Domů » Aneta Birnerová: Učím se nechávat věcem volný průběh

Aneta Birnerová: Učím se nechávat věcem volný průběh

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Aneta Birnerovározhovor

Aneta Birnerová se věnuje UX writingu, o kterém sama říká, že se jedná o velmi mladý obor, jenž se teprve dostává na výsluní. Jak si tato mladá a sympatická slečna zpříjemňuje ráno? Proč nám neprozradila, která kniha ji nejvíce inspirovala a co by vzkázala svému mladšímu já? Dozvíte se v rozhovoru.

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?

Já jsem se vždycky snažila vycítit tu správnou chvíli, tu správnou příležitost. A tak si myslím, že mi k úspěchu pomohlo hlavně se nesnažit (když prostě není ten správný čas) a pak se nebát a jít do toho (když ten čas přijde).

Jakou svoji investici do 1000 Kč považuješ za nejlepší?

Mně určitě nejvíc přinesla investice do MHD jízdenek na Pankrác. Jezdila jsem tam za svým prvním UX jobem, který mi nabídl Ivan Manolov. Za to mu patří velký dík.

Věčně usměvavá Aneta Birnerová.

Jaké máš denní rituály, které bys doporučila a jakých se naopak chceš zbavit?

Naučila jsem se takovou svoji ranní rutinu. To znamená, že ráno vstanu, protáhnu se, přečtu si pár stránek z knížky a podívám se na nějaké video na Youtube. To mě baví.

Naopak bych se ráda zbavila nutkání podívat se na nové pracovní úkoly hned, jak ráno otevřu oči. Myslím si, že každý potřebujeme svoje ranní rituály. Je to přínosné pro naši duševní pohodu. Ono se nic nezblázní za tu půl hodinu, kterou ráno věnujete sobě. A to je důležité si uvědomit.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aplikace?

Tak třeba Yoga-go. Nebo Duolingo. Obě aplikace stojí na stejném principu – sledují moje drobné pokroky a za každý zvlášť mě chválí. To je skvělý koncept. Opravdu máte pocit, že i na deseti minutách denně záleží, když se chcete něco naučit.

Aneta Birnerová se také věnuje svému Instagramu @aneta.v.boji.proti.stroji.

Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?

Všechny ty momenty, kdy jsem si uvědomila, že jsem dosáhla přesně toho, co jsem chtěla. A stejně jsem byla nespokojená.

Někdy (a tím někdy myslím téměř vždycky) věci nefungují tak, jak jsme si je vysnili. Proto se učím nechávat věcem volný průběh. A dávat šanci i příležitostem, které jsem si nevysnila. Často pak zjistím, že se pro mě hodí mnohem víc.

Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?

To je docela těžká otázka. Můj obor, tedy UX writing, je jako ta nejmladší sestřenice, která nikdy není na společných fotkách, protože to musí “vyblejskout”. Je to zkrátka mladý obor. Kdo ví, čím bude, až si vydobude své pevné místo ve světě.

Ale kdybych měla jmenovat nějaké trendy, pak jde určitě o konverzační design (uživatel chce, aby s ním stroj mluvil jako člověk – my, UX writeři, to zařídíme), minimalismus a imerze.

Abych vám to trochu přiblížila, tak to ve zkratce znamená, že pracujeme na zlepšení uživatelského prožitku a snažíme se u toho použít minimální množství textu. Uživatel totiž nechce nejen přemýšlet, ale ani číst. Chce okamžitě vědět a také si chce hrát.

TIP: Přečtěte si také článek, kde se věnujeme digitálnímu minimalismu nebo nejlepším knihám pro freelancery.

Která kniha tě v životě nejvíce inspirovala?

Bylo jich spousta. A každou další jsem schopná o to více pochopit a ocenit díky kontextu všech ostatních, které jsem již četla. Zkrátka jako jedna hvězda nedělá Vánoce, tak jedna kniha nedělá mudrce. Takže asi nedokážu vypíchnout pouze jednu.

Jaký je tvůj nejoblíbenější citát?

Určitě bych zmínila jeden můj oblíbený citát:

Pokud život stojí za hovno, nevyplatí se ho prodat.

Autor neznámý.

A to je podle mě velká pravda, podle které se řídím.

Co bys vzkázala svému mladšímu já?

Určitě bych si vzkázala, že se nemusí bát jednoduše dělat, co ji baví. Třeba se najde způsob, jak ji to uživí. Způsob, který by ji nyní, ani nenapadl.

Pokud se vám článek líbil můžete si také přečíst rozhovor s Elizabeth Lore o blogování nebo článek, kde jsme vyzpovídali Markétu Pekarovou Adamovou předsedkyni TOP 09.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz