Digitální detox. Sousloví, které se v poslední době skloňuje čím dám častěji. Vliv na to má nepochybně i pandemie covidu, jež nás zavřela doma a donutila „scházet se“ s blízkými jen virtuálně – prostřednictvím Skypu, Whatsappu, Zoomu a dalších aplikací. Přestože se v době lockdownu ukázalo, že digitální technologie mohou být pro udržování našich vztahů důležitým pomocníkem, dlouhodobě mají na náš život i výrazně negativní vliv. A právě proto je potřeba digitální detox.
Obsah článku
Digitální minimalismus
V dřívějších letech digitální detox znamenal nejen odpočinek od telefonu, ale také úplné odstřihnutí se od digitálního světa. V dnešní době ale u většiny lidí nic takového možné není, digitální technologie jsou zkrátka nedílnou součástí našich životů. Používá se proto označení digitální minimalismus, který vše nastavuje tak, aby nám tyto technologie usnadňovaly život a šetřily čas. Aby se nestalo to, co se mnohým z nás děje – že digitální technologie jsou sice dobrým sluhou, ale zlým pánem.
Jak se projevuje závislost na telefonu?
- potřeba neustále kontrolovat mobil
- ztráta zájmu o původní koníčky
- upřednostnění virtuálních vztahů na úkor těch reálných
- roztěkanost
- neschopnost se soustředit
- výkyvy nálad
Mobily a problémy se spánkem
Závislost na telefonu se projevuje různými způsoby. Lidem se často stává, že slyší svůj telefon zvonit nebo cítí vibrace, aniž by jim někdo volal či psal. Zároveň mívají problémy se spánkem, neboť mobily vyzařují modré světlo, které blokuje produkci melatoninu. Tento hormon je pro kvalitní spánek nesmírně důležitý.
Digitální technologie způsobují i stres
Ruku v ruce s nedostatkem kvalitního spánku jde i častá únava a stres. Digitální technologie nám dávají pocit, že musíme být neustále k zastižení. Jakmile se nám vybije baterka nebo jsme bez signálu, rychle nastupuje úzkost. Zároveň se bojíme, aby nám náhodou něco důležitého neuteklo, a tak neustále kontrolujeme e-mailovou schránku, sociální sítě a veškeré notifikace na mobilu.
Vliv na práci
Nutkavá potřeba neustále kontrolovat telefon, e-mail a další notifikace má neblahý vliv i na naši práci. Po vyrušení to podle průzkumů trvá zhruba 8 minut, než jsme zase schopní se soustředit na nějakou kontinuální činnost.
🎓 Zajímavost: Pokud každý den strávíme 30 minut bezděčným sjížděním sociálních sítí, kdy navíc konzumujeme nerelevantní a komerční obsah, ročně už to dělá 182,5 hodiny. A to je více než jeden týden.
Digitální detox – jak začít?
Závislosti na telefonu si zpravidla dříve všimne okolí než samotný uživatel. Funguje to ovšem stejně jako každá jiná závislost, základem je si přiznat, že máme problém, a začít ho řešit. Neexistuje však žádný jednotný postup, jímž by se měli řídit všichni, kteří se chtějí závislosti na telefonu zbavit. Důležité je postupovat po krůčcích. Pokud uděláte razantní změnu a třeba se na víkend svého mobilu úplně zbavíte, s největší pravděpodobností vám to nepomůže, naruší se vaše komfortní zóna a ještě víc vás to vystresuje.
Jak se zbavit závislosti na mobilu?
Usínáte s mobilem v ruce a první, co ráno uděláte, je, že zkontrolujete notifikace? Pak si zaděláváte na psychické problémy a snižujete si odolnost vůči stresu. Zkuste telefon každý večer odložit hodinu před spaním, dejte si koupel, věnujte se koníčkům a partnerovi nebo si čtěte. Po probuzení si také dopřejte hodinku pro sebe a udělejte si hezké ráno. Nejlepší bude, když si telefon vůbec nebudete brát do ložnice.
💡 Tip: Jestliže se rozhodnete dát si delší digitální detox, předem na to upozorněte své blízké a kolegy. Ať o vás zbytečně nemají strach.
Odstraňte aplikace, které vám berou čas
U řady aplikací můžete zjistit, kolik času na nich trávíte. A s největší pravděpodobností budete nemile překvapeni. Pokud je nemůžete jednoduše odinstalovat, nastavte si limit, kdy vás upozorní, že je čas telefon odložit. Na Facebooku tuto možnost naleznete pod záložkou Your Time on Facebook, na Instagramu pod Your Activity. Tuto možnost také můžete nastavit na úrovni telefonu v Nastavení pro jakoukoliv aplikaci.
Také je dobré ikonky těchto aplikací smazat z plochy. Jakmile je nebudete mít stále na očích, nebudete mít nutkání je automaticky zapínat.
💡 Tip: U ikon jednotlivých aplikací lze nastavit šedou barvu. Ta tolik nepřitahuje pozornost jako běžné výrazné barvy aplikací.
Důležité věci vám neutečou
Máte strach, že pokud nebudete neustále na telefonu, utečou vám důležité věci? Není tomu tak. A jestli vám něco uteče, zřejmě to nebylo tak důležité. Naopak budete mít čas a možnost užít si přítomný okamžik a více se věnovat nejen sobě, ale i reálným vztahům.