Domů » Cestovní pas: 7 Věcí, které musíte vědět

Cestovní pas: 7 Věcí, které musíte vědět

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Co je potřeba k vyřízení pasu?

Chystáte se na cestu mimo EU nebo Schengenský prostor? Pak jistě víte, že se ve většině případů neobejdete bez platného cestovního pasu. V článku se dozvíte, co je potřeba k vyřízení pasu, jaká je jeho délka platnosti i co dělat v případě jeho ztráty.

💡 Tip: Přečtěte si rovněž naše tipy, jak na low cost cestování. Objevujte svět, aniž by vás to zruinovalo!

Co je potřeba k vyřízení pasu?

Romantické procházky po pláži, ochutnávání exotického jídla či poznávání nových lidí. To jsou některé z mnoha důvodů, proč lidé tolik milují cestování. Před tím, než vyrazíte na cestu, je potřeba vyřídit některé méně záživné, avšak nutné záležitosti. Jednou z nich je například cestovní pojištění, bez kterého byste určitě neměli odjet. V případě, že cestuje častěji, podívejte se, jestli by se vám nevyplatilo sjednat si celoroční pojištění.

Další takovou záležitostí je zkontrolovat, zda budete potřebovat cestovní pas, případně cestovní víza. Lidé už si zvykli, že při cestování po Evropě ve většině případů nepotřebují kromě občanky vůbec nic. Dlouhé fronty na celní kontrole po příletu země jsou již minulostí, a je tak snadné na pas zapomenout.

💡 Tip: Doporučujeme si i na cesty po Evropě s sebou kromě občanky brát také pas. V případě ztráty či krádeže tak budete mít druhý identifikační průkaz.

1. Vyřízení pasu

Požádat o pas může každý občan starší 15 let v kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností. U určitých výjimek, o kterých se dozvíte v dalším bodě, jej vyřídíte také u Ministerstva vnitra. Při vyřízení pasu je potřeba předložit nejlépe občanský průkaz. Nezletilí musí mít navíc písemný souhlas zákonného zástupce, případně poručníka nebo opatrovníka.

Nebudete potřebovat žádný vyplněný formulář ani fotografii. Tu totiž vyřizuje přímo daný úřad na místě, stejně jako digitální podpis. Standartní doba vyřízení pasu je 30 dnů, poté si jej můžete vyzvednou v obecním úřadu, ve kterém jste žádost podávali, nebo v jiném obecním úřadu, který jste v žádosti uvedli.

2. Délka platnosti

Lidem ve věku nad 15 let platí cestovní pas standartně 10 let, přičemž tato doba nelze prodloužit. Po uplynutí této doby je nutné si pořídit pas nový. U dětí do 15 let je délka platnosti pouze 5 let.

3. Expresní vyřízení

Zjistit pár dní před odjezdem na dovolenou, že je váš pas prošlý, je noční můra. Nicméně i pro takové případy existuje řešení. Můžete požádat o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, a to buď do 5 pracovních dnů anebo 24 hodin.

Právě tyto případy se vyřizují kromě úřadů s rozšířenou působností také na Ministerstvu vnitra. Vyzvednutí pasu vyřízených ve zkrácené lhůtě je v případě do 5 pracovních dnů u daného obecního úřadu, kde byla žádost sjednána, nebo na Ministerstvu vnitra. V případě do 24 hodin jej lze převzít pouze u Ministerstva vnitra.

4. Poplatky za vyřízení cestovního pasu

Vzhledem k tomu, že se jedná o zpoplatněnou službu, počítejte s poplatky za vyřízení. Jednoduché pravidlo zní, čím více na vyřízení pasu spěcháte, tím více zaplatíte.

  • Běžný poplatek za vyřízení do 30 dnů stojí za osobu nad 15 let 600 korun a dalších 100 korun za převzetí. U osoby pod 15 let je potom vyřizovací poplatek 100 korun.
  • Při lhůtě do 5 pracovních dnů zaplatíte 3 tisíce korun pro dospělé a tisíc korun pro děti pod 15 let.
  • U lhůty do 24 hodin je poplatek dokonce 6 tisíc korun pro dospělé a 2 tisíce korun pro děti.

Celkem pálka, že? Raději tedy platnost svého pasu před cestou zkontrolujte.

💡 Tip: Víte, co dělat v zahraničí při dopravní nehodě či defektu?

5. Vyřízení pasu v zahraničí

Cestovní pas si lze vyřídit také v zahraničí, a to u zastupitelského úřadu České republiky s výjimkou honorárního konzulátního úřadu, a to ve lhůtě 120 dní.

6. Kde potřebujete cestovní pas?

Pokud cestujete po Schengenském prostoru, pak jako občan České republiky nepotřebujete cestovní pas, ale stáčí vám občanský průkaz. Zároveň můžete na občanku cestovat do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Severní Makedonie, Moldavska a Srbska.

Nezapomeňte také, že do Velké Británie je nyní možné cestovat pouze na cestovní pas. Do některých zemí navíc budete potřebovat cestovní víza.

Cestovní pas nyní potřebujete také do Británie
Cestovní pas nyní potřebujete také do Británie

💡 Tip: Znáte tato nejhezčí místa v Evropě. Inspirujte se na vaše budoucí cesty!

7. Je možné mít více pasů zaráz?

Je potřeba zmínit, že je legální mít více cestovních pasů zaráz. Při podávání žádosti však musíte uvést důvod. Nyní se na některé z těchto důvodů podíváme.

Pokud například cestujete po rizikových oblastech, kde je zvýšené riziko možnosti krádeže cestovního pasu, potom je lepší mít u sebe pasy dva, každý na jiném místě, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem.

Dalším důvodem je fakt, že do některých států vás nepustí, pokud máte v cestovním pase razítko z určitého (rizikového) státu. Klasicky je takto omezený vstup do USA. Některé země proto místo razítka vydávají návštěvní kartičky, které ve vašem pasu nezanechají žádnou stopu. Avšak neztraťte je!

Další ze situací, kdy je potřeba mít dva pasy, je, když čekáte na udělení víza a svůj pas musíte odevzdat na konzulátu.

Nyní již víte, co je potřeba k vyřízení pasu. Tím nejdůležitějším pravidlem, které byste si z článku měli odnést, je, že se vždy před odjezdem podívejte na podmínky vstupu do země. Tím předejdete mnoha nepříjemnostem.

💡 Tip: Víte, jak vysoké dýško dáva v Česku i ve zbytku světa? Dozvíte se v dalším článku. Nebo si přečtěte o nejlepších tématech ke konverzaci s cizími lidmi.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz