Je pro vás havarijní pojištění prioritou? Pokud si jako aktivní řidič zakoupíte novější vozidlo, máte samozřejmě zákonnou povinnost si pro jeho provoz sjednat povinné ručení. Máte-li povinné ručení vhodně sjednané, parametricky správně nastavené a také řádně zaplacené, mělo by vás ochránit při autonehodě ve vztahu k třetí osobě. Ovšem jiná situace nastává v případě, že vám automobil někdo odcizí či poškodí. Rovněž nepřízeň počasí ve formě vichřice či krupobití vám snadno způsobí problém. Pro tento případ je rozumné si sjednat také havarijní připojištění. Jak to vidíte vy?
Obsah článku
Havarijní pojištění versus povinné ručení
Povinné ručení je ochranou každého řidiče při dopravní nehodě. Jeho prostřednictvím se řeší škody na majetku i zdraví třetí straně. Bez řádně sjednané pojistky by se žádný řidič neměl vydat do běžného provozu. Kvalitně sjednané povinné ručení může krýt škody do výše až 200 milionů Kč.
Zatímco povinné ručení napomáhá řešení situace třetí strany, havarijní pojištění by mělo chránit vás a váš majetek. Je možné z něj hradit škody, které si na svém vozidle způsobíte sami nebo které vám zaviní vandal, zloděj, živel či lesní zvěř. Poškodí-li vám vůz jiný řidič, získáte plnění prostřednictvím jeho povinného ručení.
💡 Tip: Věnujte pozornost článku, který vám osvětlí, jak se zachovat při nehodě na zahraniční dovolené: Co dělat při dopravní nehodě nebo defektu v zahraničí?
Na co si dát při sjednání havarijního připojištění pozor?
Než podepíšete smlouvu s obchodním zástupcem některé pojišťovny, uvědomte si především nutný rozsah pojištění a poskytnutých služeb. Věnujte dostatečný prostor prostudování pojistných podmínek, abyste už v okamžiku sjednání pojistné smlouvy věděli, co můžete od své pojišťovny očekávat. Vyhnete se tak velkému rozčarování při pojistné události. Autonehoda je vždy nepříjemným a traumatizujícím zážitkem a nemusíte se potýkat ani s vážným zraněním.
Havarijní pojištění však nelze jednotně sjednat pro všechny typy dopravních prostředků. Některé pojišťovny ho neposkytují na motocykly a přívěsné vozíky. Pojistit si můžete osobní automobil, dodávku, obytné, nákladní a montážní vozidlo s maximální hmotností 3,5 tuny. Další podmínkou je stáří vašeho vozu. Pojistit si můžete pouze vozidlo vyrobené po roce 2000. Mělo by se jednat o nepoškozené vozidlo, které je způsobilé k provozu v rámci platných předpisů.
Jaká rizika si můžete v rámci havarijního pojištění sjednat? Určitě se zaměřte na vandalismus, odcizení vozidla, poškození vozidla živly. V posledních letech se množí také případy autonehod zaviněných střetem se zvěří. V rámci pojistky si můžete sjednat také spoluúčast. Její výše ovlivní cenu pojištění.
V rámci havarijního pojištění si můžete rovněž sjednat různé typy připojištění. Jedná se o připojištění okenních skel, úrazové pojištění přepravovaných osob, pojištění právní ochrany, pojištění nákladů na půjčovné, úrazové pojištění řidiče či asistenční služby. Ty se mohou v rámci nadstandardu sjednat i pro odtah motocyklu. Je nutné si to však ověřit u aktuální pojišťovny.
Cena havarijního pojištění
Na cenu havarijního pojištění má vliv několik faktorů. Prvním z nich je stáří vozu a cena vozu. Pokud si pojišťujete nový a luxusní vůz, počítejte s vyšší částkou. Dalšími faktory, které ovlivní váš účet za pojištění jsou, značka vozu, jeho varianta (kombi, SUV), rozsah pojištění, vámi sjednaná výše spoluúčasti, volba pojišťovny, osobní profil řidiče, rozsah krytí, bydliště řidiče, připojištění a také pojistný limit.
Pojišťovny individuálně poskytují slevy na pojistném v závislosti na probíhajících reklamních kampaních. Cenu vám může snížit také větší množství pojistných smluv u dané pojišťovny či kvalitní zabezpečovací systém. Ovšem vždy si pečlivě srovnejte, jaký rozsah pojištění si v pojistné smlouvě sjednáváte. Pojistka za nejnižší cenu nemusí být vždy ta nejvhodnější.
Havarijní pojištění od Kooperativy?
Pojišťovna Kooperativa je silným pojišťovacím partnerem. Ráda poskytne nabídku povinného ručení i havarijního pojištění připravenou přesně na míru. Stačí jen, když zavítáte na některou z jejich poboček. A nezapomeňte si s sebou vzít technický průkaz. Na jeho základě vám finanční poradce připraví havarijní pojištění dle vašich aktuálních potřeb.
Na co se pojišťovna Kooperativa v rámci havarijního pojištění zaměřuje? Kromě škod na vámi havarovaném voze vám pomůže s poškozením vozu přírodními živly, jeho odcizením, popřípadě i odtažením, pokud se váš vůz stane nepojízdným. Pojistí vám také běžnou výbavu vašeho vozidla, která zahrnuje dětskou autosedačku, potahy i autolékárničku.
💡 Tip: Přečtěte si také článek, který vám přiblíží problematiku spojenou s evidenční kontrolou a přepisem vašeho vozu: Jak na evidenční kontrolu a přepis auta?
Vyplatí se havarijní pojištění u staršího vozu?
Oprava nového vozu, který vám někdo jiný poškodí je samozřejmě dražší. A záleží také na rozsahu škod. To se také odráží v ceně havarijního pojištění. U nového vozu střední třídy může činit cena pojištění i několik desítek tisíc ročně. U staršího vozu jsou pojistné částky nižší.
V současné době se však potýkáme s mírným extrémem, který přinesla covidová pandemie. Ceny ojetých a starších vozů klesají jen velmi pozvolna a od cen nových vozů se příliš neliší. Proto se si zvažte, zda se vám vyplatí uvažovat o havarijním pojištění v průběhu celého období používání vašeho staršího či ojetého vozu. Napoví vám online internetový srovnávač či připravená kalkulace od schopného obchodního poradce renomované pojišťovny.
Je havarijní pojištění limitované výlukami?
Bohužel i u havarijního pojištění se stejně jako u jiných druhů pojistek setkáte s výlukami. Než uzavřete řádnou pojistnou smlouvu, je vhodné se s nimi seznámit v pojišťovacích podmínkách a brát na ně zřetel. Mezi nejběžnější patří samozřejmě užívání vozidla pod vlivem alkoholu a jiným omamných látek.
Další alternativou je vlastní úmyslné poškození vozidla, nevhodné užívání vozidla (např. převážení nadměrných břemen, vožení těžkého nákladu na střeše, která na to není přizpůsobená, špatná instalace střešního okna a další), škody zaviněné opotřebením vozidla při jeho běžném užívání, popřípadě škody zaviněné na jiném vozidle při dopravní nehodě.
Sjednat si havarijní pojištění či nesjednat? To je ožahavou otázkou, kterou si musíte zodpovědět především vy sami. Situace na našich silnicích je rok od roka čím dál tím dramatičtější a možnost i drobné srážky s jiným vozidlem v dopravním kolapsu je velmi pravděpodobná. Také změna klimatu, která přináší náhlé změny počasí, je velmi rizikovým faktorem.
A samozřejmě jsou tu okolnosti, které nemáte šanci ošetřit. Střet se zvěří v denních či nočních hodinách je otázkou vašich řidičských dovedností a postřehu. Pokud vlastníte automobil starší šesti let, stojí placení pojistku havarijního pojištění za úvahu. U nového vozu, jehož pořizovací cena momentálně startuje na částce půl milionu korun již není nad čím váhat.