Domů » Co pomáhá na pálení žáhy? Zkuste tyto cviky

Co pomáhá na pálení žáhy? Zkuste tyto cviky

autor Aneta Toboříková
0 komentář
pálení žáhy

Pálení žáhy, neboli reflux jícnu, je často se vyskytující onemocnění trávicího systému a její výskyt rok od roku stoupá. Je to způsobeno poruchou hybnosti horní části trávicího traktu a refluxem žaludeční kyseliny do jícnu, což vede k různým poraněním a nepohodlí. Nejčastější rychlé řešení jsou pilulky, co když ale existují jiné způsoby, jak se pálení žáhy zbavit trvale?

Co způsobuje pálení žáhy a jak to léčit?

Existují dva hlavní důvody pro vstup žaludeční kyseliny do jícnu: 

  1.  zvýšení tlaku v břišní dutině žaludku způsobené například sytostí, obezitou nebo poruchou vyprazdňování žaludku, 
  2. nebo oslabený antirefluxní mechanismus. 

Normálně se mezi jícnem a žaludkem nachází ventilový mechanismus, který se skládá z dolního jícnového svěrače, bránice a frenoezofageální membrány, které společně tvoří bariéru proti refluxu žaludečních šťáv do jícnu.

Současné metody léčby

První volbou a klasickým lékem pro léčbu pacientů s pálením žáhy jsou léčiva, která zamezují tvorbě kyseliny v žaludku. Přináší sice úlevu, ale po vysazení se symptomy častokrát opakují a pro pacienty s refluxem jícnu nemají dlouhodobě významný přínos. 

Jejich dlouhodobé užívání navíc představuje potenciální rizika pro dýchací, oběhový a trávicí systém, zejména u starších lidí. 

Vzhledem k tomu, že vysoký tlak v břišní dutině je jednou z hlavních příčin pálení žáhy, lékaři častokrát doporučují lidem s nadváhou hubnutí a snížení BMI, což umožní tělu uvolnit břišní tlak.

💡 Tip: Zdravá strava také hraje značnou roli při pálení žáhy. Jezte jídla bohatá na zeleninu, která díky nízkému obsahu tuku neprovokují žaludek k nadměrné tvorbě kyseliny. Pokud nevíte co připravit, vyzkoušejte naše recepty na zdravé večeře či zdravé svačinky.

pálení žáhy

Cvičení a pálení žáhy

Fyzická aktivita napomáhá správnému trávení a podporuje hubnutí, přičemž obojí může přirozeně zmírnit příznaky kyselého refluxu. Ve skutečnosti vědci v časopise Journal of Gastroenterology and Hepatology zjistili, že osoby trpící refluxem mohou snížit pálení žáhy až o 40% pouhým úbytkem 5 až 8 kilogramů.

Cvičení ovšem může buď zlepšit, nebo i zhoršit pálení žáhy. Vše záleží na typu cvičení, které děláte, a na tom, jak se o své tělo staráte před a po tréninku.

Začněte se sporty s mírným dopadem – Sprintování na běžeckém pásu nebo intenzivní hodina aerobiku může pomoci zhubnout, ale také mohou kvůli tvrdému dopadu vytlačit trávicí kyseliny do jícnu, kde mohou způsobit bolestivé podráždění. Pokud si všimnete, že určitá aktivita spouští příznaky pálení žáhy, zkuste něco s nížším dopadem, jako je chůze nebo eliptický běh. Jakmile se vaše trávicí příznaky zlepší, můžete experimentovat s intenzivnějším cvičením.

Udržujte své tělo ve vzpřímené poloze – Setrvání ve vzpřímené poloze během cvičení umožňuje gravitaci pomoci tím, že udržuje jídlo a trávicí kyseliny ve vašem žaludku. Při cvičení jógy nebo pilates se vyhněte obráceným pózám, které umísťují žaludek nad jícen. 

Snižte intenzitu – Cvičení s vysokou intenzitou způsobuje odtok krve z trávicího systému, aby podpořil vaše větší svalové skupiny. To zpomaluje trávení a může vyvolat nežádoucí příznaky. Pokud si všimnete, že se během tréninku rozvíjí pálení žáhy, zkuste snížit intenzitu a zjistěte, zda se vaše příznaky zlepší.

💡 Tip: Cvičit můžete i doma, přečtěte si, jak sestavit cvičební plán na doma a pouze se ujistěte, že všechny cviky splňují výše zmíněné rady a dbejte na to, abyste se při cvičení vždy cítili dobře.

Cvičení správného dýchání

Nedávné studie ukázaly, že dechová cvičení mohou zvýšit napětí bránice, posílit bariérový mechanismus bránice, snížit reflux kyseliny a následné poškození a zlepšit účinnost farmakoterapie.

Podle nedávného výzkumu, pokud máte mírný gastroezofageální reflux, vaše dýchání by mohlo hrát roli ve vašem celkovém léčebném plánu. Studie publikovaná v The American Journal of Gastroenterology ukázala, že účastníci, kteří se naučili dýchací techniky k posílení bránice, měli v průběhu času menší reflux než ti, kteří tento trénink nedostali.

Zkuste následující kroky, abyste se zaměřili na dýchání pro úlevu od pálení žáhy:

  1. Dýchejte pomaleji a hlouběji. Když jste ve stresu, vaše dýchání se stává mělčí. Během dne si více uvědomujte své dýchání, abyste jej mohli zpomalit, když se budete cítit více úzkostně.
  2. Vyzkoušejte kurzy jógy nebo meditace. Obě tyto disciplíny zdůrazňují pomalé a hluboké dýchání tím, že si uvědomujete svůj dech a své tělo. Možná nebudete vždy schopni používat přesné techniky (některá jógová dechová cvičení nemusí být vhodná například na pracovišti), ale naučíte se nástroje na posílení dýchání obecně.
  3. Naučte se brániční dýchání. Začněte tím, že se pohodlně posadíte a budete normálně dýchat. Jednu ruku položte na hrudník a druhou na břicho. Zhluboka dýchejte bránicí tak, aby se ruka na břiše pohybovala, ale ruka na hrudníku ne. Představte si, že vzduch vstupuje spíše nízko do břicha než vysoko do hrudníku.
  4. Jezte a pijte pomaleji. Tím omezíte vzduch, který si najde cestu do žaludku místo do plic.
  5. Nekuřte. Kouření cigaret je spojeno s refluxem a ztěžuje vám plné a správné dýchání.

Podle výzkumníků použití těchto technik pomůže posílit svaly. které obklopují váš dolní jícnový svěrač, který řídí tok obsahu žaludku. Hluboké dýchání tak pomůže zlepšit pálení žáhy

Úleva od pálení žáhy může být snadná, možná stačí když se posadíte vzpřímeně a naučíte se dýchat trochu hlouběji a pomaleji. Nemá to žádné vedlejší účinky a můžete to zkusit hned teď.

💡 Tip: Správné dýchání pomáhá se snadnějším usínáním i s regulací stresu. Naučit se správně dýchat tak rozhodně stojí za to.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz