Domů » Nejlevnější půjčka. Jak ji sehnat?

Nejlevnější půjčka. Jak ji sehnat?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejlevnější půjčka a její dostupnost

Nejlevnější půjčka. Jak ji sehnat? Nedostatek finančních prostředků, výpadek příjmu či nečekaný výdaj občas zaskočí každého z nás. Současná situace, kdy dochází k rapidnímu zdražování energií, pohonných hmot, cen potravin i služeb, takovému stavu věcí bohužel jen nahrává. Pracně vytvořená finanční rezerva nemusí být dostačující. Domácnosti stojí před dilematem ohledně efektivního řešení vzniklé situace. Úspěchem je neuvíznout v dluhové pasti. Jaké jsou možnosti získání nejméně rizikové půjčky?

Než se rozhodnete pro zapůjčení prostředků od jakékoliv instituce, zvažte, zda se nezbytně nutně musíte zadlužovat. Navíc se snažte pečlivě posoudit její splácení a vaše možnosti vydat z osobního nebo rodinného rozpočtu prostředky navíc.

Pokud máte problém s mínusovým rodinným rozpočtem, hledejte stabilnější a dlouhodobější řešení finančních problémů. Jedním z nich je návštěva Úřadu práce ČR a vyřízení příspěvků na bydlení, příspěvku na živobytí, či mimořádného příspěvku na energie. Další možností je brigáda, práce na Dohodu o provedení práce a pracovní činnosti nebo práce nad základní úvazek.

Nejlevnější půjčka od příbuzných a přátel

„Pár přátel stačí mít“ je text známé písně Michala Davida. Zatěžovat prosbou o půjčku rodinu a přátelé má svá úskalí. Vaše přátelství může posílit, ale také naopak zničit. A to obzvlášť v případě, že se vám nedaří dodržovat domluvený splátkový kalendář.

Její výhodou je zapůjčení prostředků s nulovým nebo mírným úrokem, což si samozřejmě v ideálním případě vyjednáte v písemné dohodě. Ovšem pozor. Obdobně jako při zapůjčení finančních prostředků od bankovní či nebankovní instituce, je požadované plné umoření dluhu. V opačném případě může vymáhání dluhu také probíhat soudní cestou.

Nejlevnější půjčka od bankovní instituce

Nečekaný výdaj snadno pokryjete úvěrem získaným od banky, kde máte vedený svůj účet. Ta vás již nějaký čas jako klienta monitoruje. Avšak podmínkou pro získání úvěru je dobrá úvěrová minulost a čistý rejstřík v registru Solus. Úvěr můžete čerpat také od jiné finanční instituce, pokud nabízí zajímavější podmínky pro čerpání a splácení.

Které parametry vás spolehlivě navedou k výběru nejvýhodnější nabídky? Jedná se o tato kritéria:

  • Výše čerpaného úvěru (poskytování různé výše úvěru má odlišné podmínky), zpravidla nižší částku získáte snáze.
  • Nastavení výše měsíční splátky, eventuálně možnost její změny.
  • Úroková sazba a také RPSN (roční procentní sazba nákladů úvěru), které vám pomohou vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost čerpaného úvěru. Banky mohou rovněž nabízet snížení úrokové sazby při sjednání dalších finančních produktů u jedné finanční instituce.
  • Možnost předčasného umoření úvěru bez sankcí.
  • Nutnost účelového či neúčelového užití čerpaných prostředků.
Pro získání výhodné půjčky musíte nutně srovnávat veškeré její parametry.

💡 Tip: Věnujte pozornost také článku ohledně zákonitostí a pravidel půjčování finančních prostředků: 5 základních pojmů – půjčky a úvěry

Nejlevnější půjčka na cokoliv

Bez nutnosti vázání prostředků si můžete zapůjčit finanční prostředky od několika bankovních institucí. Zajímavou variantu nabízí společnost Benxy s. r. o., která vám prostřednictvím portálu Zonky nabídne zapůjčení finančních prostředků s úrokovou sazbou od 2,99 % (až do 19,99 %). 

Poskytnou vám spotřebitelský úvěr v rozmezí od 20 000 do 900 000 Kč a to po dobu od 12 měsíců až do 10 let v závislosti na výši čerpaného úvěru a samozřejmě vašich finančních možnostech. Za poskytnutí úvěru uhradíte poplatek 2 % z celkové výše úvěru.

Ovšem pozor, Zonky si své klienty také řádně prověřují. Úvěr neposkytnou klientovi s exekucí či v insolvenci. Splácení úvěru si můžete také pojistit. Zonky rovněž poskytují lidem ve věku pod 65 let produkt s názvem Zonky záchranná vesta. Avšak podobně jako u nebankovních institucí je pozdní splácení sankciované příplatkem 500 Kč za odeslání upomínky.

Dalším favoritem na současném finančním trhu je mBank s úrokovou sazbou 2,99 % a maximálním RPSN 15,9 %. Půjčku vám poskytne na částku od 10 000 do 1 milionu Kč. Navíc nabízí možnost odkladu splátek až na 6 měsíců.

Další možností je zapůjčení prostředků od Air bank. Ta vám nabídne úrokovou sazbu od 3,9 % na zapůjčenou částku až 900 000 Kč. Doba splatnosti se pohybuje mezi 6 až 120 měsíci. Klienti banky mají možnost získat prostředky v rekordním čase při sjednání půjčky online a splátky si mohou odložit až o 60 dní.

Česká spořitelna poskytuje úvěr s úrokovou sazbou od 3,96 % na období od 12 do 120 měsíců. Zapůjčí vám částku od 2 000 do 2 500 000 Kč. Úvěr je rovněž možné sjednat online.

Kde řešit půjčku na auto?

Z hlediska úrokové sazby je zajímavá nabídky od již zmíněných Zonek (2,99 %), ale existují samozřejmě i další možnosti. Česká spořitelna vám poskytne účelový úvěr na auto s úrokovou sazbou od 3,96 % (s maximálním RPSN 22,7 %). Úvěr od 2 000 do 2 500 000 Kč můžete získat na dobu od 1 do 120 měsíců. Banka dokonce poskytuje bonus za včasné splácení (až 15 posledních splátek).

Opravdu ideální manžel je muž, který zachází se svou manželkou přesně tak jako se svým novým vozem.

Henry Martin Ford (1863 – 1947) americký podnikatel, průkopník automobilového průmyslu

Dalším poskytovatel, který stojí za zmínku je Equa banka. Její AutoPůjčku získáte však pouze na limitovanou částku 800 000 Kč s úrokovou sazbou od 4,8 % (maximální RPSN je 17,51 %). Úvěr vám poskytne na období od 3 do 120 měsíců.

Stejnou úrokovou sazbu vám poskytne také Moneta Money banka. Avšak ta vám nabídne úvěr až ve výši 1 500 000 Kč a maximálním RPSN 28,8 %. Bonus za včasné splacení neposkytuje, ale úvěr můžete předčasně splatit se sankcí ve výši 0,5 až 1 % z výše splátky.

Nejlevnější půjčka od banky
Půjčku na cokoli si můžete sjednat u své banky i online nebo využít další možnosti.

💡 Tip: Přečtěte si rovněž článek, ktarý vám bude rádcem při zakoupení vozidla: Kupní smlouva na auto | Na co si dát pozor?

Nejlevnější nebankovní půjčka

Rozhodnete-li se pro sjednání a čerpání nebankovní půjčky vystavujete se riziku vyšších úrokových sazeb a samozřejmě také drastičtějších sankcí při zpožděném splácení úvěru. Proto o úvěru od nebankovní instituce uvažujete jako o krajní možnosti. Vždy si pečlivě prostudujte jaký úvěr a za jakých podmínek vlastně čerpáte včetně možných sankcí.

Jeho výhodou je možnost získání prostředků bez radikálního prověřování příjmu a prověřování registru. Ovšem počítejte s tím, že za vyšší rizikovost si na úrocích patřičně připlatíte. Nepodléhejte dezinformacím a cíleným marketingových akcím.

Některé nebankovní společnosti (Zaplo, Kamali) vám sice nabídnou úrokovou sazbu 0 % s PRSN rovněž 0 %, ale úvěr ve výši až 16 000 Kč vám poskytnou pouze na dobu jednoho měsíce (Kamali pouze na 14 dnů) a pouze pro případ první sjednané půjčky.

Touto cestou řešte půjčku pouze na nižší částky a na velmi krátké období. Raději zvažte možnost sjednání kontokorentu či kreditní karty. U kreditky můžete spoléhat na bezúročné období až 55 dnů.

Při nezbytném půjčování finančních prostředků volte raději bankovní sféru. Pokud se dostanete do finančních těžkostí a máte problém své závazky splácet, kontaktujte neprodleně svou banku a domluvte se na vhodném řešení. Vyhnete se tak obtížím s vymáháním dluhu prostřednictvím exekutora a také záznamu v rejstříku. Mějte na paměti, že z hlediska finanční gramotnosti je nejhorší finanční problém vždy ten neřešený.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz