Domů » Jak na evidenční kontrolu a přepis auta?

Jak na evidenční kontrolu a přepis auta?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Kupní smlouva auto

Chystáte se přepsat své auto na nového vlastníka? Ať už jej plánujete prodat, nebo jen darovat, nezapomeňte na evidenční kontrolu!

V článku se dozvíte, v jakých dalších případech musíte evidenční kontrolu absolvovat, co vše se při ní zkontrolujte i jaké dokumenty budete potřebovat. Dále vám vysvětlíme, jaký postup byste měli dodržet při prodeji či darování vozidla.

💡 Tip: Přečtěte si také našich deset tipů, jak se nejlépe připravit na autoškolu.

Co je evidenční kontrola?

Evidenční kontrolu provádí pracovník stanice technické kontroly vždy, když dojde ke změně vlastníka či provozovatele vozidla. Cílem prohlídky je zjistit skutečný stav vozidla, tedy, jestli jeho stav souhlasí s údaji ve velkém i malém technickém průkazu. V právu je součástí Vyhlášky č. 211/2018 Sb. O technických prohlídkách vozidel.

Evidenční kontrolu budete potřebovat v následujících situacích:

  • Převod ojetého vozidla v registru motorových vozidel (z prodávajícího na kupujícího)
  • Přepis ojetého vozidla v registru motorových vozidel (například mezi příbuznými)
  • Prodej vozidla do zahraničí
  • Dodatečný zápis tažného zařízení
  • Ukončení leasingu a převod automobilu na provozovatele
  • Převod historického vozidla
  • Převod vozidla jako součást dědictví

💡 Tip: Evidenční kontrolu lze absolvovat v jakékoliv stanici technické kontroly v Česku, bez ohledu na to, kde vozidlo registrujete.

Co vše se kontroluje?

Někteří lidé se mylně domnívají, že tato kontrola je pouze formalita a jediné, co technik kontroluje, je takzvaný VIN kód (17místný identifikační kód vozidla). To ale není pravda. Součástí kontroly by měla být také kontrola typu motoru, tažného zařízení, výrobního štítku, počtu sedadel, barvy karoserie či rozměru pneumatik.

Potřebné dokumenty

Ze zákona musíte při evidenční kontrole předložit několik dokumentů:

  • Originál technického průkazu vozidla
  • Osvědčení o registraci vozidla nebo osvědčení o technickém průkazu (neboli malý techničák)
  • Pokud máte v autě namontovaný nějaký samostatný technický celek, například zadní nárazník vozidla, potom budete potřebovat jeho technické osvědčení

Délka samotné kontroly technikem zabere sotva pár minut, nicméně připravte se na trochu papírování a poplatek. Ten se většinou pohybuje v řádech několika stovek korun. Vydaný protokol má platnost 30 dní od vystavení.

💡 Tip: Znáte carsharing? Přečtěte si, jaké jsou klady i zápory tohoto fenoménu.

Jak na převod auta?

Nyní se podíváme na proces samotného předání vozidla novému majiteli.

Kupní smlouva auto

V případě, že auto chcete prodat, doporučujeme sepsat kupní smlouvu. Nemusíte sepisovat žádné romány, jednoduchá smlouva s identifikačním údaji obou smluvních stran a daného předmětu koupě vám bude stačit. V budoucnu vám může pomoc při případném nedorozumění. Pečlivě si ji proto uschovejte!

Pokud máte v plánu uzavřít kupní smlouvu na auto, pročtěte si následující článek a zjistěte, na co si dát pozor. Zajímavé tipy vám dá i následující video.

Kupní smlouva auto

Žádost o změny vlastníka auta v registru

Do 10 pracovních dní od prodeje auta je potřeba podat žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel. Toto pravidlo platí také v případě darování vozidla a nabytí vozidla na základě dědického řízení.

Oprávněnou osobou je:

  • Dosavadní vlastník vozidla, zapsaný v registru vozidel
  • Nový vlastník
  • Nový provozovatel
  • Osoba zmocněná provozovatelem nebo vlastníkem vozidla

S sebou na úřad si nezapomeňte společnou žádost dosavadního a nového vlastníka či provozovatele, doklad totožnosti, technický průkaz, osvědčení o registraci, zelenou kartu a protokol o evidenční kontrole. Připomínáme, že ten nesmí být starší než 30 dní.

Žádost můžete podat v kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Zaplatíte za ni 800 korun za vozidlo s nejméně 4 koly, 500 korun za motocykl nad 50 cm3 a 300 korun za motocykl do 50 cm3.

Výjiměčně po vás může být požadováno zaplatit takzvanou ekologickou daň. Ta se platí v případě, že vaše auto nesplňuje emisní normy.

💡 Tip: Nezapomeňte na lhůtu 10 dní. Jestliže ji nedodržíte, můžete dostat pokutu až 50 tisíc korun. A to nechcete, ne?

Plná moc k přepisu vozidla

Pokud se změny registrace vozidla nemohou zúčastnit obě strany, může vše zařídit pouze jedna strana. K tomu však potřebuje úředně ověřenou plnou moc.

Plná moc by měla obsahovat následující informace:

  • Identifikace zmocněnce i zmocnitele
  • Úkon zmocnění
  • Identifikace vozidla
  • Délka platnosti plné moci
  • Úředně ověřený podpis strany, která se neúčastní přepisu

I v případě, že dáte druhé straně plnou moc, doporučujeme vám se ujistit, že k oznámení opravdu došlo. Jako prodávající jste stále zodpovědní za přepis vozidla!

💡 Tip: Stáhněte si vzor generální plné moci.

Zrušení pojištění

Následně je potřeba ukončit povinné ručení a havarijní pojištění. Obojí můžete zrušit na základě výpovědi pojistné smlouvy. Změnu vlastníka vozidla můžete dokázat jednak zápisem v technickém průkazu nebo také kopií kupní smlouvy.

💡 Tip: Přečtěte si také, jaké jsou největší výhody gumových autokoberců.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz