Domů » Markéta Brychová: Udržitelné firemní dárky

Markéta Brychová: Udržitelné firemní dárky

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Markéta Brychová

Markéta Brychová (Borecká) je zakladatelkou projektu FOREWEAR, který původně začal jako charitativní aktivita a postupně se z něho stala iniciativa podporující udržitelný způsob života a principy cirkulární ekonomiky spolu se zapojením znevýhodněných obyvatel z chráněných dílen. Jedná se nejen o společensky významný počin, ale také nabízí krásné produkty, které jistě udělají radost v kdejaké firmě.

Markéta se s námi podělila nejen o začátky svého projektu, ale také o to, jak vypadá její podnikání teď, když má malou dcerku, a co ji samotnou inspiruje a posouvá dál.

Jak jste se dostala k vytváření udržitelných firemních dárků?

Všemu předcházelo několikaleté pořádání volnočasových „výměn oblečení“ neboli swapů se zapojením týmu dobrovolníků a s pečlivým rozmýšlením, jakým charitativním organizacím distribuovat oblečení, které po takovéto výměnné akci zbylo. V roce 2013 pak soutěž Social Impact Award pomohla z tohoto charitativního počinu postupně vytvořit projekt s cílem udržitelně podnikat v oblasti recyklovaného textilu. A za sebe mohu říct, že skloubení všech aspektů, které FOREWEAR zosobňuje, tj. využití textilního materiálu, který by jinak mohl být odpadem, vytváření krásně barevných a smysluplných firemních propagačních předmětů a zároveň zapojení chráněných dílen, mi dává největší smysl.

Šití zápisníku z recyklované textilie.
Šití zápisníku z recyklované textilie.

Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

Měla jsem to štěstí strávit nějaký studijní čas v Anglii, Francii a ve Švýcarsku, to mi velmi otevřelo obzory a zároveň jsem si začala vážit toho, jak se máme u nás. Velkým krokem byla první práce v české poradenské společnosti, kde jsem pronikla do aktivit business developmentu a recruitingu. Další velkou změnou byl začátek vlastního podnikání v roce 2012, nejprve v projektu Přijímací pohovory a následně ve FOREWEAR. A asi největší změnou, která nastala v roce 2021, je narození mojí dcerky, takže od té doby je vše zase úplně jinak a hledám, jak vše skloubit dohromady.

Jakým způsobem se váš projekt FOREWEAR vyvíjel a na co jste nejvíce pyšná?

Časem jsme se naučili pracovat s recyklovaným materiálem, který je z textilní továrny pokaždé trochu jiný, a zvládnout jeho úskalí. Postupně jsme přidávali nové produkty. Momentálně jsou velmi oblíbené zápisníky, organizéry s kapsou pro tablet, ploché tašky a tašky na víno. Každá zakázka je samostatný projekt, který vzniká podle představ a barev daného objednatele. Jsem moc šťastná, že jsme už realizovali přes 90 firemních spoluprací.

Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Důslednost a vytrvalost – ověřit si potenciál podnikatelského záměru a pokud je myšlenka nosná, pustit se do díla a vytrvat. Dále je určitě výhodou nedělat vše sám, což se mi úplně nedaří, ale spojit se s šikovnými lidmi a vytvořit fungující tým.

Recyklovaný organizér pro společnost ComAp.
Recyklovaný organizér pro společnost ComAp.

Co vám jde snadno od ruky a co vás naopak moc nebaví?

Snadno mi jdou činnosti, které už znám, baví mne téměř vše kolem projektu, od domlouvání zakázek ve firmách, komunikace, marketingu a správy sociálních sítí, přes přípravu barevných designů pro limitované série firemních výrobků, nákup materiálu na výrobu, focení finálních výrobků a vkládání zakázek do portfolia na web. I v rámci těchto činností jsou ty, které dělám méně ráda, většinou se týkají rutinních postupů, například zálohování webů, účetnictví a administrativa, visačkování výrobků, úpravy fotek apod.

Jaké jsou tři hlavní trendy vašeho oboru?

Růst zájmu o oblast recyklace a cirkulární ekonomiky. Enormní zájem o tzv. swapy, výměny oblečení a dalších předmětů z domácnosti. U propagačních předmětů čím dál tím častější požadavek na udržitelnost ze strany pořizovatelů.

Složky na dokumenty A4 pro Samsung FutureSkills.
Složky na dokumenty A4 pro Samsung FutureSkills.

Koho byste doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Spousta inspirace je ve skupině #HzM Holky z marketingu. Skvělá je terapeutka Iveta Havlová. Občas se začtu do myšlenek Tomáše Hajzlera. Moc hezká a inspirativní je iniciativa Moje tělo je moje.

Jaké denní rituály doporučujete a jakých byste se naopak chtěla zbavit?

Teď s miminkem už se mi to moc nedaří dodržovat, ale vždy bylo skvělé začít den dobrou a zdravou snídaní, během dne si udělat čerstvou šťávu z mrkve a řepy a stihnout si i zacvičit. Chtěla bych mít opět prostor pro sebe, pro pohyb a procházky, ale s rozhodnutím na rodičovské pracovat se to příliš neslučuje.

Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?

Jsem šťastná, že jsem měla možnost hodně cestovat, poslední velké cesty byly do Asie a do Izraele a Jordánska. Dále pak nelituji investic do vzdělání a seberozvoje, ať už to bylo studium v zahraničí, inkubační program pro start-upy v Impact Hub Praha, roční kurz pro ženy podnikatelky, sebepoznávací kurz emoční inteligence nebo ženský kruh.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Čeho byste chtěla dosáhnout?

Víc se věnovat sobě a rodině a k tomu udržet v chodu podnikání. Přála bych si, aby se světová situace stabilizovala a malí podnikatelé měli opět možnost se realizovat bez strachu, jak to bude dál.

Markéta Brychová Borecká. Foto Bára Kinská.
Markéta Brychová Borecká. Foto Bára Kinská.

Stručné odpovědi:

A ještě rychle pět stručných otázek:

1, Nejoblíbenější citát?

Live and let live.

2, Nejoblíbenější autor?

Karel May.

3, Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?

Jak pracuje váš mozek.

4, Nejoblíbenější aplikace?

Vinted.

5, Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?

Tanec.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz