Domů » Bolest v krku: Co znamená a jak s ní bojovat?

Bolest v krku: Co znamená a jak s ní bojovat?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Bolest v krku

Začíná jaro a to je ideální čas pro šíření mnohých nemocí. Není ani zima, ani teplo, je vlhko a my si tak užíváme vykukujícího sluníčka, že začínáme svlékat zimní vrstvy. Přesně ideální situace pro nejrůznější otravné nemoci, ke kterým patří i bolest v krku. Všichni to známe, jde o bolest, škrábání nebo podráždění v krku, které se často zhoršuje při polykání. Prozradíme nejlepší tipy na to, co na bolest v krku nejlépe zabírá.

Příznaky a příčiny bolesti v krku

Příznaky bolesti v krku se mohou lišit v závislosti na příčině. Mezi hlavní symptomy mohou patřit:

 • Řezavá bolest v krku nebo škrábání,
 • bolest v krku při polykání,
 • bolestivé, oteklé žlázy na krku nebo v čelisti,
 • zduřelé, červené mandle,
 • bílé skvrny nebo hnis na mandlích,
 • chraplavý nebo zastřený hlas.

Zároveň infekce můžou způsobovat i:

 • Horečku,
 • kašel,
 • výtok z nosu,
 • kýchání,
 • bolest těla,
 • bolest hlavy,
 • nevolnost nebo zvracení.

Viry, které způsobují běžné nachlazení a chřipku, způsobují také většinu bolestí v krku. A dobrá zpráva je, že bolest v krku způsobená virem odezní sama. Méně často způsobují bolesti v krku bakteriální infekce anebo třeba bolest v krku od zubu anebo dokonce bolest v krku po vytržení zubu.

 • Virové infekce: Mezi virová onemocnění, která způsobují bolest v krku u dětí ale i u dospělých, patří např: nachlazení, chřipka (influenza), mononukleóza nebo třeba covid.
 • Bakteriální infekce: Nejčastější příčinou je Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A), který způsobuje angínu.
 • Alergie: Alergie na zvířecí srst, plísně, prach a pyl mohou být viníky. Problém může komplikovat postnazální kapénka, která může podráždit a zanítit hrdlo.
 • Suchost: Suchý vzduch v místnostech může způsobit, že vás v krku bude drásat a škrábat. Dýchání ústy, často kvůli chronickému ucpání nosu, může také způsobit suché a bolestivé hrdlo.
 • Dráždivé látky: Znečištění venkovního ovzduší a znečištění vnitřního ovzduší, jako je tabákový kouř nebo chemické látky, mohou způsobovat chronickou bolest. Žvýkání tabáku, pití alkoholu a konzumace kořeněných jídel mohou také dráždit krk.
 • Svalová zátěž: Svaly v krku si můžete namáhat křikem, hlasitým mluvením nebo dlouhým mluvením bez odpočinku.
 • Gastroezofageální refluxní choroba nebo-li pálení žáhy: Je to porucha trávicího systému, při které se žaludeční kyseliny vracejí zpět do potravní trubice (jícnu).

Tip: Pokud vás kromě bolesti v krku trápí i rýma, přečtěte si našich Nejlepších 7 TIPŮ, jak se zbavit rýmy?

Bolest v krku
Šalvěj patří k domácím metodám, jak léčit bolest v krku.

Jak na bolest v krku: domácí prostředky

Bez ohledu na příčinu, pokud hledáte co na bolest v krku, tak vám mohou pomoci následující tipy:

 1. Odpočinek. Odpověď na to, co je nejlepší na bolest v krku, je jednoznačná: dostatek spánku a odpočinek pro hlasivky.
 2. Pijte tekutiny. Tekutiny udržují krk vlhký a zabraňují dehydrataci. Vyhněte se kofeinu a alkoholu, které vás mohou dehydratovat.
 3. Vyzkoušejte uklidňující jídla a nápoje. Díky teplým tekutinám, jako je vývar, čaj bez kofeinu nebo teplá voda s medem, anebo studeným pochoutkám, jako jsou nanuky, může silná bolest v krku ustoupit. Nanuky mohou snadno být nejoblíbenější lék, pokud hledáte, co na bolest v krku u dětí.
 4. Kloktejte slanou vodou. Kloktání slanou vodou s 1/4 až 1/2 čajové lžičky kuchyňské soli na 120 až 240 mililitrů teplé vody může pomoci zklidnit váš krk. Pozor kloktadlo na bolest v krku se hodí pouze pro děti starší 6 let a dospělé, kteří zvládnou kloktat a poté vyplivnout.
 5. Zvlhčujte vzduch. Používejte zvlhčovač vzduchu s chladným vzduchem, abyste eliminovali suchý vzduch, který může krk ještě více podráždit, a dbejte na pravidelné čištění zvlhčovače, aby se v něm nerozmnožovaly plísně nebo bakterie. Nebo si na několik minut sedněte do zapařené koupelny.
 6. Zvažte pastilky nebo tvrdé bonbony. Obojí může váš stav zklidnit, ale nedávejte je dětem ve věku 4 let a mladším kvůli riziku udušení. Nejlepší pastilky na bolest v krku jsou ty, které obsahují šalvěj či lékořici a jsou obohacené vitamínem C.
 7. Vyhněte se dráždivým látkám. Udržujte svůj domov bez cigaretového kouře a čisticích prostředků, které mohou dráždit krk.
 8. Zůstaňte doma, dokud vám nebude dobře. Můžete tak ochránit ostatní před nákazou nachlazením nebo jiným virem. A to i v případě, že jde o bolest v krku bez teploty.

Pokud vás ovšem trápí častá bolest v krku, tak možná je na čase hledat jiné příčiny jako třeba oslabená imunita. V tomto případě je ovšem lepší, pokud se půjdete poradit s lékařem.

Alternativní medicína

Pokud si nechcete brát hnedka prášky na bolest v krku, ale chcete vyzkoušet něco alternativního bez chemie, tak existují bylinky, které mohou pomoci. Ovšem vědecké důkazy o tom, že fungují, jsou omezené. Pokud vy nebo vaše dítě potřebujete antibiotika na bakteriální infekci, nespoléhejte se pouze na alternativní léčbu.

Před použitím jakýchkoli rostlinných prostředků se poraďte se svým lékařem, protože se mohou vzájemně ovlivňovat s léky na předpis a nemusí být bezpečné pro děti, těhotné a kojící ženy a osoby s určitými zdravotními potížemi, ale na druhou stranu mohou být dobrou první variantou pro bolest v krku u deti.

Bylinné nebo alternativní přípravky jsou často baleny jako čaje, spreje nebo pastilky. Mezi běžné alternativní prostředky patří:

 • jilm hlíznatý,
 • lékořice,
 • šalvěj.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak předcházet bolestem v krku, je vyhýbat se zárodkům, které je způsobují, a dodržovat správnou hygienu. Proto si především důkladně a často myjte ruce po dobu alespoň 20 sekund, zejména po použití toalety, před a po jídle a po kýchnutí nebo kašli. A samozřejmě se také vyhýbejte blízkému kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní nebo mají příznaky onemocnění.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz