Domů » Chlorella: Zdravotní přínosy a tipy pro využití

Chlorella: Zdravotní přínosy a tipy pro využití

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
chlorella tabletky

Chlorella, takzvaná superpotravina, si mezi svými příznivci získala pověst doplňku stravy pro všechny. Jedná se o rychle rostoucí řasu, která může mít řadu zdravotních přínosů. K čemu všemu je dobrá a má smysl ji zkoušet?

Co je chlorella a k čemu slouží?

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa pocházející z Tchaj-wanu a Japonska. Je přirozeně bohatá na bílkoviny, vitaminy, minerály a vlákninu. Chlorella má pevnou a tuhou buněčnou stěnu, díky které je v přírodní formě těžko stravitelná. Až díky zpracování jsou její živiny stravitelné.

Obsahuje řadu živin, včetně bílkovin, omega-3 mastných kyselin, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Mezi její uváděné přínosy patří zvýšení protilátek, podpora hubnutí a boj proti rakovině a dalším onemocněním.

Někteří lidé navrhují využívat chlorellu jako zdroj bílkovin a dalších živin pro výživu rostoucí světové populace. Jiní ji navrhli jako alternativní a obnovitelný zdroj paliva pro zemědělská zařízení.

💡 Tip: Přečtěte si také o tom, jaké jsou Nejlepší přírodní doplňky a vitamíny na vlasy.

Příznivé účinky na zdraví

Tato potravina se nezařadila mezi tzv. superpotraviny jenom tak. Existují studie, které její zdravotní benefity značně podporují. Je ovšem nutné vzít v potaz, že tyto studie mají velmi malý počet účastníků, který sotva může být reprezentativní. Jejich výsledky je tak potřeba brát s rezervou.

1. Posílení imunitního systému

Chlorella může pomoci posílit imunitní systém. Studie z roku 2012 se zabývala tím, jak chlorella ovlivňuje imunitní systém člověka. U třiceti Korejců, kteří užívali 5 g chlorelly (tablety) po dobu 8 týdnů, došlo k různým biologickým změnám, které naznačují, že chlorella může posilovat imunitní systém.

2. Ochrana před demencí

Studie na myších z roku 2009 zjistila, že chlorella hraje významnou roli v prevenci mentálního úpadku souvisejícího s věkem. To by mohlo být způsobeno antioxidačními účinky chlorelly na mozek. Není však jasné, zda bude mít chlorella stejný účinek i na lidi.

3. Během těhotenství

Chlorella obsahuje železo, foláty a vitamin B12. Někteří vědci též naznačují, že by mohla snižovat vysoký krevní tlak během těhotenství.

Třicet dva japonských žen, které užívaly 6 g denně doplňků stravy s chlorellou od 12. do 18. týdne těhotenství, mělo nižší hladinu anémie a méně příznaků hypertenze způsobené těhotenstvím než ty, které užívaly placebo.

Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy obzvláště v těhotenství by se ovšem lidé měli vždy poradit s lékařem!

řasa chlorella

4. Vytrvalostní kapacita

Ve studii z roku 2014 se vědci zabývali tím, jak užívání tablet chlorelly dvakrát denně po dobu 4 týdnů ovlivnilo maximální příjem kyslíku u lidí. Deset mladých lidí užívalo buď chlorellu, nebo placebo.

U těch, kteří užívali chlorellu, došlo ke zvýšení maximálního příjmu kyslíku, což naznačuje, že chlorella může pomoci zvýšit aerobní vytrvalostní kapacitu. Jednalo se o malý výzkum, který měl různá omezení. Mohlo by to však znamenat, že chlorella může jednoho dne hrát roli jako doplněk stravy pro sportovce.

5. Výživa

Chlorella může obsahovat až 70 % suché hmotnosti bílkovin. Jedna studie na myších prokázala, že tělo účinně vstřebává tyto bílkoviny, což je u rostlinných zdrojů bílkovin vzácné. Díky tomu je to vhodný zdroj bílkovin pro vegany.

Chlorella je také jedním z mála rostlinných zdrojů vitaminu B-12. Výzkum publikovaný v roce 2015 zjistil, že B12 z Chlorella pyrenoidosa pomohl zlepšit zdravotní ukazatele 17 veganů a vegetariánů ve věku 26-57 let, kteří měli v minulosti nedostatek tohoto vitamínu.

Chlorella je dále bohatá na železo a může pomoci předcházet anémii z nedostatku železa. Ve studii z roku 2009 byl u žen, které během těhotenství užívaly doplněk stravy s obsahem 6 g chlorelly, zaznamenán nižší výskyt anémie než u žen, které užívaly placebo.

Využití chlorelly

Chlorella je k dispozici jako doplněk stravy ve formě tekutiny, prášku nebo tablet. Můžete ji tak jíst ráno místo anebo spolu s vitamíny, anebo ji můžete využít v běžném vaření.

Chlorellový prášek můžete přidat do salátových zálivek, nápojů a pečiva, abyste zvýšili jejich výživovou hodnotu.

Doplněk stravy ale není lék. Často může poskytovat určité množství živin, ale častokrát ne tolik, aby to mělo významný vliv na zdraví člověka. Z tohoto důvodu by lidé měli užívat doplňky stravy spolu s jiným léčebným plánem, nikoli jako jeho náhradu.

Zároveň je potřeba si uvědomit, že u doplňků stravy není kontrolováno množství účinných prvků a tak se mohou produkty od sebe zásadně lišit a některé mohou být pouze vyhozené peníze.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz