Domů » V čem Vám pomůže diář Doller?

V čem Vám pomůže diář Doller?

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Diář Doller

Existuje mnoho studií i doporučení úspěšných lidí, které hovoří o tom, že plánování pomáhá dosahování cílů. Máme na mysli například studii ze 70. let minulého století z Harvard Business School. Tato studie se zabývala vztahem mezi cíli, plány absolventů a vyděláváním pěnez. Ve studii se tázali absolventů, zda-li si stanovují cíle, zapisují-li si je, a jestli mají plán, jak těchto cílů dosáhnout.

Témeř všichni absolventi, konkrétně 84 % řeklo, že nemají žádné cíle. Druhou skupinu tvořili absolventi čítající 13 %. Ti si své cíle sice zapsali, ale už si k nim nevytvořili plán. Pouhá 3 % tvořila třetí skupinu, která si stanovila cíle, zapsala si je a vytvořila k nim konkrétní plán. Studie pokračovala po deseti letech, kdy se ukázalo, že zmíněných 13 % respondentů vydělávalo dvakrát více peněz než zbývajících 84 % bez cíle. Skupina absolventů s cíli a plány (tedy nejmenší 3 %) vydělávala dokonce desetkrát více.

Proč jsme hned v úvodu článku zmínili tuto studii? Chceme tím obecně zodpovědět otázku, kterou máme v nadpisu: ,V čem Vám pomůže diář Doller?. Diář Doller Vám pomůže při dosahování Vašich cílů. Vaše cíle si můžete do diáře Doller zapsat, nakreslit, či jinak pojmenovat. Hlavně si v něm můžete naplánovat cestu, která povede ke splnění Vámi vytyčených cílů. Nyní se podíváme na konkrétní kroky, které Vám diář Doller nabízí.

Diář Doller

U zrodu diáře Doller stáli dva (tehdy) vysokoškolstí studenti Honza Emler (který působí v Dolleru do současnosti) a Jirka Doležal (již v Dolleru nepůsobí). Oba byli v době svých studií velmi časově zaneprázdněni. Oba byli v různých studentských spolcích, chtěli se věnovat kariéře, ale zároveň život prožívat, ne jen žít. A tak hledali cestu, která by jim pomohla v jejich náročném time managementu. Žádný dosud dostupný diář nesplňoval jejich požadavky. A tak se pustili do díla.

Ještě před zkončením studií plánovali, co budou dělat. Začali pracovat na dokonalém plánovači. Poté, co se jim podařilo sehnat tiskárnu, řešili finanční stránku. Kde na to vezmou? Zkusili to na Startovači a podařilo se jim vybrat 4krát větší částku než potřebovali. Mohli tedy začít. V září roku 2016 o nich napsal časopis Forbes, získali cenu Vizionáři 2016 a již k sobě potřebovali další ruce a nohy. Časem přibyly nové barvy a nápady (například lehčí půlroční verze).

Kreativita
Jste-li kreativní, i takto může vypadat Váš diář Doller. Fantazii v tom, jak si budete zapisovat (nebo zakreslovat) Vaše cíle a plány, Vám diář Doller rozhodně meze neklade.

Diář Doller je unikátní v tom, že s ním můžete začít kdykoliv. Nemusí to být 1.1. daného roku, ale opravdu kdykoliv. Například 29.2. 2020. I přesto, že začnete kdykoliv v průběhu roku, diář Doller Vám vydrží na celých 12 měsíců. Tento diář je ideálním řešením pro ty, kteří potřebují do svého života přinést “pevnou ruku”. Vytyčit si cíle, zapsat si je, vytvořit plán a poté podle něj postupovat. U těch lidí, kteří takto postupují se neuvěřitelně zvýšila produktivita (což bylo hlavním cílem pro tvůrce Dolleru).

Do diáře si můžete také zaznamenávat denní návyky, které chcete dodržet, což Vás bude motivovat. Každý den například chcete 15 minut soustředěně dýchat, 20 minut se učit cizí jazyk a každé ráno si dát studenou sprchu.

Nyní mohou namítat ti, kteří používají diář v elektronické podobě, že to je stejné. Ale není. Diář Doller můžete mí neustále před sebou, můžete do něj kdykoliv nahlédnout. A právě to, že ho máte například otevřený před sebou, Vám připomene podívat se, co kdy a jak máte naplánováno.

Plánování s diářem Doller

S diářem Doller se můžet pohybovat ke svému cíli den po dni. Každý den si můžete přesně naplánovat. Každý jednotlivý týden zhodnotit. Na konci měsíce, si celý měsíc shrnout a popřemýšlet o tom, co byste mohli zlepšit.

Můžete také plánovat finanční horizonty. Plánujte si finanční výdaje, spoření nebo nápady na investice.

Plánování každého dne

Každý den je v diáři Doller rozdělen po jedné hodině. Můžete si tedy přesně hodinu po hodině napsat, čemu se budete věnovat. Toto je jeden z neefektivnějších nástrojů produktivity. Pokud si pouze přibližně řeknete, budu dělat to a to, často se stává, že se k tomu nakonec nedostanete. Dáte-li si přesný čas na každou činnost, a zapíšete-li si ji, Vaše plánování získá jasný cíl. Splnit úkol.

Diář Doller
Na těchto dvou stránkách si můžete zapsat své týdenní cíle, a denní plány, které povedou k jejich splnění.

Nejlepší je si každý den plánovat večer předem. Někdy se může stát, že už v neděli večer přibližně víte, co Vás v týdnu čeká a tak si jej můžete rozplánovat a nakonec si opět den předem dopsat do podrobností Váš denní plán. Ve svém plánování také nezapomínejte na odpočinek a sport. Jste-li student, odpočinek, sport a plánování Vám může pomoci se efektivněji učit.

Týdenní plánování s Dollerem

V Dolleru se nachází vždy jeden týden na dvojstránce. Zde si můžete určit své týdenní cíle a každý den se k ním přibližovat. Důležité je si stanovit reálné týdenní cíle. Předejdete tak zbytečným zklamáním a hrozícímu odložení diáře Dolleru se slovy, že Vám už nic nepomůže. Při stanovování týdenních cílů se řiďte měsíčním plánováním. Pokud jste si například zvolili jako měsíční cíl vypočítat 300 příkladů z matematiky, bylo by ideální si jako týdenní cíle stanovit 70 příkladů. Těmito menšími cíly se dostanete k těm větším.

Najděte si svůj systém v označování splněných a nesplněných cílů. Mohou to být různé barvičky, anebo systém symbolů – fajfky, křížky, plusy, mínusy apod. Je důležité, aby Vás oba symboly motivovaly. Symbol za splněný cíl Vás povede ke splněný dalších cílů, a symbol za nesplněný, Vás namotivuje k tomu, abyste se zamysleli nad tím, jakou jinou cestu zvolit, abyste se dostali k Vámi vytyčenému cíli.

Vaše plány a cíle na měsíc

V diáři Doller se Vám na 12 dvojlistech otevírá měsíční přehled. Zde si můžete naplánovat Vaše měsíční cíle. I Vaše měsíční cíle by měly být reálné. Pokud nejste zvyklý na velkou produktivitu, začínejte s menšími cíly, a poté si přidávejte takové, kterých dosáhnete, ale budete proto muset vykonat něco každý den a týden.

Měsíční přehled
Na této dvojstraně si kdykoliv můžete zkontrolovat, zda-li postupujete správným směrem k Vašim měsíčním cílům.

Na těchto stránkcáh si také můžete rozepsat schůzky, zkoušky, či jiné úkoly, které Vás budou v daný měsíc čekat. Doporučujeme se na konci každého týdne do tohoto měsíčního přehledu podívat, abyste si mohli zkontrolovat, jak postupuje Váš denní a týdenní plán za měsíčním cílem. Při tomto hodnocení zjistíte, jak jste daleko od svého cíle. Jestli běží vše podle plánu, anebo je potřeba plán změnit.

Nyní se Vám možná může zdát, že plánovat do puntíku svůj čas Vám nemusí ušetřit ani minutu. Opak je pravdou. Pokud si předem naplánujete svou cestu za cíli, zapíšete si všechny své nápady (diář Doller navíc obsahuje 20 stránek na všechny Vaše nápady a poznámky), nebudete muset všechno nosit v hlavě. V tom je největší výhoda tohoto diáře. Všechno máte napsané, a již se například nemůžete vymlouvat, že jste na něco zapomněli. S diářem Doller se Vám to nemůže stát. Diář neslouží pouze k tomu, abyste si vše zapsali a zapamatovali, ale má také motivační část, která Vám může pomoci překonávat lenost.

Máte již svůj diář Doller? Jak jste s ním spokojeni? Pomáhá Vám k větší produktivitě a efektivnější práci? Podělte se s Vašimi zkušenostmi v komentářích.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz