být tvrdším oříškem. Když však zpomalíme chůzi a zaměříme naše smysly na drobné detaily a pochody v lese, meditace a mindfulness se dostaví zcela přirozeně.
Závěr
V Japonsku se lesní koupel stala součástí preventivního systému pro zdraví a není zde raritou, že Vám doktor předepíše několik hodin týdně právě lesní terapie. Výsledky japonských vědeckých studií neomylně prokázaly, že lesní koupel zlepšuje kvalitu spánku, soustředění a náladu. Krom toho také snižuje celkový stres, který stojí v zárodku mnoha fyzických či psychických nemocí. Velmi doporučuji si do lesa zajít a vyzkoušet se v něm pořádně ‘vykoupat’. Vaše tělo, duše i mysl vám za to poděkují.